• Redakce

CLOUDERA - IPO PŘÍBĚH ZE SILICON VALLEY

Aktualizace: 13. lis 2019Cloudera se za necelých 10 let od svého založení dostala z ambiciózního startupu až na burzu. Aktuálně tato společnost zabývající se cloudovým řešení správy firemních dat zaměstnává 1470 zaměstnanců a její služby využívá více než 2 600 firem z 28 zemí světa.

Firma byla založena čtyřmi bývalými zaměstnanci gigantů Oracle, Yahoo!, Facebook a Google. Cloudera je také spojována s jedním z největších světových IT hráčů společností Intel, která firmě pomohla vyrůst a patří mezi její největší investory. Než byla společnost upsána na burzu, získala z různých zdrojů (především od Intel, Accel Partners a Greylock Partners) kapitál v hodnotě 445 milionů USD. V roce 2014, v době největší investiční silicon horečky, byla Cloudera oceněna na 4,1 miliardy USD.

Jak se vydařilo IPO?

Pod tickerem CLDR bylo na burze NYSE nabízeno 15 milionů akcií z celkových 128 milionů (12 %), které byly upsány za 15 USD za kus. To společnost ohodnotilo na cca 1,92 miliardy USD. Obchodovat se následně začalo 28. dubna.

V rámci IPO procesu se analytici obávali o zdraví společnosti, která byla v roce 2014 oceněna na 4,1 miliardy USD a v rámci IPO na pouhých 1,8 miliardy USD. První obchodní den na burze však veškeré obavy zmizely. Akcie této nově kotované společnosti zaznamenaly růst ceny o 21 % na úroveň 18,10 USD. Tržní kapitalizace firmy se tak vyšplhala na úctyhodných 2,3 miliardy USD.

V rámci IPO získala kapitál v hodnotě 225 milionů USD za prodej 12% akciového podílu veřejnosti. Celkové náklady na transakci se vyšplhaly na 5,32 milionu USD (2,36 % z objemu transakce).

IPO společnosti Cloudera je ukázkovým příkladem dobře zvládnuté transakce, na jejímž konci získala společnost velké množství nedluhového kapitálu za minimální jednorázové náklady (2,36 %) spojené s přípravou IPO. Navíc bylo ocenění společnosti rozumné ve vztahu k investorům a firma má tak jistě otevřené dveře i pro budoucí navyšování kapitálu díky rostoucí poptávce po jejích akciích.

CEO společnosti Tom Reilly prohlásil, že Cloudera vstupem na burzu nebude měnit své podnikatelské plány, a že společnost nyní disponuje výrazně vyšší kapitálovou sílou díky IPO, což jí umožňuje soustředit se komfortně na její dlouhodobé plány.

Více o IPO transakci naleznete zde.

Zdroj fotografie: NYSE.com


48 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon