• Redakce

FACEBOOK SLAVÍ VÝROČÍ. 5 LET NA BURZE!

Aktualizace: 13. lis 2019Je tomu již 5 let, co se sociální síť Facebook rozhodla pro vstup na burzu. Pro IPO na americkém trhu NASDAQ. Cena akcií s tickerem FB společnosti od té doby narostla o zhruba 300 %. Hodnota společnosti se tak nyní pohybuje na úrovni cca 420 mld. USD.

Facebook před vstupem na burzu predikoval výrazný růst příjmů z reklamy u chytrých telefonů, který lze nyní zpětně hodnotit jako klíčový pro růst ceny akcií.

Facebook v roce 2012 nabízel přibližně 400,2 milionů kusů akcií, které se upsaly za 38 USD za kus. Za transakci v objemu 16 mld. USD firma zaplatila 7,3 mio. USD (0,045%).

Ještě tentýž rok se akcie pohybovaly na ceně 18 USD za kus a Facebook tak propadl o více než 50 % na hodnotě. Počáteční panika investorů se však velice rychle z trhu vytratila a Facebook dnes patří mezi ta nejúspěšnější IPO vůbec.

Více o IPO transakci naleznete zde.

O IPO výročí hovořil i ekonom František Bostl, který mimo jiné upozornil na nutnost transformace společnosti na šíře zaměřenou technologickou skupinu po vzoru společnosti Google (nyní Alphabet). Pouze tak si podle jeho názoru Facebook udrží schopnost přilákat kapitál investorů a zajistit si další generický růst tržeb a zisků.

zdroj fotografie: Facebook Newsroom


10 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon