• Redakce

VIVE LA FRANCE! VIVE LA PRIVATISATION!

Aktualizace: 13. lis 2019Nově zvolený francouzský prezident Emanuel Macron již jako ministr hospodářství slíbil, že částečně zprivatizuje některé ze státních akciových podílů cca 80 firem. Celková hodnota státní expozice dosahuje přibližně 90 miliard EUR.

Kolem privatizace se skloňuje především společnost Renault, kde stát drží 25% podíl s cílem zredukovat jej na 15 %. Potenciální prodej by také mohl být u 13 % podílu energetického giganta EDF, kde by se jednalo o snížení podílu z 83 % na minimum 70 % definované zákonem.

Privatizaci nyní hraje do karet všeobecný zájem o evropské společnosti a výkonnost národního akciového indexu CAC 40.

zdroj: BFMTV.COM

Česká privatizace 2.0

Jak je známo, v ČR toho k privatizování moc nezbylo. A zkušenosti a popularita slova "privatizace" u českého národa také není valná. Potřeba privatizace v klíčových oblastech naší infrastruktury tu však je významná. České dráhy a Česká pošta by privatizací získaly nejen potřebný kapitál pro rozvoj, ale především nádech soukromého sektoru. Ten by mohl pomoci při zvyšování efektivity a v rychlejších inovacích, které oproti západu postrádáme.

Všude jinde to funguje

V případě národního dopravce České dráhy by privatizace znamenala modernizaci drah, efektivnější dopravní síť a ulevilo by se také státnímu rozpočtu. Zvýšila by se konkurence mezi přepravci a docházelo by i ke zpomalení růstu cen přepravy. Stavbou vysokorychlostních tratí mezi krajskými městy by se česká infrastruktura vzpamatovala ze stále trvající letargie a nemožnosti vlády vybudovat tolik potřebné dopravní tepny nejen vnitrostátní ale i mezistátní např. s Německem a Rakouskem.

V případě České pošty stojí za zmínku úspěšné privatizace Deutsche Post v Německu a Japan Post v Japonsku. Ty jsou příkladem dobře zvládnuté IPO transakce, která přinesla společnosti profit a prostředky na rozvoj. Deutsche Post je součástí prestižního indexu DAX 30 a dnes např. vyvíjí i vlastní elektromobily.

Japan Post je na burze poměrně krátce, a to od roku 2015. IPO výrazně společnosti ulehčilo financování a nyní patří mezi 20 nejvýznamnějších firem v zemi.

Česká pošta by mohla částečnou privatizací získat prostředky na expanzi např. do bankovního sektoru pro zajištění mobilních peněžních služeb (platba složenek a výplata důchodů či sociálních dávek), elektronizaci listovních služeb a zefektivnění balíkové přepravy. Podnik by mohl fungovat se silným ziskem a možná nabídnout i silnou dividendu tak, jako německá Deutsche Post.

zdroj fotografie: reuters.com


18 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon