• Redakce

SEZNAMTE SE S BITCOIN BUBBLE

Aktualizace: 13. lis 2019Přiznám se, že moc často se nenechám strhnout komentáři na Facebooku, ale můj poslední příspěvek (videokomentář pro Českou televizi, kde jsem Bitcoin připodobnil k hracím automatům) rozpoutal velice bujarou diskusi, která ve mně vzbudila určitou povinnost zareagovat a poučit.

Jsem jeden z těch, co kryptoměny v čele s Bitcoinem neuznávají. Zároveň jsem ale jeden z těch, kteří jsou kryptoměnami fascinováni. Musel jsem tedy v sobě nejprve vyřešit tento schizofrenní problém a zvolit si názorovou stranu. Což se stalo. Bitcoin je skutečně hrací automat. Věřím ale, že změní finanční sektor. Technologie, které díky kryptoměnám vznikly, osobně vidím v horizontu let jako běžnou část našeho života. A této části Bitcoin-story hodně fandím a sleduji. Kdybych nebyl fanouškem technologií, tak proč bych otvíral technologický fond. Nefandím však té části, která pohltila lidi do nebezpečné bubliny.

Bitcoin je bublina


Lidé se nechávají masově strhnout k věcem, které postrádají logiku. Stejně tak jsou ochotni se raději do krve hádat za svoji pravdu, než aby uznali, že se mýlí. To máme s komentátory na Facebooku společné. Neuhneme. Na finančním trhu platí to, že mluvíte podle Vaší investiční pozice. Předpokládám tedy, že ten, kdo se zastává kryptoměn, v nich nemá malé peníze. A poznání mýlky bude v tomto případě nejen duševně, ale také finančně bolestivé. Bublina totiž brzy praskne. Proč?


Mánie je oficiální duševní poruchou, kterou trpí i finanční trhy. Takže i kryptoměny. Mánie je vždy strůjcem bublin. Investují všichni, investují bez ohledu na cenu, investují „najisto“, investují bez ohledu na rizika, investují bez zdravého strachu. Takto začala nejprve tulipánová horečka v roce 1634 - 1637, bengálská bublina v roce 1757 - 1769 a každých pár let další a další až k Dot-com Bubble v roce 1997 – 2001 a Nemovitostní bublině 2007 – 2008. Každých 5 až 10 let tu nějaká ta bublina vznikne. Jedná se o produkt hospodářského cyklu v kombinaci s mánií lidí. A mánie přichází a odchází. Bublina bobtná a praská.

Bitcoin neplní svůj původní účel

Bitcoin by měl být měnou, oficiálně předcházet inflaci a neměli bychom potřebovat centrální banky ani současný systém bank komerčních atd. Tohle měl být původní účel Bitcoinu. Dnes jsou ovšem kryptoměny artiklem, do kterého se masově a manicky investuje za jediným účelem. Vydělat balík peněz bez práce. Typická mánie. Nebo mi chcete namluvit, že Bitcoin kupujete kvůli tomu, abyste s ním platili v e-shopech? Ale no tak.

Bitcoin není měna

Měna je něco, co má být cenově stabilní a plnit funkci oběživa. Bitcoin neplní žádnou z těchto funkcí. A nikdy nebude. Proč? Měna má jasně definovanou hodnotu, která se v čase sice mění, ale je stabilní. U fiat měn se tak děje díky centrální bance, která koriguje množství oběživa vůči poptávce po něm. Bitcoin tuto funkci postrádá, a proto nabývá na tak obrovské hodnotě. Nefunguje zde zákon zachování hmotnosti a energie, nenalezne tu rovnovážnou cenu. Bitcoin je proto ničím nekrytá nedefinovatelná komodita. A i o tom bych se mohl hádat. Je to „kredit“ postaven na důvěře, která je vrtkavá. Nebo Bitcoinu natolik věříte, že byste v něm chtěli dostávat výplatu a platit složenky? To těžko.

Průběžně se mění pravidla hry

Nikoho z Vás neznervózňuje štěpení kryptoměn? Nikoho neznervózňuje vznik stále nových a nových kryptoměn? Mě by to jako kryptoinvestora trochu znervózňovalo, jelikož tohle je svým způsobem to, co dělají centrální banky. Ředí. Ale ředí za centrálního dohledu, pravidel a regulace. Kryptoměny nikoliv. Bitcoin se tedy v tomto vlastně neliší od běžné fiat měny. Takže pokud Bitcoin držíte kvůli přesvědčení, že nefunguje v tomto ohledu jako fiat měny, tak jste na omylu. Štěpení a vznikl dalších kryptoměn je přes kopírák fiat. S tím rozdílem, že se štěpí neurčitá hodnota, takže investujete do stále většího kyberzajíce v pytli. Navíc za masivní poptávky, takže klesající reálná hodnota = vyšší tržní cena. A tohle jsem upřímně ještě u žádné bubliny neviděl. Bicoin Bubble je tedy hodně speciální. Nebo mi snad bude někdo schopen a s určitostí sdělit, jaká je a bude reálná hodnota Bitcoinu?

Bitcoin není nezávislý

Bitcon je nezávislý na standardních měnách? To taky není pravda. Hodnota Bitcoinu je přeci vyjádřená v US dolarech. Za standardní peníze si jej kupujete a prodáváte. Jeho vztah k měně je tedy stejný jako u ropy, zlata a jiné komodity.

Bitcoin není rezistentní vůči inflaci

Že ho neovlivňuje inflace? A kvůli čemu tak raketově roste? No přeci kvůli okolní inflaci. Stejně tak rostou ceny akcií na burzách a ceny nemovitostí. Bitcoin není uzavřený systém. Znehodnocení peněz (inflace) tu je tehdy, když je moc oběživa na trhu. To vyvolává tendence se oběživa zbavovat – utrácet nebo investovat. A lidé své peníze překlápí do Bitcoinu, tedy přenáší pouze hodnotu v rámci systému z jednoho košíku do druhého. Bitcoin nepředstavuje alternativní vesmír. A tím, že nehraje podle pravidel vesmíru stávajícího, tak se brzy zhroutí.

Bitcoin není bezpečný

Tím, že je Bitcoin a ostatní kryptoměny ekonomickým experimentem, není pořádně ukotvena jeho regulace a pravidla. A teď nemyslím Bitcoin jako „měnu“, ale Bitcoin jako finanční systém. Ano, vím jak funguje Blockchain, ale musíme především vycházet z toho, že nějak funguje současný bankovní, finanční a daňový systém. Neschopnost dohledat původ a toky peněz na úrovni regulátorů je nebezpečné. Bitcoin je lehce zneužitelný podobně jako běžná hotovost. Nemluvě o tom, že se tu a tam nějaká ta Bitcoinová burza zhroutí nebo nějaký ten Bitcoin ztratí.

Závěr

Bitcoin je bublina. Bitcoin neplní svůj původní účel. Bitcoin není měna, ale nestabilní těžko definovatelná komodita. Systém kryptoměn se navíc tolik neliší od fiatu a rozhodně se Bitcoin nemůže ubránit okolní inflaci, ve které jsme.

Takže ano, většina lidí kupuje kyberzajíce v pytli, podléhá kyberpunkové mánii a snaží se na Bitcoinu zbohatnout. To si ale vážně někdo může myslet, že zbohatnout je tak jednoduché? Bitcoin samozřejmě může ještě dramaticky růst na ceně a oblibě. Jedno je ale jisté. Bublina jednou praskne.

Bitcoin ale změnil náš svět. Nikdy se nestane globálním oběživem, ale ukázal nám cestu. V pozitivním i negativním slova smyslu. Těším se na digitalizaci měn, těším se na svět bez hotovosti, ale taky se těším na svět bez Bitcoinu, který je pouhou první nedokonalou a zvrácenou verzí něčeho většího.


1,916 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon