• Redakce

PŘINESE LETOŠNÍ JARO ROZMRZNUTÍ PARKETU NA PRAŽSKÉ BURZE?

Aktualizace: 13. lis 2019Rok 2017 byl rekordním jak do počtu, tak i do hodnoty primárních úpisů akcií (IPO). Podle údajů společnosti Dealogic vstoupilo celosvětově na burzu v roce 2017 téměř 1 700 společností, které dohromady upsaly 196 miliard dolarů. Hodnota IPO transakcí tak dosáhla na úroveň ročního HDP Česka za rok 2016. Rok 2017 tak byl nejsilnějším od předkrizového roku 2007. Ten letošní by dle očekávání bankéřů mohl být ještě o něco lepší, a to zejména díky velice příznivým podmínkám na akciových trzích, které slibují vstupujícím firmám atraktivní valuace. Namátkou se tento rok na burzu chystají taková jména jako Spotify či Dropbox. Nicméně jaká je situace ohledně IPO v České republice?

Pražská burza minulý rok spustila nový burzovní trh zaměřený na primární úpisy akcií středních a menších českých firem – Trh START. Emise akcií na tomto trhu by se měla pohybovat v rozmezí od 1 do 80 milionů euro (přepočtem 25 milionů až 2 miliardy korun). Opět pro srovnání, nejmenší obchodovaný titul na hlavním trhu pražské burzy je PEGAS Nonwovens, který má aktuální tržní kapitalizaci téměř 8 miliard korun. Trh START se taktéž liší systémem obchodování. Obchodovat se nebude kontinuálně každý den, ale 4x do roka se budou konat tzv. START days, při kterých bude vedena aukce konkrétních akcií listovaných na trhu START.

Tento rok plánuje na START vstoupit několik firem. Jen během měsíce května a června se na vstup chystají společnosti Prabos, Hub Ventures, Primoco UAV a Fillamentum. Svůj záměr vstoupit na tento trh plánuje v brzké době oznámit i jeden z předních českých developerů. „Pozorujeme, že trh START české podniky dokáže oslovit a považují ho za plnohodnotný alternativní zdroj svého financování. Náš odhad je, že by na trh START mohlo letos vstoupit 7 - 8 společností," říká Jan Rovný, Associate Director společnosti STARTEEPO, která je hlavním poradcem při vstupu na trh pro společnosti Prabos a Hub Ventures. Společnost STARTEEPO, která stála u samotného zrodu trhu START, letos hodlá pomoci na burzu 4 – 5 emitentům. Součet hodnoty transakcí by se měl přiblížit 1 miliardě korun, přičemž tržní kapitalizace budoucích nováčků, které STARTEEPO uvede na trh START, přesáhne 3 miliardy korun.

Naopak hlavní trh pražské burzy, kde se obchodují hlavní akciové tituly, zažil své poslední IPO téměř dva roky zpět, kdy se tehdy americký konglomerát General Electric rozhodl divestovat svůj podíl v GE Money Bank. Celkově to bylo od roku 2010 pouze páté IPO. V tisku aktuálně koluje informace, že by snad na hlavní trh pražské burzy měly znovu vstoupit „áčka“ - provozovatel autobazarů AAA Auto. AAA již jednou na burze byla, a to v letech 2007 - 2013, nicméně po ne zrovna lichotivém vývoji ceny akcií byl titul z burzy stažen a v roce 2014 koupil majoritní podíl v AAA Auto polský private equity fond Abris Capital Partners. Právě ten údajně uvažuje o částečném exitu a jednou ze zvažovaných možností je i IPO na pražské burze. Z českých firem by se také mohly na burze objevit Sazka či Avast, které plánují vstoupit na londýnskou burzu. Pokud bude managementu těchto firem rozumný, mohlo by dojít i duálnímu obchodování na pražském parketu.

#START

34 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon