• Redakce

SUPERMANI, BITCOIN A OSTATNÍ KRYPTONIT

Aktualizace: 13. lis 2019Fantastická věcička jménem bitcoin se stala hlavním tématem investičního světa uplynulého roku 2017. Za minulý rok se totiž cena internetových peněz bez státu a centrální banky v zádech dokázala vyšplhat z jednoho tisíce až na téměř 20 tisíc dolarů. Tedy v přepočtu z přibližně pětadvaceti tisíc korun na půl milionu korun. Držitelé nejznámější a největší takzvané kryptoměny na světě tak mohli mít radost z neuvěřitelného nárůstu hodnoty své investice o závratných a těžko uvěřitelných 1900 procent.

Bitcoin se tak stal miláčkem médií, a letos z prvních příček oblíbenosti jen tak nezmizí. A to především proto, že trvalo pouhý měsíc, aby bitcoin ze svých maxim oslabil na polovinu a způsobil tak naopak ztráty milionům lidí, kteří se nechali zlákat jeho mamonem. Oslavné články o ­nové fenomenální měně budoucnosti tak s jistotou střídá střízlivý pohled a někdy až démonizace kryptosvěta. Média se přebarvují z extrémně růžové do černé. Sledujeme tvrdé vystřízlivění a střet s realitou, v přímém přenosu vidíme, jak bublina nezadržitelně splaskává. A ­to se nebojím tvrdit s nejvyšší jistotou.

Nic nového na trzích

Bitcoin a jiné kryptoměny nejsou ve skutečnosti ničím novým, ničím neznámým a­ nepředvídatelným. Právě naopak. Bubliny na trzích byly, jsou a budou a je jedno, jestli to byly zrovna kamínky, mušle, tulipány, akcie nebo virtuální penízky. Společnými prvky těchto anomálií, na základě kterých dokážete něco podobného předvídat, jsou především ony růžové a­ černé fáze. Mánie a deprese. Dva tak neslučitelné extrémy, ve kterých i bitcoin musí přiznat svoji barvu. Mánie je při tom tou usměvavou periodou, která posilňuje ducha i mysl všech zúčastněných, a dělá ze všech supermany.

V případě bitcoinu a jiných kryptoměn se budovaná důvěra v nový neohrožený systém postavený na bezchybné matematice, logice a technologii sama přikrmuje. Všichni nakupují, všichni vydělávají. Nikdo neprodává, a tudíž nikdo nemůže prodělat. Od bitcoinmatů běhají veselí supermanové – budoucí multimilionáři, bitcoinová továrna na americký sen se zdá být bezchybná a nikdo si nedokáže připustit sebemenší pochybnosti o novém a lepším světě bez vlád, daní, dluhů a papírových peněz. O sluníčkové planetě plné kryptoanarchistů a punkových rádoby ekonomů.

Jak to ale bývá, každý má svoji slabinu. U supermana to je kámen kryptonit, v případě kryptoměn je to toxický a návykový jed falešné naděje pro pošťáky, učitele, zdravotní sestry, řidiče Uberu, mechaniky, právníky i bankéře a všechny další. Bez ohledu na velikost konta, víru, pohlaví či rasu. Sluníčkový svět se plní nejen kryptoblázny, ale především lidmi, které zajímá mnohem „vyšší“ cíl. Vydělat pytel peněz. Těch opravdových samozřejmě.

Ve hře jsou tak všichni supermani, kteří chtějí pohádkově, ale především rychle a ­snadno zbohatnout. Všudypřítomné bohatství cizích jim totiž nedává na výběr. Bitcoin a spol. pak vypadají jako jednoduchá cesta. Příběh to byl v růžové fázi mánie ostatně výborný.

Trh plný supermanů

Celý loňský rok byl plný supermanů nakupujících kryptonit. Ten však nakonec své majitele oslabuje, bere jim jejich superschopnosti, a těm nezbývá nic jiného než se jich zbavit. Zbavením kryptonitu se pak totiž časem vrací ony superschopnosti a sebevědomí, a proto bitcoin nebude bublinou poslední. Dav se totiž nechá strhnout znovu a znovu. Jinak řečeno se větší a větší počet bitcoinů a jejich vyšší cena na trhu stává více probíraným, napadaným a polemizovaným tématem, ze kterého se začíná vytrácet původní kouzlo a objevují se pochybnosti.

Na trhu se navíc pohybuje takzvaný „market tale“, neboli ocas trhu složený z­ posledních rozvážných a nejméně rozumných supermanů, kteří věří dalšímu nárůstu o tisíce procent. Trh se tak stává méně odolný proti panice, odolnější logice a více volatilní. Zprávy o omezení těžby bitcoinů, energetická náročnost systému, vysoké náklady na transakce, vysoká cena, snižující se počet e-shopů akceptující bitcoin, krachující kryptoměnové burzy, odhalující se letadla dalších kryptoměn a především jeho existenční stupidita jsou pak oním působením kryptonitu. Vlivem kterého si každý superman uvědomí, že je opět jen pouhý člověk. Akorát o ­něco chudší a depresivnější.

Aktuální dění kolem bitcoinu je pouhý důsledek toho, co tu bylo dávno před ním a jeho krachem rozhodně nezmizí. A totiž že lidé jsou lidé, a ne supermani. I­ když si to o sobě všichni rádi myslí, a čas od času tomu uvěří natolik, že jsou schopni si pořídit za všechny své úspory něco jako je bitcoin.

Ostatně je jen na vás, jestli s tím souhlasíte, jestli bitcoin vidíte růžově, černě, anebo zlatě. Ke správné odpovědi si totiž stačí jen promnout oči. A ty moje vidí jen jediné. Další historické téma v učebnicích lidské nenažranosti, hlouposti a naivity.

Komentář byl otisknut v Lidových novinách 20.1.2018.


30 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon