• Redakce

VÝROBCI OBUVI PRABOS STOUPL LONI ZISK O 80 PROCENT NA 43 MIL. KČ

Aktualizace: 13. lis 2019Praha - Společnosti Prabos ze Slavičína, která vyrábí pracovní, vojenskou a volnočasovou obuv, stoupl loni čistý zisk meziročně o 80 procent na 42,5 milionu Kč. Tržby vzrostly o 0,5 procenta na 330 milionů Kč. Firma, která v únoru oznámila záměr vstoupit na burzu a expandovat na Ukrajinu, to dnes sdělila ČTK.

Za výsledky stojí podle předsedy představenstva Jaroslava Paláta zejména přechod k produktům s vyšší marží a změna ve struktuře nákladů. "V tomto trendu hodláme i nadále pokračovat. Očekáváme, že stabilitu hospodaření i pro následující období zajistí tendry pro veřejné složky," uvedl. Od nových modelů a chystané kolekce Work&Walk si slibuje získání nového okruhu zákazníků ve věku 20 až 35 let a s tím spojený růst tržeb.

Vedení společnosti letos plánuje tržby 349 milionů korun. Čistý zisk by se měl pohybovat zhruba na 39 milionech korun. Krátkodobý pokles ziskovosti bude souviset s financováním expanze firmy. Od té si vedení slibuje růst tržeb, které by mohly v roce 2020 dosáhnout 413 milionů Kč. Vedení Prabosu také potvrdilo svoji dividendovou politiku. Za rok 2017 si akcionáři hodlají vyplatit 60 procent čistého zisku na dividendách.

Prabos se chystá letos 15. května vstoupit na trh START pražské burzy, kde chce investory zaujmout především svojí dividendovou politikou. Dlouhodobě společnost plánuje vyplácet dividendu až 60 procent čistého zisku. František Bostl, ředitel společnosti Starteepo, která je poradcem Prabosu, očekává o akcie silný zájem. "Pravděpodobné spodní pásmo upisovací hodnoty akcií by mohlo představovat dividendový výnos zhruba šest procent. Prabos se tak jistě zařadí mezi přední pražské dividendové tituly," uvedl.

Prospekt nyní schvaluje Česká národní banka. Po jeho schválení, které se očekává ve druhé polovině dubna, společnost představí potenciálním investorům parametry úpisu akcií i své plány do budoucna. Firma již uvedla, že hodlá rozšířit produktové portfolio a zaměřit se více na volnočasovou obuv. S tím souvisí i větší zaměření na online marketing v čele se spuštěním nového e-shopu a chytré aplikace pro 3D modelaci nohou zákazníků pro přesnější výběr obuvi. Prabos také chce expandovat na rostoucí ukrajinský trh.

Prabos je výrobce obuvi s tradicí sahající do roku 1860. Tehdy vznikla společnost Japis, která zpracovávala usně a po první světové válce zahájila výrobu obuvi. Po znárodnění v roce 1948 přešla společnost Japis pod správu n.p. Baťa a následně byla v roce 1952 začleněna do n.p. Svit Gottwaldov. V roce 1991 se závod transformoval jako samostatná divize společnosti Svit Zlín.

#START

88 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon