• Redakce

TRŽNÍ KALENDÁŘ: BŘEZEN ZKOUŠEL INVESTORY TECHNOLOGICKÝCH FIREM

Aktualizace: 13. lis 2019V měsíci březnu zaznamenaly snad všechny přední burzovní indexy ztrátu. Po dlouhém období růstu tak přichází tolik očekávaná korekce. Například index Nasdaq 100 v závěru března vymazal veškeré zisky od začátku roku 2018. Tento index se nacházel ještě 12. března na svém vrcholu 7 156 bodů, první kvartál roku 2018 však ukončil na 6 581 bodech. Právě Nasdaq 100 je v současné době tažen směrem dolů především technologickými giganty jako jsou Facebook či Amazon.

Prvně jmenovaný titul zaznamenal ztrátu 13 % po obvinění z tajného sběru a zneužití dat svých uživatelů. Facebook od té doby čelí antikampani #deletefacebook, která nabírá na obrátkách i díky podpoře slavných osobností, které demonstrativně ruší své profily. To je i případ Elona Muska, který v reakci na aféru Facebooku smazal nejen svůj vlastní účet, ale i profily jeho firem spaceX a Tesla.

Elon Musk se ale možná snažil spíše odlákat pozornost od svých vlastních problémů, což se mu podařilo jen z části. Společnosti Tesla se stále daří vytvářet dojem úspěšné a perspektivní firmy, ale v březnu firma plnila noviny obavami o její finanční kondici a její budoucnost. Tesla však dlouhodobě negeneruje zisky a bojuje s problematickým financováním i s nízkou produkcí. A právě nízká produkce děsí investory nejvíce. V březnu automobilka oznámila zpoždění dodávek Modelu 3, a její akcie reagovaly propadem o více než 20 %.

Hodnotu akcií Amazonu poté srazil Tweet Donalda Trumpa, který kritizuje výši zaplacených daní Amazonem v USA. Akcie gigantu tak za březen 2018 ztratily z důvodu obav zásahu Trumpovy vlády. Ta se obecně netají svojí netolerancí daňové strategie amerických technologických firem, a dané prohlášení vůči Amazonu tak dopadá na celý sektor. Podle investičního analytika společnosti STARTEEPO Tomáše Bortla je však korekce prozatím dočasná. "Rizika sice na trhu přetrvávají, ale kromě krátkodobé volatility burz zatím nevidíme významné ohrožení ziskovosti firem. Ceny by tak ve střednědobém horizontu mohly opět růst. Investoři by však měli být maximálně obezřetní," dodal Bortl.


36 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon