• Redakce

KŘETINSKÝ KUPUJE ROZHLASOVÉ STANICE ZA 1,8 MILIARDY KORUN. Z ČEHO SVÉ AKVIZICE FINANCUJE?

Aktualizace: 13. lis 2019Expanze firem miliardáře Daniela Křetínského, která se uskutečňuje prostřednictvím úvěrů, souvisí se současnou érou levných peněz. Aktuální koupě rozhlasových stanic není vzhledem k majetku Křetínského příliš rozsáhlá, shodli se dnes analytici oslovení ČTK. Společnost Czech Media Invest (CMI), kterou Křetínský spoluvlastní, kupuje od Lagardére rozhlasové stanice v ČR, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku. Prodejní cena činí 1,8 miliardy korun.

František Bostl z poradenské společnosti Starteepo připomněl, že nákup českých medií českými miliardáři pokračuje. I přes obrovské transakční sumy však jde o relativně nízké investice v porovnáni s hlavními aktivitami těchto lidí. U Křetínskeho jde především o Evropský průmyslový holding (EPH), jehož hodnota se odhaduje na nižší stovky miliard korun. Akvizice médií v jednotkách miliard proto nejsou nic šokujícího - z pohledu svobody a objektivnosti českých médii je to však úplně něco jiného, upozornil Bostl.

Křetínský je podle podzimního žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem 50 miliard korun. Mimo jiné mu patří majoritní podíl v EPH, který je přední středoevropskou energetickou skupinou, když vlastní a provozuje zařízení v ČR, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii a Maďarsku. Nyní drží 94 procent akcií holdingu. Podíl 31 procent v EPIF, klíčové dceřiné firmě holdingu, získal fond australské banky Macquarie. Vedle EPH je mimo jiné spolumajitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

CMI prostřednictvím svých dceřiných společnosti Czech News Center (CNC) a CN Invest dosud působila zejména v oblasti tisku. Vydává čtyři deníky, mezi nimi Blesk, Sport a Aha!, desítky časopisů, například týdeník Reflex nebo Svět motorů, a také webové tituly. Společnost vlastní i dvě tiskárny a je lídrem ve vydávání knih a distribuce tisku.

zdroj: ČTK


21 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon