• Redakce

UBER PLÁNUJE V ROCE 2019 VSTOUPIT NA BURZU

Aktualizace: 13. lis 2019Ředitel přepravní společnosti UBER Dara Khosrowshahi se nechal slyšet, že by společnost mohla v průběhu roku 2019 vstoupit na burzu. IPO UBER, jedničky pomyslného žebříčku technologických jednorožců (soukromých firem s valuací přesahující USD 1 mld., pozn. redakce), by tak bylo pravděpodobně největším technologickým IPO příštího roku vzhledem k aktuální valuaci společnosti na úrovni USD 69 mld.

Jsme v dobré pozici co se týče profilu společnosti, co se týče její profitability a rovněž marží“, řekl Khosrowshahi. Dále upřesnil, že on sám odhaduje načasování IPO na druhou polovinu roku 2019.

Minulý týden UBER odhalil finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Tržby společnosti v meziročním srovnání povyskočily o 55 %. Ztráta na úrovni ukazatele EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace) poklesla na USD 304 mil. z USD 597 mil. Zejména toto zlepšení je pro společnost dobrá zpráva vzhledem k připravovanému IPO. A nebo je to v dnešní době vlastně úplně jedno?

V roce 2013 vstoupil na burzu s velkým úspěchem Twitter, a to i přesto, že společnost v té době byla silně ztrátová a poprvé se jí do zisku podařilo přehoupnout až v roce 2017. Dalším příkladem může být IPO Snapchatu, které prokázalo, že investoři jsou ochotni investovat do společnosti, která generuje obrovskou ztrátu a jejíž byznys model je velmi nejistý. UBER přesně zapadá to této škatulky.“, komentuje analytik společnosti STARTEEPO Adam Maryniok.


32 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon