• Redakce

XIAOMI DOSTALO ZELENOU PRO VSTUP NA BURZU

Aktualizace: 13. lis 2019Čínský výrobce smartphonů a spotřební elektroniky Xiaomi dnes od hongkongské burzy získal zelenou pro svůj zvažovaný vstup na burzu. Společnost tak v následujících dnech začne testovat zájem případných investorů.

Primární úpis akcií Xiaomi je jedním z nejvíce očekávaných IPO letošního roku. Dle zdrojů obeznámených s detaily nabídky chce společnost od investorů získat okolo 10 miliard dolarů. Společnost by tak na základě prvotních informací měla být ohodnocena až na 100 miliard dolarů. Aktuální čísla hospodaření však ukazují spíše na valuaci na úrovni 60 až 70 miliard. Tak či tak, primární úpis akcií Xiaomi by ve výsledku mohl být největším technologickým IPO od roku 2014, kdy na newyorskou burzu vstoupila čínská e-commerce společnost Alibaba.

Různé odhady hodnoty společnosti jsou způsobeny rozdílným chápáním byznys modelu společnosti. Pro mnohé investory je Xiaomi zejména výrobcem smartphonů a spotřební elektroniky, čemuž se nedá divit. 70 % tržeb společnosti pochází právě z prodeje mobilních zařížení. Na druhou stranu zakladatel Xiaomi, čínský podnikatel Lei Jun, trvá na tom, že cílem Xiaomi je primárně generovat tržby z prodeje online reklamy, což by znamenalo byznys model podobný internetovým firmám. Motiv je jasný. Internetové společnosti jsou investory ve srovnání s výrobci smartphonů, jako jsou například Apple či Samsung, valuovány neporovnatelně výše.

Valuace společnosti je z části vždy ovlivněna úhlem pohledu. Pokud na Xiaomi pohlížíme jako na prostého výrobce mobilů a srovnáme jej tak například se Samsungem, který má aktuálně násobek P/E na úrovni 8,5x, dostaneme se na řádově nižší hodnotu společnosti, než pokud bychom jej považovali za internetovou společnost, jakou je například čínský gigant Tencent. Ten je aktuálně valuován na 45x P/E,“ říká analytik společnosti STARTEEPO Adam Maryniok.

Analogickým příkladem z českého trhu je připravované IPO AAA Auto. Áčka jsou managementem propagovány jako technologická společnost, spíše než-li obyčejný prodejce automobilů. Logika je zde stejná jako u Xiaomi. Získat pro IPO co nejvyšší ocenění společnosti, dodává Maryniok.

#START

136 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon