• Redakce

KOBLIC PRO ROKLEN24: TRH START JE ŽIVÝ PROJEKT

Aktualizace: 20. lis 2020foto: Tomáš Berka

Trh Start je živý projekt. Je projektem nejen burzy, ale hlavně všech našich členů, kteří se do něj zapojili. Jsem rád, že se potvrdila základní premisa, se kterou jsme trh připravovali – tedy, že zde po podobném typu investic je poptávka. Ukazuje se ale, že Češi jsou velmi opatrní, co se novinek týče. Serveru Roklen24 to řekl šéf pražské burzy Petr Koblic.

Máte za sebou první letošní START Day. Co to podle Vás říká o investorech, pro které může být výsledek emisí zajímavý?

Předně jsem rád, že se potvrdila základní premisa, se kterou jsme trh připravovali – tedy, že zde po podobném typu investic je poptávka, a tudíž, že takový trh může dobře fungovat. Ačkoliv ne všechny banky byly v první obchodní den připravené a schopné trh nabídnout svým klientům, i přesto se podařilo dvě emise ze tří úspěšně upsat. Všichni ti, kteří se z nejrůznějších důvodů připravit nestačili, nám potvrdili, že je projekt velmi zajímá a že na další aukci (Start Day) již budou aktivní.

Očekáváte větší zájem o trh START po úspěšné první tranši?

Ano, dílem proto, co jsem právě zmínil, a dílem také proto, že se ukazuje, a mnozí moji známí mi to i potvrdili, že Češi jsou velmi opatrní, co se týče novinek. Mnoho lidí mi řeklo, že je to velmi zajímá, ale že si počkají, až jak dopadne první nebo i druhé kolo. Chtějí mít prostě cestu prošlapanou a ne ji prošlapávat. Rozumím tomu a současně doufám, že nyní, když se jasně prokázalo, že vše funguje jak má, tak nebudou při příštích kolech otálet.

Jak vnímáte přístup účastníků kapitálového trhu k trhu START (banky, obchodníci s cennými papíry)?

Po počátečním váhání, které je zcela pochopitelné, se do toho někteří členové opravdu pustili s vervou a za to jim patří můj velký dík. Dostalo se nám také velmi vysoké podpory ze strany médií, která určitě pomohla k rozšíření povědomí o trhu jako takovém a zejména o samotných emitentech. Musím říci, že toto vše hodnotím velmi kladně a kapitálovému trhu v ČR to velmi pomohlo.

Kdy bude další START Day? Kdo bude emitentem?

Další Start Day bude 26. června a o přízeň investorů se bude ucházet společnost Hub Ventures. Je to vlastně první firma, která oznámila svůj záměr vstoupit na trh již na podzim loňského roku.

Informace o START Day HUB Ventures.

Můžete uvést také další termíny? Na kdy burza plánuje další START Days?

Další termíny ještě drobně ladíme. Jde nám o to, abychom již nezopakovali chybu z prvního termínu, kdy nám do upisovacího období padly dva po sobě jdoucí svátky. Rámcově jde ale o jeden podzimní a jeden zimní termín. Do konce roku nás tedy ještě čekají tři Start Days.

Jaké kroky plánuje pražská burza k propagaci trhu START?

I nadále chceme úzce spolupracovat se všemi médii, která v trhu a zejména v emitentech našla zajímavá témata. Jde mnohdy o velmi silné a poutavé příběhy, které jsou pro čtenáře, diváky a posluchače všech možných typů médií zajímavé. Pro mne je neuvěřitelné a zároveň velmi potěšující, že všichni majitelé firem přesně chápou, k čemu jim může kapitálový trh posloužit a v čem je pro ně užitečný. Musím říci, že jejich míra znalosti a chápání je mnohdy na vyšší úrovni než u mnohých velkých korporací.

Úspěšný vstup na trh START má za sebou i společnost Prabos Plus a.s.

První IPO na trhu START


zdroj: Roklen 24

#START

33 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon