• Redakce

ZAKÁZKY JSOU, ŠIČKY SCHÁZEJÍ. PRABOS PROTO OTEVÍRÁ ŠICÍ DÍLNU NA UKRAJINĚ

Aktualizace: 13. lis 2019Ve Zlínském kraji, který dlouhá desetiletí stál hlavně na obuvnickém průmyslu, nebude mít v brzké budoucnosti kdo vyrábět boty. Po krachu několika obuvnických firem včetně největšího Svitu přestal být mezi ženami zájem o profesi šiček. A bez nich se bota vyrobit nedá.

Tento problém si uvědomuje i slavičínská firma Prabos, která je největším českým výrobcem obuvi (250 až 270 tisíc párů ročně) a nedávno získala od armády a policie zakázky na boty za 700 milionů korun.

Proto nyní otevírá šicí dílnu ve městě Ilarionovo nedaleko Dněpropetrovsku na Ukrajině. Nejde jí primárně o úsporu výrobních nákladů, ale je to spíše pud sebezáchovy v dlouhodobějším výhledu do budoucna.

„Na Ukrajině je pracovní síla, které u nás ubývá a neobjevuje se nová. Během deseti až patnácti let tady nebudou žádné šičky. Nikdo se tuto práci neučí, nikdo ji nechce dělat,“ posteskl si spolumajitel Prabosu Jaroslav Palát. „Naši zaměstnanci budou postupně odcházet do důchodu a stroji je nikdy úplně nenahradíme,“ upozornil.

V ukrajinské pobočce Prabosu plánují na začátku zaměstnat 25 dělnic, do budoucna se však počet šiček bude zvyšovat. “Zájem o práci u nás jsme zaznamenali daleko větší, přihlásilo se 300 vyučených šiček,” říká Palát. Na Ukrajině budou šičky vyrábět pouze svršky obuvi, celkové náklady včetně logistiky budou asi o 15 % nižší.

Čtěte také: První týden na RM-SYSTÉMu Prabos posílil o 8 procent. Firma se nyní chystá na další START Day Firma Prabos vstoupila letos v květnu na trh START, který byl založený Burzou cenných papírů Praha. Pro investory je lákavá především díky vysoké dividendě a atraktivnímu ocenění. Současně firma působí také na české burze RM-Systém, kde akcie firmy za týden vzrostly o 8 %.

zdroj: iDnes.cz, tisková zpráva společnosti Prabos

#START

35 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon