• Redakce

INTERNETOVÝ PROHLÍŽEČ OPERA MÍŘÍ NA BURZU NASDAQ

Aktualizace: 13. lis 2019Norská společnost Opera Ltd, která vyvíjí stejnojmenný internetový prohlížeč, chce provést primární nabídku akcií na americké burze Nasdaq. Objem emise by měl dosáhnout až 115 mil. USD.

Společnost kromě vývoje klasického desktopového prohlížeče rovněž vyvíjí prohlížeče pro mobilní zařízení a zpravodajskou aplikaci Opera News založenou na umělé inteligenci.

Otázkou je, jak moc udržitelný je byznys model společnosti. Opera totiž v roce 2017 generovala celých 56,1 % svých tržeb z pouhých dvou zdrojů, a to Google a Yandex, jejichž vyhledávače Opera primárně nabízí ve svém prohlížeči. Společnost rovněž působí ve vysoce konkurenčním prostředí, kde měří síly s hegemony jako Google (prohlížeč Chrome), Apple (Safari) nebo Microsoft (Internet Explorer a Edge). Tržní podíl Opery na poli desktopových prohlížečů dosahuje aktuálně úrovně okolo 1,5 %.

Podle Adama Marynioka, analytika společnosti STARTEEPO, si Opera velice dobře uvědomuje své minoritní postavení v segmenu desktopových prohlížečů. "Největší příležitostí pro společnost jsou mobilní technologie a rozvíjející se trhy jako Afrika či jihovýchodní Asie. Právě na těchto trzích patří Opera mezí lídry v segmentu mobilních technologií, což je jedním z lákadel připravovaného IPO," doplnil.


49 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon