ELONE, PROSÍM, ODEJDI Z BURZY

Aktualizace: 13. lis 2019V posledních 12 měsících se na mě obrátily možná dvě desítky českých firem, které by rády získaly kapitál na pražské burze. Jen malé procento z nich bych však s klidným svědomím na burzovní parket přivedl. Při mém doporučení „nechoďte na burzu“ však největší roli nehraje odvětví, ve kterém firmy působí, rizikovost, výše dluhu, marže nebo růst tržeb. Rezolutní ne patří především majitelům a ředitelům firem, jejichž myšlenkové pochody, filozofie podnikání a informační otevřenost se jednoduše s burzovním světem neslučují. A jsem přesvědčen, že schůzka s Elonem Muskem by skončila ještě dříve, než by začala.

Když se podepíšete pod IPO jakékoliv firmy, stvrzujete tím její dospělost, upřímnost a čestnost. Tyto vlastnosti však nevyčtete z finančních výkazů nebo z produktů, které daná firma vytváří. Tyto vlastnosti vyčtete pouze z lidí, kteří firmu vytvářejí. U českých malých a středních podniků to jsou většinou majitelé a manažeři v jedné osobě. A leč je Tesla velikostně úplně někde jinde než nějaká lokální fabrika v Česku, princip je stejný.

Elon Musk si totiž jako mnozí naši podnikatelé má tendenci myslet, že jen jeho firma je tou nejlepší na světě, že je jen jeho, a že se nemusí nikomu zodpovídat. Pokud vstupujete na burzu, přijímáte velkou odpovědnost vůči minoritním akcionářům, kteří s Vámi tlačí ten stejný vlak, který jste před lety sami rozjeli. A je nutné přijmout určitou pokoru, a s tím související otevřenost světu.

Tesla z burzy nebo Musk z Tesly

Myslím si, že Tesla a Musk sám nyní stojí před velkým rozhodnutím. Buďto se Musk podvolí odrazu v zrcadle a přenechá vedení společnosti někomu, kdo se k této firmě přestane chovat jako k přerostlému start-upu, anebo Tesla opustí burzovní parket. Musk ve vedení kótované společnosti je totiž toxická kombinace, která možná baví mnohé novináře, ale rozhodně nedělá dobrotu na burze.

Pravděpodobnější variantou je samozřejmě odchod z burzy, který Musk avizoval, a to poměrně nešťastně ve stylu „tweet sem, tweet tam, inside kde se podívám“. Motivace Muska by tam mohla být o to jednodušší v tom, že by mohl u burzovní komise SEC dopadnout špatně, kdyby se prokázalo, že lhal. Od SEC by měl například omezenou působnost ve veřejně obchodovaných firmách, a tím pádem by se musel z vedení Tesly klidit tak jako tak.

Odchod Tesly z burzy bude i zkouškou Muskova svědomí. Leč se hlásí k těm osvícenějším z nás, které zajímá životní prostředí a obecná odpovědnost vůči všemu kolem nás, bez mrknutí oka mu nevadí miliardy dolarů od Arabů nebo Číňanů. Od zemí, kterým je absolutně ukradená nějaká environmentální politika natož lidská práva. Své pokrytectví ale prokazuje dlouhodobě. Příkladem za vše může být projekt SpaceX. Člověk, který razí elektro mobilitu, na můj vkus spálí až moc toho raketového paliva.

Tesla nepřežije revoluci, kterou sama odstartovala

Elon Musk je vizionář, které náš svět potřebuje. Potřebujeme jejich entusiasmus, jejich raketové růsty, a hlavně jejich pády. Abychom si ale uvědomovali stále platné fyzikální zákony a svoji smrtelnost však nepotřebujeme Teslu na burze. Elon je totiž přesným příkladem toho, jak se nechovat k minoritním akcionářům, jak opovrhovat analytiky, ohýbat transparentnost, manipulovat s cenou akcií a odvádět tak pozornost od faktu, že Tesla je krásným příkladem venture kapitálové bubliny, ve které se nacházíme. Bohužel na burze a z toho radost příliš nemám.

Historie se ráda opakuje a učí nás, že se určitá paradigmata nemýlí. Teslu by tak mohl čekat stejný úděl jako telefony od Nokie, notebooky od Siemensu či divizi výpočetní techniky IBM. Historie nám totiž několikrát ukázala, že technologický náskok není vše. Ne v době, kdy se z dnes špičkové a jedinečné technologie stává zítra adept pro muzejní vitríny. To, co potřebujete k úspěchu, jsou možnosti. Předně globální a stabilní distribuce, stabilní a udržitelné výrobní kapacity, udržitelný ziskový model a možnost efektivního operativního financování.

Osobně já ani náš fond do akcií Tesla neplánuje zainvestovat, byť jediný dolar. Proč? Má teze je prostá. Tesla nemá šanci proti distribuční, výrobní natož finanční infrastruktuře automobilek jako jsou Volkswagen, Ford, GM či prémiové BMW. Upřímně si myslím, že Teslu by v mnohém předčila i rumunská Dacia.

Jako tehdy u zmíněných Nokií, Siemensů či IBM se ukázalo, že i ti největší hráči na trhu dokáží z vrcholu spadnout na samotné dno během bezmála několika let i měsíců. Jakmile se do elektro mobility v následujících 3 až 5 letech obují velcí hráči, Tesla se stane jen další zombie značkou v čínské sbírce mrtvých firem přivedených zpět k životu podobně jako Nokia, Blackberry a další.

Komentář vyšel v Lidových novinách 20. srpna 2018Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon