• Redakce

JAK INVESTUJÍ MILÉNIÁNI?

Aktualizace: 13. lis 2019Vzpomínám si, jak nám profesor na střední škole zdůrazňoval, že gymnazista za první republiky uměl nazpaměť i několik knih v latině. Současné generace jsou vždy kritické k mladší generaci. Dnešní doba je ale o jiných dovednostech. Miléniáni - tedy děti narozené v devadesátých letech minulého století, někdy označovaní jako Generace Y - jsou výborní především v práci s internetem a perfektně se vyznají v sociálních sítích.

Měřítkem pro ně je uznání a sledovanost. Od toho se odvíjí i jejich zájem a směr při investování. Značky, které si chtějí získat mladé lidi na svou stranu, musejí s nimi jaksi souznít, žít s nimi příběh a sdílet ho s nimi. Proto je jejich první volbou v komunikaci Facebook, Instagram a rozvíjí se trendy, které byly před deseti lety neznámé jako např. influenceři (osoby prezentující názor na produkty a služby, které sleduje dav fanoušků).

Když opomeneme fakt, že pro miléniány není podstatné osobní vlastnictví daných věcí - a to díky službám sdílené ekonomiky jako hudební Spotify, přepravní Uber, filmový Netflix nebo operativní leasing jejich případného auta - tak při investicích se daleko více pouští do rizikovějších aktiv. Lidé ve věku 52 až 70 let (používá se pro ně výraz generace Baby Boomers - děti narozené po 2. světové válce) i vlivem svého věku a preference "kratšího investičního horizontu" je ochotna jít do rizikových investic jen 16 % mužů a 9 % žen.

O něco více akceptuje rizikovější investice Generace X (současná věková skupina 36 až 51 let, v Česku se jim říká "Husákovi děti") - průzkumy uvádějí, že je to necelá třetina, přesněji 34 % mužů a 29 % žen. U miléniánů je ale patrný optimistický výhled jejich životů a proto rizikovějších a inovativnějších investičních nástrojů se nebojí 42 % mužů a 27 % žen.

A jaké odvětví nejvíce preferují? Ani náhodou miléniáni neinvestují do oborů jako těžký průmysl, těžba fosilních paliv nebo průmyslové firmy. A už vůbec ne do zbrojařských firem. Zájem naopak mají o zcela nová odvětví, jako jsou např. kryptoměny nebo společnosti, které těží právě ze sdílené ekonomiky. Zvláštní důraz přitom kladou na firmy šetrné k životnímu prostředí. Je to moderní trend a do jisté míry jejich projevem rebelství vůči zažitým konglomerátům třeba právě z těžkého průmyslu.

Podobně přemýšlí stále více investorů a můžeme pozorovat rostoucí oblíbenost u investičních fondů, kteří sází na nové technologie nebo fondy s tématikou udržitelného rozvoje - podobně jako náš NEW AGE FUND. Jednak tyto fondy odrážejí generační změnu v myšlení lidí a vyhledávají příležitosti v nově vzniklých společnostech, které budou v budoucnosti v popředí zájmu a ekonomicky budou dominovat.

Nicméně v jedné věci se mladí lidé při svých investicích neliší od minulých generací. I když současní miléniáni jsou ochotni podstoupit vyšší riziko při investování než jejich předci, mezi muži a ženami jsou značné rozdíly.

Muži násobně více jdou do rizikovějších investic než ženy. Máme to prostě v genech a době je to popsáno v divadelní hře „Jeskyní muž“. Zatímco muži se staví už od pravěku do role „lovce“, který riskuje, tak žena více dbá o rodinný krb a péči o děti. A to se nemění ani u miléniánů, kteří jsou otevřeni novým trendům.


Máte zájem o investici do NEW AGE FUND? Domluvte si s námi schůzku na www.newage-fund.com.


75 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon