• Redakce

BACK TO THE FUTURE: JAK SI LIDÉ PŘED 100 LETY PŘEDSTAVOVALI DNEŠNÍ SVĚT?

Aktualizace: 13. lis 2019Cestování časem do minulosti, budoucnosti a zpět je již od dob Jules Verna fenoménem. Stejně tak jako všeobecný zájem o technologie, který si lidstvo v sobě pěstuje celá tisíciletí. To často dokládají např. časové schránky, které jsou oblíbené především v USA.

Časové schránky jsou nerozbitné úschovy všelijakých předmětů, fotografií a plánů, které bývají vytažené z podzemí o desítky let později a lidé mohou s úžasem porovnávat, jak se svět změnil za tu dobu. Jednu takovou „časovou schránku“ nyní vytáhli na stránkách World Economic Forum. Před pár měsíci se zde objevil článek o tom, jak si naši pra-pra-prarodiče představovali technologie a svět v roce 2018, tzn. o sto let později. Někomu to bude připadat úsměvné, ale možná vás zamrazí v zádech.

Mobilní telefony

V roce 1876 si nechal Alexander Graham Bell patentovat svůj vynález, který znamenal revoluci v komunikaci s lidmi – klasický telefon připojený k pevné síti. Prakticky neznámá je ale událost z roku 1915, kdy se realizoval první telefonní hovor bez použití kabelů za použití rádiových vln, tedy tzv. wireless.

Tehdy se uskutečnil hovor mezi třemi muži, přičemž jeden byl ve Virginii, druhý v Paříži a třetí v Honolulu. I přes velké množství komplikací a špatnou kvalitu prohlásil tehdy Alexander Bell, že přijde doba, kdy se bude člověk moci spojit telefonicky s kýmkoliv na jakémkoliv místě na světě a že k tomu bude používat svůj „osobní, přenosný přístroj“. Bellovi v tomto směru vyšla předpověď mobilních telefonů dokonale.

Rozmach automobilového průmyslu

Když v roce 1914 továrny Henryho Forda začaly díky konceptu výrobní linky vyrábět 300 tisíc aut ročně, lidé se nesměle bavili o tom, že v budoucnosti bude mít každý člověk „od Miami až po Moskvu“ svůj vlastní vůz. Dnešní statistiky říkají, že auto vlastní 95 % Američanů a že 85 % z nich jezdí každý den autem do práce.

Autonomní doprava

Zajímavé je, že už před 100 lety se první představy lidí o autě budoucnosti točily okolo samoříditelných aut.


V lednu 1918 vyšel v novinách The Washington Times článek, že automobil budoucnosti bude z velké části skleněné kupé se samoříditelným systémem a lidé v automobilu budou mít volný prostor k pohybu - jako by seděli u baru.


Ještě tak před 10 lety by to byla úsměvná představa, ale schválně si porovnejte ilustraci takového auta z uvedeného článku v roce 1918 s před pár měsíci přestaveného konceptu Volvo 360c. Podobnost je až neuvěřitelná.

Drony a létající auta

S příchodem prvních letadel si lidé představovali, že svět budoucnosti bude plný „osobních, létajících aut“ a např. v roce 1923 popsal spisovatel sci-fi magazínů Hugo Gernsback svou vizi „Helicar“ – osobních helikoptér. Svoje osobní, létající auto ještě v garáži sice nemáme, ale v současné době vyvíjí na světě několik společností své létající vozy (např. ruská zbrojařská firma Kalashnikov, dále přepravní Uber nebo agentura NASA a třeba japonská Toyota chce představit své létající auto už za rok na olympijských hrách v Tokiu.


Další vize se týkaly „létajících pošťáků“. Trochu naivní představa (viz obrázek), ale s příchodem doručovacích dronů od Amazon Prime není tato předpověď daleko od vize před sto lety.


Robotizace a obnovitelné zdroje

Tím, jak se na začátku minulého století stále více rozšiřovalo použití elektrické energie, se začaly objevovat první předpovědi strojů v budoucnosti. Slovo „robot“ použil poprvé Karel Čapek v roce 1920 ve své hře R.U.R., ale už v roce 1900 popsal spisovatel John Elfrith Watkins, Jr. pro jeden dámský žurnál, že technologie budou zcela integrovány do našich životů a pracovní stroje nám budou sloužit jako naši řidiči (tj. autonomní vozy), vyčistí nám dům (automatické vysavače), naplánují prádlo (automatická pračka) a dokonce budou „elektricky přenášet ruce“ (dálkové ovládání).


Velmi pozoruhodný je názor z roku 1896, kdy švédský vědec a chemik Svante August Arrhenius poprvé veřejně popsal, že dvojnásobení oxidu uhličitého v naší atmosféře povede k nárůstu teploty na zemi o 8 a 9 stupňů Celsia. Alexander Graham Bell pak v roce 1917 ve své řeči zmínil, že fosilní paliva jsou omezené: „Můžeme vytěžit uhlí z dolů, ale nikdy ho nemůžeme vrátit. Můžeme vyčerpat olej z podzemních nádrží, ale nikdy ho nedokážeme znovu naplnit. Co budeme dělat, když už nebudeme mít žádné uhlí a olej?“ Stejně jako Bell i řada dalších vědců předpovídalo, že lidstvo v příštím století bude využívat nový energetický zdroj.

Futuristi tehdy uváděli, že lidstvo bude vědět „jak uložit sluneční energii do skladu a přečerpat ji do domácností pomocí potrubí a bude se posměšně vyprávět, že naši dědečkové - chudí duchem - používali uhlí opravdu k topení!“ V současnosti se produkuje v USA zhruba 17 % energie z uhlí, ale dostupnější obnovitelné zdroje nás více přibližují k budoucnosti, kterou před sto lety předpovídali naši předkové.

Další mnohdy i bláznivé vize si můžete prohlédnout v originálním článku zde.

Závěrem bych rád zmínil, že náš New Age Fund investuje do vybraných společností právě z oblastí digitální ekonomiky, dopravy budoucnosti, průmyslové revoluce 4.0, udržitelného rozvoje a renesance společnosti. Náš fond tak jde ve šlépějích futuristů před sto lety, kteří se velmi prozíravě takřka trefili své představě budoucnosti. A jaká je vaše představa?


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.

Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.

NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

#NEWAGEFUND

159 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon