• Redakce

BOEING V PROBLÉMECH. KOMENTÁŘ FRANTIŠKA BOSTLA PRO ČRO


Americká společnost Boeing nedostala v lednu poprvé od roku 1962 žádnou novou objednávku. Většina zákazníků se vyhýbá novým objednávkám strojů 737 MAX do té doby, než je letečtí regulátoři znovu pustí do provozu, napsala v úterý agentura Reuters. Airbus, evropský rival Boeingu, v lednu naopak obdržel nejvíce objednávek nejméně za posledních 15 let.


Komentář Františka Bostla pro Český rozhlas Plus

Bez objednávky poprvé od roku 1962

Boeing minulý měsíc dodal celkem 13 letadel. Před rokem v lednu společnost obdržela 45 objednávek a dodala 46 letounů. Konkurenční Airbus naopak vykázal 274 čistých objednávek, které jsou upraveny o objednávky zrušené.


Dluh Boeingu se kvůli problémům s řadou 737 MAX v roce 2019 zdvojnásobil na 27,3 miliardy dolarů (přibližně 623,2 miliardy Kč) a kvůli odškodnému zákazníkům i dodavatelům dál narůstá. Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings očekává, že se v prvním pololetí zvýší na 32 až 34 miliard dolarů.


Problémy Boeingu dopadají i na jeho dodavatele, kteří jsou nuceni propouštět, a letecké společnosti, jež po vyřazení strojů 737 MAX z provozu zrušily tisíce letů.


Zdroj textu: iRozhlas16 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon