• Redakce

BUDOUCNOST DOPRAVY V CHYTRÝCH MĚSTECH? AUTONOMNÍ VOZY A ELEKTROKOLA

Aktualizace: 13. lis 2019Autonomní doprava je způsob přepravy za využití senzorů, radarů a kamer, a to bez lidských vstupů. Ačkoli plně autonomní vozy se zatím nevyužívají, částečně autonomní osobní automobily a nákladní vozy jsou již dnes skutečností. Do roku 2025 nejspíš uvidíme samořídící vozidla v běžném silničním provozu.

Automobilka Tesla, která používá k pohonu pouze elektromotory, se zaměřuje právě na výzkum autonomní dopravy. Další americká automobilka Ford oznámila, že v roce 2021 představí svoje autonomní vozidlo. Očekává se, že společnosti Daimler a Bosch, které se podílejí na vývoji autonomních vozidel oznámí termín, kdy představí svůj samořídící automobil.


Zdroj dat: CNBC

JAK ZMĚNÍ AUTONOMNÍ VOZY SVĚT?

Analytici odhadují, že autonomní vozidla mají potenciál snížit jen v USA parkovací kapacitu o zhruba 61 miliard metrů čtverečních, tj. na téměř polovinu současné rozlohy. Rychlejší a jednodušší dojíždění změní také hodnotu bydlení u nemovitostí v městských centrech (pokles) a v předměstských oblastech (nárůst).

Autonomní vozy sníží i počet dopravních přestupků, a tudíž i nutnost prevence a řešení dopravní kriminality. Bude potřeba méně policistů i úředníků. Podobně je to i s povinným a havarijním pojištěním. Přibližně 90 % nehod je totiž způsobeno lidskou chybou. Čeká nás tedy méně nehod, méně pojistných událostí i méně pojišťoven. Rovněž klesne poptávka po řidičských průkazech, náhradních dílech i autoopravnách.

Bude klesat i potřeba ubytování, protože lidé budou spát v autě během nočních cest jako v pohyblivém hotelu. Z automobilů se stanou plnohodnotné obytné místnosti, což povede k vyšší spotřebě médií, zábavy a vyšším tržbám online maloobchodu.

Automotive se bude stále více orientovat na elektroniku, která bude do roku 2030 představovat celosvětově více než 50 % nákladů na výrobu. Již dnes se jedná o 30% podíl.

ELEKTROJÍZDA NEJEN PO MĚSTĚ

Elektrická kola a motorky dnes představují nákladově efektivní, cenově dostupný a ekologický způsob přepravy ve většině světových metropolích. V mnoha zemích se tak rozhodli o jejich podporu v rámci strategie budování chytrých měst. Jedná se např. o různé dotační programy, daňové zvýhodnění a masivní investice do budování potřebné infrastruktury.

Obliba této dopravy stoupá i s ohledem na pohodlnost, bezpečnost a nízkou údržbu. Dvoukolé elektrické dopravní prostředky si tak rychle získávají stále nové příznivce.


Zdroj dat: statista.com

Trh s elektrokoly dosáhl v roce 2016 velikosti 15,7 mld. USD. Očekává se, že v roce 2025 dosáhne úrovně 24,3 mld. USD. Vedle toho by tržby za elektrické motocykly a skútry měly dle společnosti Global Market Insights v roce 2025 dosáhnout na úroveň 55 mld. USD, a to v objemu 60 milionů prodaných kusů.

Zajímá Vás investiční potenciál nových sektorů?


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím. NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

Více na www.newage-fund.com.

#NEWAGEFUND

111 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon