• Redakce

FORBES 30POD30 JE RADOST I ZÁVAZEK, ŘÍKÁ BOSTL


Zakladatel skupiny STARTEEPO František Bostl (28) se umístil v prestižním žebříčku Forbes 30pod30. V letošním roce vybírala redakce magazínu ze zhruba 250 nominovaných Čechů. Co na umístění říká? Jak vypadala jeho dosavadní profesní dráha? Jak se daří skupině STARTEEPO a jak vidí letošní rok?


Co říkáte na umístění v žebříčku?

Obecně nejsem moc zvyklý na diplomy a medaile, takže mám samozřejmě obrovskou radost, kterou jen těžko skrývám. Zároveň umístění v žebříčku vnímám jako ocenění práce celého týmu STARTEEPO a všech našich partnerů v čele s Burzou cenných papírů Praha a skupinou Conseq. Nemluvě o tom, že umístění beru také jako určitý závazek do dalších let.


Zároveň musím konstatovat, že letos mám jasně nejpřísnější fotku ze všech. :-) A to se počítá.Nebylo Vám 30 let, ale na kapitálovém trhu jste profesně již 10 let. Kde jste sbíral zkušenosti?

V roce 2010 jsem nastoupil jako makléř do CYRRUSu v Praze. Po 4 letech jsem odtud odcházel z pozice vedoucího makléřů pražské pobočky, kde jsem dohlížel na 2 desítky finančníků a klientská portfolia za 2 miliardy korun. Poté jsem působil u dalšího obchodníka Colosseum jako produktový manažer a ekonom.


Po 2 letech jsem pak dostal nabídku hlavního ekonoma Chytrého Honzy. Tady už jsem byl hodně vidět a slyšet v médiích. Hlavně roky 2016 a 2017 bylo v médiích "zabostlováno". No a paralelně jsem stavěl pro holandskou skupinu Aegon a Rockaway robo advisory investiční platformu pro celý region CEE. Strategie akcionářů se však v čase změnila a projekt skončil. Po této zkušenosti jsem věděl, že se chci věnovat už jen vlastním projektům.


A jak se daří skupině STARTEEPO?

Počátky STARTEEPO byly v roce 2017 na pražské burze. Rozhýbali jsme trh START pro malé a střední podniky prvním IPO firmy Prabos a od té doby si zde držíme dominantní postavení mezi poradci. Zároveň jsme připravili i několik dluhopisových emisí (naposledy M&T), a za poslední 2 roky jsme tak pomohli českých firmám získat celkem 850 milionů korun na jejich rozvoj.


Kromě podpory českých podniků pak provozujeme fond STARTEEPO Invest, který ve svém podfondu NEW AGE FUND spravuje již 60 milionů korun. Za tento projekt jsme také získali Cenu SDGs 2019. Jedná se o etický fond zaměřený na akcie firem nové ekonomiky, který se za loňský rok zhodnotil o téměř 17 procent. Fond investuje např. do elektromobility, cloudových technologií či obnovitelných zdrojů a zájem o něj značně roste.


Co plánujete pro letošní rok?

O růstu skupiny to bude méně než v předešlých letech. Vidím optimální tempo 2 až 3 zafinancované podniky ročně (z toho alespoň 1 IPO na pražské burze). Což nám nyní vyhovuje. Víc bychom ani nechtěli/nezvládli.


Chceme se ale více zaměřit a investovat do rozvoje našeho fondu, kde bychom rádi získali samosprávnou licenci České národní banky, se kterou nyní vedeme licenční řízení. S fondem pak chceme více proniknout mezi investory, kde sázíme hlavně na digitální distribuci a nové externí partnery. Zároveň bychom chtěli více energie zaměřit na neziskový sektor, který už si poslední 2 roky oťukáváme a zjišťujeme, kde bychom mohli pomoci nejvíce.


Na celý profil Františka Bostla se můžete podívat na stránkách Forbes zde.


Tahle země je pro mladý. Poznejte nejtalentovanější Čechy ve výběru 30 pod 30

Ještě jim nebylo ani 30 let a už vynikají ve svém oboru. Kompletní žebříček Forbes 30pod30 můžete zhlédnout zde či v únorovém vydání magazínu Forbes (na stáncích od 6. února).


Zdroj: Forbes, STARTEEPO

1,224 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon