• Redakce

CENA LITHIA? PO LOŇSKÉM PROPADU OPĚT ZADĚLÁNO NA RŮST

Aktualizace: 13. lis 2019Cena stříbrného kovu krátkodobě klesla, ale poptávka dramaticky roste


Rok 2018 byl pro investory smolný. V celku dobré výnosy v průběhu roku byly sraženy dolů rychlými, prosincovými výprodeji. Většinou platí pravidlo, že pokud se nedaří akciovému trhu, inverzně se daří komoditám, např. zlatu. V minulém roce nicméně nevedla cesta k ziskům ani přes komodity a jedním z poražených bylo i hodně diskutované lithium.


Cena tohoto měkkého, stříbrného kovu, který lze krájet i nožem a je nenahraditelný při výrobě dobíjecích baterií, prošla korekcí ceny o 50 procent. Jeho nabídka výrazně převyšovala na trzích objednávky a panovaly obavy, kam bude nadbytečná produkce prodána.


Nejrychleji roste produkce z těžebních společností, které kov získávají z „očištění“ již vytěžených hornin a nerostů, které vznikají při dobývání např. cínu. Tento způsob je levnější, jedná se o z části o recyklaci a odpadává nutnost nákladné hlubinné těžby, která je navíc zatížena vysokými náklady a získáním řady povolení. Právě první způsob přilákal řadu těžebních společností a to způsobilo i nadbytek lithia na trzích.


Lithiový boom začal v roce 2014, kdy ceny vzrostly během čtyř let z 6 000 USD na 16 tis. dolarů za tunu. Nejvíce cena vzrostla od roku 2016 a to na dvojnásobek. To vyvolalo mnoha miliardové investice do nových dolů. Zejména produkce z Chile a Číny způsobily momentální nadbytek tohoto kovu na trzích a i oni hledají cesty, jak optimalizovat produkci.


Vzhledem k výraznému propadu cen Lithia a dočasnému omezování těžby ze strany těžebních firem přichází otázka, zda-li se již nenacházíme v blízkosti rovnovážného stavu a ceny budou taženy rostoucí výrobou elektromobilů, která roste meziročně o zhruba 60 %. Např. na jeden elektromobil Tesla S je zapotřebí tolik lithia jako na 10 tisíc smartphonů.Tři společnosti z odvětví


Největším těžařem lithia je americká společnosti Albemarle, dále čínský Tianqi Lithium a kanadská Power Metals jsou tři významné společnosti v těžbě hornin.


Zdroj / Celý článek o lithiu si můžete přečíst zde: https://oilprice.com/Energy/Energy-General/Is-This-A-Gamechanger-For-The-Lithium-Industry.html#Naši analýzu společnosti Albemarle najde zde. Společnost je zařazena do portfolia NEW AGE FUND.
NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku.


Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.


Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.


NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

25 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon