• Redakce

IPO RADAR – O KTERÝCH IPO SE NEJVÍCE MLUVÍ?

Aktualizace: 13. lis 2019IPO, neboli Initial Public Offering (primární veřejná nabídka akcií) je proces, kdy akciová společnost vstupuje na akciovou burzu a stane se tzv. veřejně obchodovatelnou, tedy každý člověk si může pak koupit jejich akcie. Pokud je společnost populární a se silným příběhem, může být zájem investorů tak vysoký, že se nesčetně krát stává, že v prvních hodinách (dnech) po vstupu na burzu cena akcií výrazně vzroste řádově i o desítky procent. Nejsou ale ani výjimkou případy, kdy je nabídka akcií nadhodnocená a cena akcií na burze poklesne.


IPO ale znamená především velmi prestižní záležitost, při které se firmy dostávají do „Ligy mistrů“, násobně se zvýší jejich transparentnost, jejich publicita v médiích (tj. reklama zdarma) a např. po IPO firmy Prabos, které jsme ve STARTEEPO pomohli se vstupem na pražskou burzu, byla sama oslovena zahraničními institucemi, aby se přihlásili do jejich veřejných soutěží o státní zakázku a byli úspěšní.


Tady je několik společností, u kterých se za poslední týdny nejvíce mluví ve spojitosti s IPO:Saudi Aramco – gigant gigantů


Pokud jste si mysleli, že na světě není větší firmy než Apple, Microsoft nebo Amazon, tak jste vedle. Tou největší společností světa je beze sporu Saudi Aramco a pokud se realizuje jejich už několikrát avizovaný vstup na burzu, stanou se i největší veřejně obchodovatelnou společností.


Většina lidí si možná společnosti Saudi Aramco poprvé všimla v úvodu filmu Petera Berga „Království“ z roku 2007. Film vám věrně dá reálnou představu o Saudské Arábii, ve které se každodenně střetává západní, kapitalistická moderna se sunnitským islámem.


Tato gigantická společnost vznikla v roce 1933 jako California-Arabian Standard Oil Company, co by dceřiná firma mocné Rockefellerovy Standard Oil Company. V roce 1944 se přejmenovala na Arabian American Oil Company (Arabsko-americká ropná společnost) – zkráceně ARAMCO. V dalších letech saúdsko-arabské království tlačilo stále více na zdanění této firmy. Království postupně navyšovalo svůj vlastnický podíl ve společnosti až v roce 1980 ji ovládli úplně a název se změnil na Saudi Aramco.


V současné době zaměstnávají 70 tisíc lidí, podílí se na celosvětové těžbě ropy asi 10 procenty a za minulý rok vykázali čistý zisk ve výši 111,1 miliard USD (jen pro srovnání: Apple za minulý finanční rok měl čistý zisk 59,5 mld. USD a to při 23% meziročním vzrůstu).

První vážnější myšlenky, že by Saudi Aramco realizovalo své IPO, se objevily v roce 2015. Cena ropy výrazně poklesla až k 30 dolarům za barel a nově nastoupivší král Mohamed Bin Salmán začal realizovat svůj plán, aby ekonomika Saúdské Arábie nebyla tolik závislá na těžbě ropy a hospodářství se více rozšílilo i do dalších oborů po vzoru např. Spojených arabských emirátů jako Dubaj nebo Abú Dabí.


Od té doby cena ropy vzrostla a pohybuje se od 50 do 70 dolarů za barel, nicméně jejich zvažované IPO se však několikrát odsouvalo zejména kvůli odlišnému názoru královské rodiny a investičních bankéřů, které IPO připravují. Je neveřejným tajemstvím, že král Mohamed Bin Salmán by si přál, aby bylo Saudi Aramco při IPO naceněno alespoň na 2 biliony dolarů (tj. 47 biliónů českých korun). Jen pro představu – česká elektrárenská společnost ČEZ má nyní tržní kapitalizaci cca 280 miliard Kč, tedy 167x menší.


IPO Saudi Aramco se tak stále posouvá. Koncem léta se objevily zprávy, že zvažují dvě fáze vstupu na burzu. Podle deníku Wall Street Journal měla společnost vstoupit nejprve na burzu v samotné Saúdské Arábii a pak v roce 2020 nebo 2021 na burzu (překvapivě) v Tokiu. S londýnskou burzou se nepočítá kvůli nejasnému Brexitu a další zvažovaný Hongkong přišel o své privilegium kvůli současným občanským nepokojům a hrozbě vojenského zásahu Číny.

Týden staré události, při které byly raketovým útokem poničeny dvě velké rafinerie Saudi Aramca v Abkajku a Churajsu, pravděpodobně zapříčiní, že zvažované IPO se ještě o několik měsíců posouvá.Home Credit


O vstupu HC na akciový trh se mluví také již několik let. Skupina Home Credit poskytuje celosvětově spotřebitelské úvěry od svého vzniku v roce 1997 velmi expandovala. Této nejcennější části z impéria PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera by burza určitě slušela a i mezi českými investory by vzbudila podle velký zájem. Vzpomínám si, že před nějakými pěti šesti lety vyšel rozhovor s Jiřím Šmejcem, který je menšinovým akcionářem Home Creditu s necelými 9 procenty. Na otázku, kdy plánují IPO odpověděl, že chtějí ještě „povyrůst“ a uvedl parametry, které ukazovali na takovou valuaci (ocenění firmy), při které osobní majetek Petra Kellnera by byl zhruba dvojnásobný oproti současným odhadům, které dnes jsou 310 miliard korun.


Tak výraznému nárůstu hodnoty HC zatím nedošlo, ale i tak se čas od času objevují zprávy, že o IPO byť jen některé části zvažují. V loňském roce se mohli pochlubit čistým ziskem ve výši 422 mil. EUR (tj. 10,8 miliardy Kč).


Před 10 lety platilo, že byl ně nejdůležitějším trhem Ruská federace, ale to se změnilo na jihovýchodní Asii (Čína, Filipíny, Vietnam…). Pozorným fanouškům basketbalu zřejmě neuniklo česko-čínské logo Home Creditu na dresech našich úspěšných basketbalistů na MS v Číně, které se konalo začátkem září. I to ukazuje důležitost tohoto trhu pro HC.


15. července 2019 se objevila zpráva, že Home Credit podal žádost o povolení obchodovat své akcie na burze v Hongkongu a 3. září pak byla toto žádost burzou schválena. Společnost očekává, že jejich částečné IPO by mělo vynést cca 1 miliardu USD. Nejedná se tedy o velké IPO. Podle názoru je snahou Home Creditu se etablovat v Číně mezi místní investory. Společnost pak není tolik zranitelná ze strany čínských úřadů a otevírají se jí další možnosti. Dalším důvodem je být kótován na burze a mít tak představu o reálné hodnotě firmy a částečně i získat deinvesticí kapitál na další expanzi. Jihovýchodní Asie je pro ně výnosným trhem, ale HC se nyní začíná soustředit na trh v USA, kde vydávají kreditní karty a spolupracují úzce s mobilním operátorem Sprint.


Nicméně současné nepokoje v Hongkongu zapříčiní, že i oni svůj debut ještě o něco odloží, případně k IPO nemusí v nejbližší době dojít vůbec.WeWork


Tato coworkingová společnost se chystala vstoupit na burzu v příštím týdnu. Jedná se o typický „unicorn“ – tedy společnost, která vznikla před pár lety start-upově, má nyní hodnotu přes 1 miliardu dolarů, ale je stále ve ztrátě. Před časem do nich investovala japonský technologický Softbank a svou investicí nahodil nacenění WeCompany (provozovatel služby WeWork) na úctyhodných 47 miliard USD. Problém firmy ale je, že podobně jako Uber nebo Lyft jsou stále ve ztrátě, a i přes výrazný růst tržeb se prohlubuje i jejich ztráta. Za minulý rok činila ztráta 1,9 mld. USD při tržbách 1,82 mld. Na trh prosakují i informace, že společnost dluží na nájemném. Jejich koncept je založen na tom, že si pronajmou kancelářské prostory v administrativních centrech, které pak dále po menších částech sdíleně pronajímají, a to i na velmi krátkou dobu několika hodin, což u začínajících podnikatelů řeší problém drahého nájmu a poskytuje jim to flexibilitu.


16. září se ale objevila zpráva, že vstup WeCompany na burzu se odkládá z důvodu slabého zájmu investorů. Nacenění vycházelo údajně jen na 12 miliard dolarů a což nezapadá do jejich plánu při srovnání s investicí již zmíněné Softbank na začátku článku.


Jen pro zajímavost: služba WeWork je od léta dostupná i v Praze, kde sídlí v administrativní budově Drn na Národní třídě.Airbnb


19. září oznámila společnost Airbnb, že v příštím roce 2020 chystá svůj vstup na akciovou burzu. Firma vznikla v roce 2008 jako AirBed & Breakfast. Airbnb umožňuje uživatelům své aplikace najít levnější, alternativní ubytování ve srovnání s hotely. Pronajímatelem se může stát každý vlastník bytu/domů a Airbnb se pak s ním dělí o zisk.Palantir


Další kalifornský jednorožec, který se zabývá analýzou velkých dat (Big Data). Společnost byla známá svými bohatými benefity pro zaměstnance, který nyní osekávají. Jako podobné unicorny, jsou i oni ve ztrátě. Původně se jejich IPO mělo uskutečnit na podzim letošního roku a spolu s poradci s Credit Suisse a Morgan Stanley cílovali na ocenění 41 miliard dolarů, ale výrazně menší zájem a nacenění IPO u podobných společností je vedli k tomu, že IPO se odkládá na rok 2022 až 2023. Do té doby se chtějí kapitál získat od soukromých investorů. Jednání údajně probíhají japonskou Softbank nebo singapurským státním fondem Temasek Holdings.

94 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon