• Redakce

IPO RADAR: ARAMCO, ALIBABA, HOME CREDIT, MCLAREN A DALŠÍ


V dalším IPO radaru Vám přinášíme stručný přehled událostí a informací k nejsledovanějším oznámeným či zamýšleným IPO. Podíváme se i na pražskou burzu.


Saudi Aramco se setkává s vlažnou odezvou investorů

Předpokládaný výnos sto miliard dolarů za úpis akcií státní ropné společnosti Saudi Aramco v tokijské burze se ukázal jako nereálný. Zahraniční investoři projevili jen vlažný zájem a Rijád se připravuje na to, že z privatizace získá pouze čtvrtinu původně předpokládané částky. Saudská Arábie chce na trh umístit 1,5 procenta akcií ropného gigantu. Více zde.


Alibaba chystá IPO v Hong Kongu protestům navzdory

Čínský internetový gigant Alibaba vyráží pro peníze na hongkongskou burzu. Firma by tak při největší primární nabídce (IPO) v Hongkongu za uplynulých devět let mohla získat až 12,9 miliardy amerických dolarů (298 miliard korun). K tomuto kroku se společnost odhodlala i přesto, že Hongkongem už od jara zmítají protivládní demonstrace a protesty, které autonomní čínskou oblast dostaly na pokraj zhroucení. Více zde.


Home Credit na burzu nepůjde

Opačný přístup než Alibaba vůči hongkongské burze zvolila skupina Home Credit patřící pod PPF. Ta již nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu dceřiné firmy Home Credit B.V.na hlavní trh burzy. Více zde.


Která IPO sledovat pro rok 2020?

Vstup na burzu se očekává například u britské roznáškové služby Deliveroo, kterou nedávno svojí investicí nacenil Amazon na zhruba 1,6 mld. liber. Očekávaná tržní kapitalizace firmy na LSE by však mohla dosáhnout až 3,2 mld. liber. Na burzu se také chystá britská závodní stáj a výrobce sportovních vozů McLaren Group s valuací 2,5 mld. liber a Jaguar Land Rover při valuaci 2 mld. liber, který v současné době patří pod indickou skupinu Tata. U těchto IPO je však velkým strašákem Brexit.


Další unicorn ze Silicon Valley se chystá na americký trh. Konkrétně se jedná o firmu Palantir, která patří do IT segmentu Big Data. Své choutky také již dříve projevil provozovatel aplikace pro sdílené ubytování Airbnb či trading platforma Robinhood, která nabízí obchodování s akciemi zcela bez poplatků. Bližší přehled očekávaných globálních IPO zde.


Nová IPO snad i v Praze.

Letos přivítala pražská burza na svém trhu START zpracovatele kůží KARO. Další firma, která oznámila svůj záměr na burzu vstoupit byla Česká zbrojovka (oznámení zde), která již vzhledem k blížícímu se konci roku (jestli vůbec tak) pravděpodobně vstoupí na trh během první poloviny roku 2020.


I STARTEEPO chystá pro příští rok nové přírůstky pro pražskou burzu a doufáme, že vstoupíme do třetího roku fungování trhu START minimálně stejně úspěšně jako v předchozích letech. Novinky o trhu START sledujte každý měsíc na našem novém kanálu Trh START.

56 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon