• Redakce

PRABOS NABÍDNE INVESTORŮM VYSOKOU DIVIDENDU. FIRMA MÍŘÍ 15. KVĚTNA NA NOVÝ TRH START

Aktualizace: 13. lis 2019Společnost Prabos plus a.s. se rozhodla vstoupit na nový trh START Burzy cenných papírů Praha. Prostřednictvím primární nabídky akcií (IPO) bude investorům nabídnut minoritní podíl ve společnosti v zamýšlené hodnotě minimálně 60 milionů Kč. Investory společnost láká na vysokou dividendu, kterou analytici očekávají na úrovni 5,4 procenta, a na tradici českého obuvního průmyslu.

Úvodní vstup na burzu plánuje firma prostřednictvím prodeje 15 procent stávajících akcií. V případě úspěšného IPO firma nevylučuje budoucí navýšení kapitálu a zvýšení počtu obchodovaných akcií na trhu START. „Nový trh START nás oslovil svými parametry, které zcela naplňují naše potřeby. Nabídnutím 15procentního podílu si chceme otestovat tento zdroj financování a v případě potřeby jej hodláme využívat nejen pro současnou, ale především pro budoucí expanzi firmy,“ uvedl Jaroslav Palát, předseda představenstva společnosti Prabos.


Získané finanční prostředky budou použity tak, že 1/3 výtěžku si ponechá nabízející akcionář Ing. Jaroslav Palát a 2/3 výtěžku budou poskytnuty společnosti zpět jako akcionářská půjčka. Z poskytnutých peněz bude část použita na splacení bankovních úvěrů, čímž emitent získá výhodnější pozici u bankovních i nebankovních subjektů v případě budoucí potřeby financování.


Zbývající prostředky budou použity na rozvoj společnosti. Společnost si tak chce otevřít nové možnosti financování plánovaného růstu. Současní akcionáři Prabosu Jaroslav Palát a Juraj Vozár předpokládají, že dlouhodobě jejich obchodní podíl ve společnosti neklesne pod 70 procent. Akcionáři společnosti mají dlouhodobou vizi vyplácet pravidelně nadprůměrně vysoké dividendy ve výši 60 procent čistého zisku po zdanění.

Prabos nabízí tradici i stabilní růst


Společnost Prabos plus a.s. je výrobce obuvi s tradicí sahající až do roku 1860. Tehdy vznikla společnost Japis, která zpracovávala usně a po I. světové válce zahájila výrobu obuvi. Po znárodnění v roce 1948 přešla společnost Japis pod správu n.p. Baťa a následně byla v roce 1952 začleněna do n.p. Svit Gottwaldov. Teprve v roce 1991 se závod transformoval jako samostatná divize společnosti a.s. Svit Zlín. 1. 1. 1993 získala společnost právní subjektivitu pod názvem Prabos a.s. Slavičín, která se postupně transformovala na současnou Prabos plus a.s.

Dnes se společnost řadí v regionu CEE mezi přední výrobce pracovní obuvi pro průmyslové použití, obuvi pro vojenské, hasičské a policejní složky a také obuvi trekové, lovecké a outdoorové. Boty Prabos obouvají zaměstnanci předních českých výrobních společností, Armáda ČR, Makedonská policie či německý Bundeswehr. Firma dodává či dodávala své boty i pro armády Litvy, Švýcarska, Polska, Nizozemska nebo Velké Británie. Oblibu má značka také mezi českými myslivci. Obuv byla úspěšně testována v extrémních podmínkách českými egyptology či polárníky z Mendelovy polární stanice v Antarktidě.


Firmě stoupl loni čistý zisk meziročně o 80 procent na 42,5 milionu Kč. Tržby vzrostly o 0,5 procenta na 330 milionů Kč. EBITDA činila 63,2 milionu Kč. Vedení společnosti letos plánuje tržby 349 milionů korun. Čistý zisk by se měl pohybovat zhruba na 39 milionech korun. Krátkodobý pokles ziskovosti bude souviset s financováním expanze firmy. Od té si vedení slibuje růst tržeb, které by mohly v roce 2020 dosáhnout 413 milionů Kč. Čistý zisk vedení očekává na úrovni 70 mil. Kč.

Nejdelší historie a jedna z nejvyšších dividend na burze

Společnost Prabos plus a.s. je jedním z prvních emitentů na trhu START pražské burzy a je ideálním kandidátem na toto prvenství. Myslíme si, že firma osloví širokou škálu tuzemských investorů. Předpokladů je hned několik. Předně se jedná o ryze českou výrobní společnost s tradicí sahající až do roku 1860. Takovýchto firem již není mnoho a na pražské burze by se jednalo o lokální společnost s nejdelší tradicí vůbec", komentuje blížící se IPO František Bostl, výkonný ředitel poradenské firmy STARTEEPO.

Firma má podle Bostla kromě bohaté historie také konkrétní plány na rozvoj do budoucna a konkrétní nástroje na jejich realizaci. Zmínit lze expanzi na ukrajinský trh, zaměření na produkci s vyšší marží či zavedení nové technologie 3D modelování nohy pro pohodlnější a přesnější nakupování skrze nový eshop společnosti.

Dalším a podle analytiků tím nejsilnějším předpokladem pro vysokou poptávku investorů je fakt, že Prabos sází na svojí dividendovou politiku. Ta by dle odhadu společnosti STARTEEPO mohla přinést investorům dividendový výnos zhruba 5,37 % za rok 2018 při ocenění Společnosti na úrovni 7,4 x EBITDA. Jednalo by se tak o pátý nejvyšší dividendový výnos na pražské burze.


"Tento výnos je štědrý i proto, že stávající akcionáři mají na burze dlouhodobé plány a při předpokládaném IPO tak hodlají nabídnout akcie společnosti na pro investory velice zajímavé úrovni,“ dodává Bostl.

Více na www.starteepo.com/prabos.

Představení a analýza společnosti ke stažení.

#START

533 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon