• Redakce

PROSUS NV - SÁZKA NA INTERNETOVÝ BYZNYS

Aktualizace: 18. úno 2020Představení společnosti


Prosus NV („Prosus“ nebo „Společnost“) je nizozemská holdingová společnost držící majetkové podíly v téměř 30 dceřiných společnostech podnikajících v e-commerce a internetovém byznysu. Majoritním vlastníkem (74 %) je jihoafrická společnost Naspers, jejíž internetové aktivity byly vyčleněny v rámci IPO v roce 2019 právě do společnosti Prosus.


Naspers je jihoafrickou společností s více než stoletou historií. Klíčovým mezníkem v historii Naspers byla v roce 2001 investice ve výši 31 mil. USD do čínské společnosti Tencent, jež dnes patří mezi tři největší technologické společnosti v Číně s tržní kapitalizací 468 mld. USD. Tento počin bývá někdy označován za jednu z vůbec nejúspěšnějších venture kapitálových investic v celé historii.Dlouhodobý diskont a důvody kIPO


Naspers je na jihoafrické burze kótováno již od roku 1994. V průběhu posledních 25 let se, primárně díky investici do Tencent, tržní kapitalizace Naspers několinásobně zvětšila, a to až na takovou úroveň, že Naspers v roce 2018 tvořilo 25 % tržní hodnoty indexu jihoafrické burzy. Mnoho lokálních institucionálních investorů tak bylo kvůli regulatorním požadavkům nuceno akcie Naspers prodat, což vedlo k tlaku na cenu. To vedlo k tomu, že tržní kapitalizace Naspers plně nereflektovala hodnotu jejího podílu v Tencent, natož v ostatních společnostech v portfoliu. Naspers se tak rozhodlo vyčlenit své internetové aktivity do samostatné společnosti skrze IPO na amsterdamské burze s účelem oslovit širší spektrum mezinárodních investorů a uzavřít tento valuační rozdíl.


Očima jednoduché matematiky je situace následující. Prosus v Tencent v současnosti drží 31,1% podíl. Jednoduchou trojčlenkou tak spočítáme, že aktuální hodnota tohoto podílu je přibližně 128 mld. EUR. Na druhou stranu tržní kapitalizace samotného Prosus je aktuálně 110 mld. EUR. Bavíme se tak o diskontu cca 18 mld. EUR, neboli 16,3 %. A to ještě vůbec nezohledňujeme skutečnost, že má Prosus v portfoliu dalších 29 společností. Trh tak v současnosti nejenže zcela nezohledňuje podíl v Tencent, ale navíc i přisuzuje nulovou či zápornou hodnotu ostatním investicím Společnosti. Právě tato skutečnost vedla Naspers k vyčlenění jeho e-commerce ainternetových aktivit do samostatné kótované společnosti Prosus.


Zlí jazykové však tvrdí, že je zmiňovaný diskont oprávněný a fundamentálně podložený. Ken Rumph, analytik investiční banky Jeffries, si klade otázku proč této mezery ve valuaci již dříve v Naspers nevyužili zahraniční investoři? Odpověď – jedním z důvodů je nerovnoměrné rozložení sil akcionářů, které zajišťuje kontrolu nad Naspers, a konsekventně i Prosus, zakladatelům a managementu Naspers. Analytik Rumph tak tvrdí, že ostatní akcionáři tím pádem ve společnosti Prosus mají sice ambiciozního trpělivého investora, nikoliv však společnost, jež maximalizuje hodnotu pro akcionáře.


Stáhněte si kompletní investiční analýzu Prosus zde.NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku.


Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.


Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.


NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

77 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon