• Redakce

PRŮMYSL 4.0: TO JE ROBOTIZACE, 3D TISK A UMĚLÁ INTELIGENCE

Aktualizace: 13. lis 2019Průmyslová revoluce v 18. a 19. století znamenala přechod z dominantního zemědělství na nově vznikající odvětví. V roce 1913 zpopularizoval Henry Ford pásovou výrobu a zefektivnil se tak výrobní proces. V 70.letech 20.století se začala pomalu přesouvat výroba do východní Asie a dnes se trendy opět mění. Do výrobního procesu stále více promlouvá automatizace. Začíná se využívat i technologie 3D tisku, která výrazně snižuje náklady na vývoj. Výrobní proces pak ulehčuje pokročilá robotika a softwarová řešení v čele s umělou inteligencí.

ROBOTI DO KAŽDÉ VÝROBY

Moderní pojetí výrobní automatizace staví člověka a automatizační techniku do role partnerů: automatizační technika pomáhá lidem udržovat technologické procesy efektivní a bezpečné.

V roce 2015 dosáhl celosvětový prodej průmyslových robotů nového rekordu, kdy podle International Federation of Robotics (IFR) poprvé překonal počet 240 000 prodaných kusů (oproti roku 2005 nárůst 100 %). V roce 2018 IFR odhaduje, že na celém světě bude v provozu 2,3 milionu průmyslových robotů.


Zdroj dat: IFR, robotics.org

Nejdokonalejší technologií v oblasti robotizace jsou kolaborativní roboti. Jen v roce 2015 se celosvětově prodalo více než 3 tisíce těchto robotů v objemu 95 miliard USD. V roce 2020 by měl trh s kolaborativními roboty dosáhnout velikosti 1 bilionu USD při více než 40 tisících prodaných jednotek. To je dáno především dlouhodobým nedostatkem pracovní síly, růstem mezd, ekonomickým růstem a levnější a dostupnější technologií.

TŘETÍ ROZMĚR PRŮMYSLU

Technologie 3D tisku se vyvinula jako důležitý a všestranný nástroj pro široké využití v průmyslových odvětvích. Průmysl používá 3D tiskárny pro rychlé prototypování, generování modelů a nákladově efektivní výrobu.

Mezi obory, které vygenerovaly v roce 2016 nejvyšší výnosy pro 3D tisk patřil automobilový design a výroba prototypů (více než 3,9 miliardy USD), následován letectvím a obranou (téměř 2,4 miliardy USD). Dalším oborem, který 3D tisk v současnosti využívá, jsou nástroje pro tisk a jejich komponentů.


Zdroj dat: IDC, EY

Do roku 2020 se předpokládá, že pozici číslo 3 zaujme dentální tisk. Celosvětové prodeje trhu 3D tisku dosáhly dle dat společnosti International Data Corporation (IDC) v roce 2016 na výši 13,2 miliardy dolarů. V roce 2020 se očekávají tržby ve výši 28,9 miliardy USD (+ 119 %).

A.I.

Umělá inteligence (A.I.) dnes prostupuje napříč všemi sektory. V průmyslu se jedná o inteligentní softwarová řešení a stroje se známkami inteligentního chování. Některá A.I. řešení se zabývají konkrétními úkoly a aplikacemi, jiná se zaměřují na plánování, učení, komunikaci, vnímání, pohyb a manipulaci s předměty. Významný nárůst sektoru se očekává v následujících 10 letech. Rozvoj A.I. bude pokračovat ruku v ruce s postupnou digitalizací a automatizací výroby.


Zdroj dat: Tractica

Podle společnosti Tractica se celkové roční prodeje na trhu A.I. zvýší do roku 2024 na 11,1 miliardy USD. Jednalo by se tak o 55krát větší trh ve srovnání s rokem 2016.

Zajímá Vás investiční potenciál nových sektorů?


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím. NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

Více na www.newage-fund.com.

#NEWAGEFUND

18 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon