SAUDI ARAMCO SE STANE PŘÍŠTÍ TÝDEN NEJCENNĚJŠÍ FIRMOU SVĚTA. POMOHL TOMU ENORMNÍ TLAK NA ÚSPĚCH IPO
















Před pár hodinami byly zveřejněny výsledky primárního úpisu akcií (tzv. IPO) největší ropné firmy světa, společnosti SAUDI ARAMCO.


Už od léta se vědělo, že saúdský princ Muhammad bin Salmán vzdal snahu o vysněné ocenění firmy na 2 biliony dolarů a střízlivé odhady hovořily, že nabízených 1,5 % akcií tohoto ropného gigantu ohodnotí celou společnost na zhruba 1,5 bilionu USD.


Z výsledku úpisu však mohou mít Saúdové radost. Akcie společnosti byly naceněny na horním rozpětí úpisu na ceně 32 rijálů a Saúdská Arábie tak získá prodejem uvedeného podílu akcí částku 25,6 miliardy USD (589 miliard Kč), čímž překoná více než pěl let starý rekord čínského e-shopu Alibaba, který v září 2014 prodal část svých akcií za 25 mld. USD.


K růstu ocenění na horním rozpětí přispěly o zprávy o tom, že organizace OPEC je blízko dohodě o snížení těžby o 500 tisíc barelů denně a očekávaný růst ceny ropy tak může podpořit růst akcií. Akcie Saudi Aramco budou mít zhruba 10% váhu v indexu rijádské burzy a výrazně se zvýší zastoupení Saúdské Arábie v indexu MSCI pro Emerging Markets.



Apple a Microsoft budou sahat Aramcu po pás, ostatní ropné firmy ani ne po kolena


V příštím týdnu, kdy se akcie Saudi Aramco začnou oficiálně obchodovat na burze v Rijádu, bude také znamenat, že se změní žebříček největších společností světa, s jejichž akciemi se veřejně obchoduje na burzách. Ve čtvrtek 05. 12. 2019 tomuto žebříčku vévodil americký APPLE s tržní kapitalizací 1,2 bil. USD. Ten se v posledních týdnech střídá o tento titul s Microsoftem (dnes s hodnotou 1,15 bil. USD). Saudi Aramco je však úplně jiná liga. Díky IPO je aktuální hodnota Saudi Aramco ve výši 1,7 bilionu dolarů, v přepočtu 39,1 bilionu Kč. Jen pro srovnání - včera schválený státní rozpočet ČR na příští rok jsou 4 % této neuvěřitelné sumy.


O tom, že se jedná o opravdu giganta gigantů vyzní ještě více ve srovnání s ostatními konkurenčními společnostmi, které se zabývají těžbou ropy. Britsko-nizozemský Royal Dutch Shell má nyní hodnotu 220 miliard dolarů, na stejné ceně je oceněn i americký Chevron. Největší z amerických firem, ExxonMobil, má hodnotu 289 miliard. Mj. Exxon se ještě v létě 2013 pyšnil titulem největší firmy světa s cenou 405 mld. USD, pak ho definitivně předběhly technologické společnosti. Akcie China Petroleum & Chemical Corporation (Sinopec) mají tržní kapitalizaci 636 miliard dolarů.



Enormní tlak na úspěch IPO a reklamní billboardy na každém rohu


Mimořádný úpis si vyžádal i mimořádné prostředky a nasazení investičních bankéřů po celém světě. K pětici bank, které měly proces IPO na starosti (Citigroup, JPMorgan, Goldman Sachs, HSBC a Morgan Stanley) si Saúdové přizvali dalších až 25 bank, které měly za úkol přijímání objednávek na akcie.


Podle deníku Financial Times pětice bank doporučila Saúdům, aby byly akcie raději oceněné o něco níže s tím, aby byl prostor pro růst akcií v prvních dnech na burze (tzv. IPO efekt, který je vždy mimořádně sledován a „udělá firmě reklamu za milion“. Management společnosti Saudi Aramco se pak snažil zvýšit přitažlivost akcií i tím, že vydal příslib vyplácení roční dividendy ve výši 75 miliard USD, tedy dividendového výnosu okolo 4,4 %. Jen pro úplnost – čistý zisk Saudi Aramco byl v minulém roce 111 miliard dolarů a za první pololetí letošního roku vydělali 46,7 mld. dolarů, tedy 8,5x více než ve stejném období americký ExxonMobil s 5,5 mld. USD.


Pozadu nebylo ani království Saúdské Arábie, které úpisu akcií pomohlo i tím, že snížilo sazby daní a licenčních poplatků. Tlak na úspěch úpisu byl enormní a běžným občanům Saúdské Arábie byly dokonce nabízeny i půjčky na nákup akcií Saudi Aramco. Na každém rohu byly vidět billboardy s reklamou na IPO této ropné firmy.



A v neposlední řadě princ Muhammad bil Salmán a jeho okolí opět vyvinuli patřičný tlak na bohaté saúdskoarabské rodiny. Podle Financial Times je jednalo o řadu rodin a jednotlivých boháčů, kteří byli v roce 2017 uvězněni v luxusních hotelem v rámci „korupční aféry“ a své propuštění si museli vykoupit. Tehdy se mluvilo až o 100 miliardách dolarů. Nyní zřejmě museli chtě nechtě opět sáhnout do kapsy a IPO společnosti Saudi Aramco podpořit v nejvyšším státním zájmu.

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon