• Redakce

START REPORT: PODZIM SE ROZJÍŽDÍ VE VELKÉM STYLU

Aktualizace: před 7 dny


Po letní prázdninové odmlce Vám přinášíme další sadu informací z malého parketu START pražské burzy. A jak bylo léto obchodně nudné, tak podzim šlape na plyn ve velkém stylu. Máme nového emitenta a další se již chystá. Září možná zlomí objemový rekord v obchodování a několik stávajících emitentů se nyní vyplatí sledovat.


Obsah reportu

 • Obchodní aktivita

 • Úspěšný úpis akcií eMan

 • Pilulka.cz a další chtějí na burzu

 • První emitenti doutnají

 • AtomTrace bude ředit

 • Skupina Karo roste a hodlá upsat zbývající akcie


Obchodní aktivita

Červenec dostál svého a investoři tak více času trávili na velkém parketu nebo u vody. Na trhu START se tak v červenci neudál žádný obchod a na RM-Systému se zobchodovaly akcie Prabos a Karo v celkovém objemu 472 tisíc korun.


Srpen byl o poznání lepší. Prim hrála skupina Karo, jejíž akcie se zobchodovaly celkem za 2,75 milionu korun. Obchody proběhly také na akciích Prabos, a to v objemu 410 tisíc korun. Dalších 725 tisíc korun se zobchodovalo na akciích Primoco. Celkem tedy srpen zaznamenal obchody v hodnotě 3,9 milionu korun.


O mnoho lepší start trhu START zaznamenává září, kdy se zobchodovalo již téměř 22 milionů korun za první obchodní týden. Historicky se více zobchodovalo jen v květnu 2019 - konkrétně 26 milionů korun. Září tak má zaděláno na rekord. Největší podíl na tom má nový emitent eMan a.s., který na STARTu zatím láme jen samé rekordy. Doufejme, že v tom bude dlouhodobě pokračovat a bude chloubou malého parketu pražské burzy.


Úspěšný úpis akcií eMan

Čeští vývojáři eMan zabývající se vývojem zakázkového softwaru na pražské burze úspěšně upsali akcie za 46,6 milionu korun. Na trhu START společnost upsala v pondělí 31. srpna celkem 914 tisíc kusů svých akcií za cenu 51 korun a stala se tak v pořadí již sedmou obchodovanou firmou v segmentu malých a středních podniků. Velký zájem o akcie potvrzuje i celkový počet objednávek, který činil 1,93 milionu kusů akcií a přesáhl tak nabídku o 111 procent. - více zde.


Akcie následně posílily na RM-Systému až na 70 korun a na trhu START na 62 korun, kde se nyní stabilizovala i RMS cena.


Pilulka.cz a další chtějí na burzu

Jakoby bylo IPO vývojářů eMan magické. Ani ne týden po jejich vstupu na trh START oznamují své záměry vstoupit na pražský parket i zbrojaři z České zbrojovky (info zde) a herní studio Bohemia Interactive (info zde). A velký podíl na těchto zprávách má i trh START, díky kterému se poslední 3 roky skloňuje slovo IPO stále více a více.


Důkazem je i třetí oznámený emitent, který své akcie upíše pravděpodobně nejdříve ze všech zmíněných, a tím je Pilulka.cz, která míří dokonce na trh START.

10. září proběhla tisková konference za účasti velkých médií a jsme velice rádi nejen za takto atraktivního emitenta (snad i na atraktivním ocenění), ale především za účast burzovních členů Wood & Company a Patria Finance, jejichž zapojení do projektu START může znamenat obrovský posun v počtu nabízených titulů, vyšší likviditě a v obecné vyšší podpoře českého kapitálového trhu.


První emitenti doutnají

V posledním START reportu za červen jsme zveřejňovali přehled analýz jednotlivých emitentů na trhu START. Poslední společnosti AtomTrace a Fillamentum, které analyticky pokrývá skupina Roklen zveřejnily své analýzy až v druhé polovině července, a rozhodně investory nepotěšily.


 • analýza AtomTrace zde

 • analýza Fillamentum zde


Je z nich totiž zřejmé, že se jim nedaří. Obě analýzy obsahují shodně analytický "rozsudek" v následujícím znění: "...původní valuační rámec uvedený při IPO se může jevit jako významně nadhodnocený především vzhledem ke zvyšující se závislosti hodnoty Společnosti na plnění business plánu v následujících obdobích, jehož historické predikce nebyly naplněny..."


Roklen se v analýzách ani nepouštěl do stanovení hodnoty společností, a není se čemu divit. Vlastní kapitál obou společností je v těžkém záporu a dluh roste. To znamená značné existenční problémy.


AtomTrace bude ředit

Své problémy se již rozhodl řešit Atomtrace a to navýšením kapitálu, čímž se mu pravděpodobně podaří i vytěsnit některé "zlobivé" spoluzakladatele, kteří ze společnosti přešli před pár měsíci do konkurenčního projektu. Rozhodnutí padne na valné hromadě 14. září a ředit se bude za cenu 7 korun za akcii vs. upisovací cena v prosinci 2018 50 korun - viz pozvánka zde. Vzhledem k rozložení sil akcionářů předpokládáme, že se dané změny prohlasují, a jsme zvědaví, jak bude společnost fungovat v následujícím období a jak celý příběh investičně dopadne.


Jak bude svoji situaci řešit výrobce 3D strun Fillamentum stále patřící majoritně do zlínské skupiny NWT zatím není jasné. Žádné oficiální vyjádření, komentář či předběžné pololetní výsledky firma nezveřejnila.


Skupina Karo roste a hodlá upsat zbývající akcie

Karo je jedním z možných dlouhodobých vítězů koronavirové krize. Jediný zpracovatel kůží svého druhu na severu od Alp má velký potenciál ukrojit tržní podíl na úkor své italské konkurence, kdy odběratelé kůží tlačí na větší regionální diverzifikaci dodavatelů této pro ně strategické suroviny.


O navýšení základního kapitálu formou úpisu až 298 tisíc nových akcií rozhodne valná hromada 9. října. Celkový počet akcií tak vzroste na 3,3 milionu ks. Upisovací pásmo bude v rozmezí 43 - 50 korun na akcii, tj. v cenovém pásmu, ve kterém se akcie letos běžně obchodují. Více informací naleznou investoři v pozvánce zde.


To je z prázdninového START reportu vše a přejeme všem investorům úspěšné investice nejen na trhu START.


Váš tým STARTEEPO

162 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

 • Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon
 • Black LinkedIn Icon
 • Black YouTube Icon