• Redakce

START REPORT: PROSINEC A OHLÉDNUTÍ ZA ROKEM 2019


Prosinec na trhu START přinesl několik nových informací k emitentům, menší technické problémy po přechodu na nový obchodní systém T7 i napínavou aukci akcií KARO INVEST, které posílily až na 47 korun. Druhý rok fungování trhu START tak byl zakončen velice stylově.


Obsah reportu:

 • prezentace emitentů 10. prosince

 • obchodování v prosinci

 • START 2019 v číslech

 • rozpis obchodních dní pro rok 2020


Prezentace emitentů 10. prosince

Prosincový START day byl koncipován jako čistě online záležitost, kdy emitenti ve stejný okamžik zveřejnili na webových stránkách www.pxstart.cz své prezentace shrnující dosavadní dění ve firmách. Níže vybíráme informace, které nás zaujaly a neměly by být investory přehlíženy:

 • AtomTrace očekávají v roce 2020 tržby přes 130 milionů korun - z grafů v prezentaci však také vyplývá, že téměř najisto nesplní očekávané tržby za rok 2019. Leč u takovéto firmy se nejedná o závod, ale o dlouhodobý success story, informace nemusí investory těšit. Produkty společnosti již vstoupily na Alibaba B2B market - firma eviduje i první poptávku z tohoto sales kanálu.

 • Fillamentum v době prezentace hlásí plnění tržeb v objemu 55,4 mil. Kč (83,6% ročního plánu / časové plnění 91,2%). Plán tržeb pro rok 2020 je 87,2 mio. CZK.

 • KARO v tiskové zprávě a v prezentaci oznámilo měsíční prodeje za říjen, které poprvé od transformace KARO na výrobní společnost překročily 60 tisíc metrů čtverečných zpracované kůže (vlastních výrobků dodaných zákazníkům). Bylo oznámeno odložení druhého kola úpisu akcií a oznámeno snížení celkové výše plánované emise dluhopisů (snížení z 80 na 50 mio. CZK). Viz tisková zpráva zde. KARO také mírně zvýšilo odhady čistého zisku pro roky 2020 - 2024 vlivem očekávaných nižších finančních nákladů na dluh.

 • Prabos potvrdil finanční výhledy a stále předpokládá výplatu dividendy ve výši 60 % čistého zisku.

 • Primoco jako jediné zveřejnilo svoji prezentaci v anglickém jazyce, ve které nás zarazila následující pasáž: "The company is debt free. Primoco aims to raise up to CZK 100 million through a capital increase." Firma tedy zveřejnila, že nemá dluhy vs. tisková zpráva z 25. září: "I přes záporný hospodářský výsledek za letošní první pololetí má Primoco zajištěné financování provozní činnosti. Využívá akcionářské půjčky od zakladatelů Ladislava Semetkovského a Gabriela Fülöppa, kteří jsou připraveni společnost podpořit, než bude zajištěn dostatečný odbyt letadel." V tomto tedy úplně nemáme jasno, co se ve firmě děje na straně dluhů. Emitent také neoznámil a ani nepotvrdil výhledy pro rok 2019. I toto nepotvrzení lze však vnímat jako profit warning a investoři si asi budou muset počkat až na oficiální čísla. Firma navíc oznámila (pravděpodobný) záměr upsat další akcie za 100 mio. CZK. Toto je poměrně důležité info, které by si zasloužilo detailnější tiskovou zprávu.

 • UDI CEE oproti říjnové prezentaci nevydalo žádnou novinku.

Prezentace všech emitentů naleznete na webu trhu START zde. Pro srovnání pak naleznete záznam a rozbor prezentací z října v našem říjnovém START reportu zde.


Obchodování v prosinci

Obchodní den na trhu START proběhl s týdenním odkladem po prezentacích, a to až 18. prosince. Na vině byly technické problémy po přechodu na nový obchodní systém T7. Druhý pokus však proběhl již bez sebemenšího zaváhání. Celkem se zobchodovaly v prosinci akcie emitentů za 4,97 mio. CZK. Největší podíl na objemech měly akcie UDI CEE, které v objemu 2,57 mio. CZK posílily o 0,83 % na cenu 486 CZK. Akcie Prabosu se daný měsíc zobchodovaly pouze na RM-Systému (RMS), a to v objemu cca 192 tis. CZK, akcie zde uzavřela měsíc na ceně 412 CZK.

O největší "trading zábavu" se postaraly akcie KARO INVEST. Od spuštění trhu START se jednalo jistě o nejdynamičtější obchodování, což je viditelné i z uvedeného grafu hloubky trhu. V průběhu aukce se agregovaná poptávka po akciích vyšplhala až na 80 tis. ks. Obchody nakonec proběhly na ceně 47 CZK v objemu 18 ti. ks, tzn. 846 tis. CZK. Akcie tak posílily o 4,44 %.


Akcie KARO INVEST se také hojně obchodovaly na RMS, kde se zobchodoval za celý měsíc objem 1,36 mio. CZK a akcie uzavřela na ceně 48,6 CZK.


START 2019 v číslech

Další IPO - trh přivítal již šestou emisi. Společnost KARO INVEST a.s. zde získala 40 mio. CZK.

Objemy obchodů vzrostly - meziročně z celkových 26,86 mio. CZK v roce 2018 (včetně 10,45 mio. CZK na RMS) na 83,13 mio. CZK v roce 2019 (včetně 12,55 mio. CZK na RMS). Objemy však tvoří v drtivé většině 3 emise, a to UDI CEE, Prabos a KARO INVEST. Likvidita je tak pro menší i středně velké investory na zmíněných 3 titulech více než uspokojivá.

Investoři sklízejí zisky - Nejvíce je těší akcie KARO INVEST, které posílily od IPO a zároveň za celý rok 2019 na STARTu o 17,50 % resp. o 21,50 % na RMS. Dalších 10,45 % mohly investoři vydělat od IPO na akciích UDI CEE, jen za rok 2019 činil růst 8,00 %. Prabos již stihl vyplatit investorům jednu dividendu a včetně ní již zhodnotil investice akcionářů v čistém o 6,40 %. Pouze za rok 2019 by však šlo o mírnou ztrátu -0,56 %. U akcií bez likvidity je zhodnocení těžko měřitelné, když investoři nemají možnost výstupu z pozic. I přesto uvedeme zhodnocení na Fillamentum 3,64 % a ztrátu na Primoco -4,00 %.


Rozpis obchodních dní pro rok 2020

Aktuální přehled naleznete na webu trhu START zde.


To je z prosincového START reportu vše a na závěr přejeme všem emitentům, investorům i pražské burze úspěšný START do roku 2020!

131 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

 • Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon
 • Black LinkedIn Icon
 • Black YouTube Icon