• Redakce

START REPORT: SKUPINA KARO DEBUTOVALA RŮSTEM 12,5 PROCENTA

Aktualizace: 20. lis 2020


Dne 13. listopadu se uskutečnil na pražské burze další obchodní den, na kterém probíhala od 9:00 do 12:30 otevřená aukce v systému XETRA. Zobchodovali se zde akcie v celkovém objemu 3,9 milionu korun. Nováček KARO INVEST posílil o 12,5 procenta.


Obsah reportu:

  • listopadové obchodování a novinky

  • analýza likvidity sekundárního trhu


Listopadové obchodování a novinky


UDI CEE a.s.

Nejvyššího objemu 3,395 milionu korun dosáhly akcie developerské společnosti UDI CEE a.s., jejichž hodnota vzrostla o 0,84 procenta. Cena akcií tak od svého vstupu na burzu 2. října 2018 posílila o 9,55 procenta. Celkem se již v případě UDI zobchodoval na sekundárním trhu objem 56,65 milionu korun a jedná se o nejlikvidnější titul na trhu START. Detail akcie na trhu START - zde.


Prabos plus a.s.

Druhým dlouhodobě nejlikvidnějším titulem na trhu START je pak tradiční výrobce obuvi ze Slavičína firma Prabos plus a.s. Nyní se zobchodovalo v akciích dalších 103 tisíc korun na ceně 412 korun na akcii. Jednalo se tak o nárůst ceny o 3 procenta. Celkem se od IPO 15. května 2018 na trhu START zobchodovaly akcie za 13,4 milionu korun. Na RM-Systému se pak od června 2018 zobchodovaly akcie za dalších zhruba 18,2 milionu korun (aktuální cena na RMS 414 korun). Celkem se tak na obou platformách jedná o obchody za 31,6 milionu korun. Firma také nedávno oznámila vyhraný tendr u švýcarské armády a čtvrtletní výsledky. Detail akcie na trhu START - zde a na RMS - zde.


KARO INVEST a.s.

Obchodovalo se i s akciemi letošního nováčka KARO INVEST a.s. Firma vstoupila na trh START 22. října letošního roku a pár dní na to i na burzu RM-Systém. Na RM-Systému se od té doby zobchodovalo 50,6 tisíc kusů akcií za cca 2,23 milionu korun, tzn. při průměrné ceně 44 korun na akcii (poslední obchody 45 - 45,60 korun). Na trhu START se nyní zobchodovalo 10 tisíc kusů za 45 korun, tzn. v objemu 450 tisíc korun. KARO tak své investory těší současným zhodnocením 12,5 procenta při celkovém zobchodovaném objemu 2,68 milionu korun. Detail akcie na trhu START - zde a na RMS - zde.


Akcie firem AtomTrace, Fillamentum a Primoco se nyní nezobchodovaly a v listopadu o nich prozatím neproběhla ani žádná zpráva.


Analýza sekundárního obchodování na trhu START

Akcie emitentů na trhu START se obchodují na měsíční bázi. Na trhu RM-Systém se pak ještě obchoduje na denní bázi s akciemi Prabos a KARO. Vypracovali jsme pro Vás tabulku jednotlivých měsíčních objemů obchodů, abyste si mohli udělat názor o likviditě trhu.

Tabulka: souhrn obchodů za jednotlivé měsíce od spuštění trhu START


Z výše uvedené tabulky vyplývá poměrně slušná likvidita na trhu START. Ta je vůči velikosti free-float trhu více než dobrá. Bohužel je likvidita nevyvážená a jasně rozděluje trh na likvidní a nelikvidní. Tyto rozdíly budou v čase běžné. Záleží totiž na typu firem i na frekvenci jejich komunikaci s trhem.


Jsme rádi, že emise, které připravila finanční skupina STARTEEPO tvoří drtivou většinu obchodů na sekundárním trhu. Celkem se na trhu START zobchodovaly akcie za zhruba 104 milionů korun*. Podíl "našich" emisí činí k 13. listopadu 87,46 procent.

Graf: Objemy jednotlivých emisí od jejich vstupu na trh START; zdroj dat: PSE, RMS k 13.11.2019; * v případě emitentů KARO a Prabos se jedná o obchody na platformě START i RM-Systém


Věříme, že se objemy obchodů budou každým rokem zvyšovat, čemuž přispěje i vyšší počet emisí a noví investoři. Při investici s pětiletým horizontem by tak měl mít investor pohodlnou možnost postupně ze své pozice vystoupit či ji případně navyšovat.


!!! Další obchodní den na trhu START proběhne 11. prosince!!!

O trhu START

Trh START Burzy cenných papírů Praha a.s. je trhem pro menší inovativní společnosti s hodnotou od velikosti 25 mil. Kč, které chtějí získat nový kapitál, případně jejichž majitelé chtějí částečně nebo zcela ze stávajícího podnikání vystoupit, a to vše za minimálních nákladů.


START nepřináší možnosti jen emitentům, ale i investorům. Zaměřuje se zejména na profesionální investory, kteří se chtějí stát akcionáři i partnery úspěšných společností nabízených na trhu. Obchodování na trhu START není kontinuální jako na jiných trzích pražské burzy, ale probíhá jen několikrát v roce v předem stanovených dnech, tzv. START Days.


Více informací o trhu START naleznete na www.pxstart.cz. Detailnější informace o našich emisích pak na www.starteepo.com/skutecne-pribehy.

100 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon