• Redakce

VÁNOCE V ROCE 2037

Aktualizace: 13. lis 2019ČÍSLA DOKAZUJÍ, ŽE Z VÁNOČNÍCH SVÁTKŮ JSOU STÁLE VÍCE ŽNĚ KONZUMU. A BUDE HŮŘ.

Mnozí si snad ještě vzpomeneme, jak před dvaceti lety vypadaly křesťanské svátky klidu, míru a rodiny. I když to může znít jako otřepané klišé, Vánoce představovaly úplně jiný zážitek, především neexistovalo žádné drancování kvůli slevám v obchodech. A čísla dokazují, že je to stále horší. Češi utratí podle nejnovějších průzkumů za dárky průměrně deset tisíc korun. To je o 4,5 tisíce víc než v nedávném roce 2015, kdy jen šest procent z nás utratilo více než deset tisícikorun. Dnes je jich o plnou třetinu více. S rostoucími platy a ekonomikou zkrátka roste i chuť utrácet.

Narůstá tak i počet lidí, kteří si na vánoční dárky musejí půjčovat. Průměrná předvánoční půjčka dosahuje asi 10,5 tisíce korun. Dáváme tak dárky, na které pak opravdu doslova myslíme celý rok. Díky splátkovému kalendáři, který střídá ten adventní. Začínáme se tak stále více přibližovat USA, kde letos na takzvaný Black Friday vyšlo na nákupy neuvěřitelných 164 milionů lidí a jen v e-shopech utratili rekordních 107 miliard dolarů.

Krom nákupní horečky ale v roce 1997 nehrozilo ani nahánění rodiny k večeři od tabletů a počítačů. Neotravovaly nás žádné e-mailové nebo esemeskové zdravice. Přání chodila pěkně postaru papírem. A Popelka? Tu v televizi promítali jen na Štědrý večer. Žádný streaming z online videotéky. Společenské trendy, nové technologie všude kolem nás a jejich bouřlivý rozvoj nás nutí klást si otázku, jak asi budou Vánoce vypadat v roce 2037.

Svátek každý den

Vánoce za dvě dekády už asi nebudou tak speciální svátek, na který se celý rok všichni těší. Volného času budou mít totiž lidé víc než hodně, díky automatizaci a pokročilé robotizaci bude mít pracovní týden třeba jen tři dny nebo jen pár hodin denně. Volno tak přestane být drahocennou komoditou a nakupování bude jedním z mála rozptýlení. Vánoční prodeje tak dosáhnou astronomických výšin, protože buď budeme dostávat za méně práce stejné nebo vyšší mzdy, nebo nám dá výplatu rovnou stát, abychom se ani nepokoušeli obtěžovat na trhu práce, takzvaný základní nepodmíněný příjem.

Davová mánie ohledně nakupování pak dostane zcela nový rozměr. Kolabovat nebudou obchodní centra ani doprava, ale internetové servery pod náporem dat a hordy doručovacích dronů zastíní denní oblohu na dobu 14 dní. A co nějaký praktický dárek? Třeba novou ledvinu či klouby? Díky pokroku v medicíně žádný problém.

Dřív se také chodívalo se sekyrou do lesa, dnes se stromek montuje podle plánku z krabice a za 20 let si jej pravděpodobně v obýváku pustíme jako hologram. Tátové dřív chodili na kapra s udicí, pak se chodilo do supermarketu, dnes ho přivezou až do domu. Za 20 let si díky genetickému inženýrství možná vypěstujete rybu čerstvou ve vaně. A bez kostí.

Dětské vzpomínky na maminku u plotny budou ty tam. V kuchyni povládnou všemocné algoritmy, které na stůl nedají nic, co by zrovna neodpovídalo našemu zdravotnímu stavu. Díky nositelné elektronice, jako jsou chytré náramky, bude kuchyně přesně vědět, jaké jsou nutriční potřeby. Sbohem, bramborový saláte. Pečení cukroví jakbysmet. Místo perníčků a vánočky se bude na stůl podávat zelenina a ovoce vypěstované ve vertikálních zahradách, které budou neoddělitelnou součástí každé domácnosti.

A co první svátek vánoční v New Yorku? Orbitálním letem maličkost. Na letiště zaveze autonomní vůz, možná létající, který si pohodlně zavoláme přes mobilní aplikaci. Santa Claus už nebude jediný létat na saních. Během cesty navštívíme příbuzné ve virtuální realitě, cesta alespoň lépe uteče. Už žádné trávení času v kolonách a na mnohdy nepříjemných návštěvách. Příbuzné pozdravíme pohodlně (a bezpečně) na dálku. Kdo je raději v klidu doma, tomu nelze doporučit nic než postavit si sněhuláka. Ale proboha jen ne rukama. Od čeho máme 3D tisk, vytisknout si sněhuláka bude ideální zábava pro celou rodinu.

Popelka a Mrazík 4.0

Alespoň sdílená ekonomika by mohla znovu naplnit poselství Vánoc, třeba sdílenou vánoční večeří nebo kaprem napůl. Stejně to dojídáme ještě týden. Na Airbnb pronajmeme nejen druhou ložnici, ale i židli u štědrovečerního stolu a místo u rodinného krbu. Po rozdání dárků se pustí Popelka. Ta jediná s Mrazíkem na Silvestra technologický a společenský boom nepochybně ustojí. Libuše Šafránková místo v „UltraSuperHD“ či 3D nebo 4D už pouze a jedině v interaktivním streamu s pocitem, jako byste byli přímo na místě, součástí, zataženi do děje.

Zní to všechno samozřejmě šíleně a tak odvážně, že si to dohromady lze jen těžko představit v realitě. Jisté je ale jedno, Vánoce se změní stejně rychle a výrazně jako za posledních 20 let. Snad se nebudou měnit pouze směrem k vyšším tržbám obchodních center a e-shopů, a v přání „veselé Vánoce“ zůstane alespoň troška z jeho původního významu.

Komentář byl otisknut v Lidových novinách 20.12.2017.


412 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon