• Redakce

SLAVIČINSKÝ PRABOS ZÍSKÁVÁ ZAKÁZKY ZA 700 MILIONŮ KORUNSlavičín (Zlínsko) - Firma Prabos ze Slavičína na Zlínsku dodá Policii ČR (PČR) ve dvou letech boty za 100 milionů korun. Půjde o 40.000 párů, řekl ČTK předseda představenstva společnosti Jaroslav Palát. Prabos také dodá českým vojákům boty za 600 milionů korun s DPH, o zadání zakázky informovala v úterý ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO).

Policie si u firmy objednala nízké a vysoké boty s klimamembránou. "Požadavky PČR předpokládají vysokou kvalitu zpracování a použitých materiálů, mimo jiné použití hydrofobní kůže," uvedl Palát. Firma v minulosti dodávala boty například litevské armádě nebo německému Bundeswehru.

Pro armádu Prabos vyrobí obuv lehkou i zimní, do pouště nebo obuv pro letce. "Velmi si vážíme toho, že se nám zakázku podařilo získat. Doufáme, že se díky našim botám budou čeští vojáci i policisté cítit komfortně. Naše obuv je testována při těch nejpřísnějších podmínkách," uvedl Palát.

Firmě vyrábějící pracovní a vojenskou obuv a boty pro volný čas loni stoupl čistý zisk meziročně o 80 procent na 42,5 milionu korun. Tržby vzrostly o 0,5 procenta na 330 milionů korun. Na letošek Prabos plánuje tržby 349 milionů korun. Čistý zisk by se měl pohybovat kolem 39 milionů korun. Krátkodobý pokles ziskovosti bude souviset s financováním expanze firmy. Od té si vedení slibuje růst tržeb, které by mohly v roce 2020 dosáhnout 413 milionů Kč.

Firma 15. května vstupuje na trh START pražské burzy, kde chce investory zaujmout především svojí dividendovou politikou. Dlouhodobě společnost plánuje vyplácet dividendu až 60 procent čistého zisku. Podle Františka Bostla, ředitele společnosti Starteepo, která je poradcem Prabosu, získání armádní zakázky posílí nejen hospodaření firmy, očekává i zvýšení poptávky po jejích akciích.

"Již nyní indikujeme velký zájem o akcie společnosti. Předpokládám, že tato kurzotvorná informace necelé tři týdny před vstupem na burzu přiláká další investory a poptávka po akciích tak bude o to vyšší. Jedná se totiž o jistou zhruba třetinu tržeb firmy pro následující čtyři roky při velice zajímavé marži. Očekáváme proto, že budoucí dividendový výnos může překonat pomyslnou hranici šesti procent. IPO aukce akcií Prabos bude zahájena příští týden, a již v prvních dnech očekáváme upsání většiny nabízených akcií společnosti," uvedl Bostl.

Prabos je výrobce obuvi s tradicí sahající do roku 1860. Tehdy vznikla společnost Japis, která zpracovávala usně a po první světové válce zahájila výrobu obuvi. Po znárodnění v roce 1948 přešla společnost Japis pod správu n.p. Baťa a následně byla v roce 1952 začleněna do n.p. Svit Gottwaldov. V roce 1991 se závod transformoval jako samostatná divize společnosti Svit Zlín.

autor fotografie: Prabos plus a.s.

zdroj: ČTK

#START

62 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon