• Redakce

NOVÁ SÁZKA NEW AGE FUND SE ZAMĚŘILA NA MICROSOFT CORP

Aktualizace: 3. úno 2020NEW AGE FUND, investiční fond ekonomiky nového věku, investuje do stabilních blue chips i mladých a inovativních small cap firem. Mezi největší společnosti našeho portfolia se nyní zařadil Microsoft, který dominuje cloudovým službám a již brzy ovládne i segment umělé inteligence.

Microsoft Corporation je společnost zabývající se vývojem a poskytováním široké škály softwarových i hardwarových produktů a služeb. Mezi nejdůležitější softwarové segmenty patří cloudová řešení, softwarová řešení pro firmy, operační systémy, ale také např. segment elektronických her. V rámci hardware segmentu se jedná o vývoj, výrobu a prodej osobních počítačů, tabletů, smartphonů, herních konzolí a dalších zařízení.

Dokonale vyvážené portfolio produktů


Společnost se dlouhodobě řadí mezi největší a nejúspěšnější nadnárodní korporace. A to nejen v rámci technologického sektoru. Microsoft je dnes firmou s nejlépe diverzifikovaným portfoliem poskytovaných produktů a služeb, a jedná se o defacto jediný technologický konglomerát, který není závislý významnou částí svých tržeb pouze na jednom či dvou specifických oborech jako jiní giganti.


Graf: Tržby polečnosti dle produktových řešení, zdroj dat: prezentace společnosti Microsoft 12/2017

Aktuální rozložení produktové nabídky je výsledkem vize CEO Satya Nadella, kterou se Microsoftu daří realizovat. Tržby společnosti jsou tak závislé již na 3 pilířích – Enterprise application software, Cloud&AI a Retail.

I díky nové strategii se firma na rozdíl od jiných technologických gigantů typu IBM dokáže dlouhodobě držet mezi TOP5 nejinovativnějšími technologickými společnostmi, kam aktuálně kromě Microsoftu patří i Alphabet, Apple, Amazon a Facebook. V současné době firma prochází reorganizací do dvou produktových skupin Cloud & AI Platforms a Experiences & Devices, které mají lépe definovat budoucí zaměření společnosti.

V současné době je nejvíce růstový segment Cloud & AI Platforms. Nejdynamičtěji se rozvíjející produkty jsou cloudové řešení Azure, Office 365 a Dynamics 365. Významné úspěchy firma zaznamenává i v rámci segmentu sociálních sítí díky Linkedin.


Z retailových produktů z divize Experiences & Devices je pak nejvíce růstový segment elektronických her a produkty řady Surface. Microsoft se pak v rámci segmentu Enterprise Application software řadí na první místo s tržním podílem 14 %, následuje Oracle (9 %), IBM (7 %), SAP (6 %), Dell EMC (4 %) a Amazon (2 %).

Trendy v klíčovém sektoru cloudových služeb

Již dnes tvoří příjmy z cloudu 31 % tržeb firmy Microsoft. Dle statistik společnosti CNBC je trh cloudových služeb rozdělen mezi 3 největší hráče: Amazon Web Services s tržním podílem 62 % (68 % v roce 2016), Microsoft Azure s tržním podílem 20 % (16 % v roce 2016) a Google Cloud s podílem 12 % (10 % v roce 2016). Právě Microsoft má nejvyšší dynamiku růstu, kdy oslovuje především firemní klientelu. Již 80 % společností ze žebříčku Fortune 500 používá Microsoft Azure, a Microsoft tak jasně dokazuje svoji oblibu u korporátní klientely.

Cloudovým službám soudí analytici v následujících letech stále dvouciferné růsty. Např. analytici ze společnosti TBR předpovídají, že celosvětové příjmy z cloudu se zvýší ze 117 miliard USD v roce 2017 na 167 miliard USD v roce 2020 (+43 %). Společnost Microsoft i většina analytiků očekává, že právě cloudová řešení budou hlavním tahounem růstu společnosti, která si v následujících letech upevní současnou pozici leadera trhu.

Stabilní dlouhodobý růst

Společnost Microsoft je typická svým stabilním dlouhodobým růstem tržeb. Ty by měly v horizontu následujících 3 let růst zhruba o 9 % ročně. Hrubá marže by se měla držet na současných 65 %. Růst ukazatele EBITDA dosahuje za poslední 3 období zhruba 12 %. V roce 2020 by měl tento růst zpomalit zhruba na 8,5 %. Růst čistého zisku by však měl postupně zrychlovat, a to z 7,7 % v roce 2018 až na 11,7 %.

Microsoft také dlouhodobě navyšuje své výdaje na R&D, které v roce 2017 dosáhly 13,8 mld. USD. Analytici očekávají výrazný nárůst těchto výdajů až na 17,4 mld. USD v roce 2020 (+26 %). Zadluženost společnosti vůči vlastnímu kapitálu roste, a to od roku 2008, kdy vykazovala společnost nulový dluh. Ukazatel D/E je v současnosti na úrovni 0,98 při nominální hodnotě dluhu 73,3 mld. USD na konci roku 2017. Vedle toho však společnost disponovala v též době také hotovostí ve výši 142,8 mld. USD. Finanční pozice Microsoftu je tedy více než silná.

Microsoft také agresivně vykupuje vlastní akcie, kdy v období 2015 – 2017 vykoupil akcie v hodnotě 38,2 mld. USD (6,7 % z celkového počtu akcií). Mimo to společnost vyplácí pravidelnou dividendu zhruba 1,5 % až 2,0 %.

Stáhněte si kompletní investiční analýzu zde.


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.

Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.

NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

#NEWAGEFUND #Analýza

24 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon