• Redakce

PRVNÍ IPO NA TRHU START: ŠÉF PRABOSU SI SPLNIL SEN

Aktualizace: 13. lis 2019Přes 22 milionů korun za zhruba 5 procent českého výrobce speciální pracovní a volnočasové obuvi Prabos a necelých 24 milionů korun pro čelního výrobce strun pro 3D tisk ve světovém měřítku Fillamentum. K tomu obrovské povědomí o společnostech a jejich produktech. Takový je výsledek historicky prvního START dne, kterým dnes úspěšně nastartoval nový segment pražské burzy START pro menší a střední rostoucí firmy. Výrobce civilního bezpilotního letounu Primoco UAV, který se dnes rozhodl na trh START nevstoupit, další jednání a vstupu na burzu nevylučuje.

Prabos: investory zaujal příběh i dividenda

Společnost Prabos plus a.s., tradiční výrobce obuvi ze Slavičína, dnes úspěšně vstoupila na nový trh START pražské burzy. Předseda představenstva Jaroslav Palát získal díky IPO 22,3 milionů korun výměnou za 5,6 % svého podílu. Peníze hodlá investovat zpět do firmy a to formou akcionářské půjčky.

Dnes se mi splnil sen. I přesto, že jsme očekávali upsání všech akcií, vnímám celé IPO jako obrovský úspěch nejen pro společnost, ale také pro mě osobně. Skvělou práci odvedl náš interní tým, poradci i samotná burza. Děkuji také všem investorům za důvěru, kterou v naši firmu vložili,“ komentoval Jaroslav Palát.

IPO společnosti Prabos na ČT24


Palát nabízel celkem 150 tisíc kusů akcií v cenovém rozpětí 400 až 600 korun za akcii. Mezi investory bylo umístěno 55.625 kusů akcií za cenu 400 korun, a firma tak byla úpisem akcií oceněna zhruba na hodnotu 400 milionů korun. „Již nyní nám burza zajistila obrovskou pozornost současných i potenciálních zákazníků, kteří nás díky IPO znají. Například u dvou západoevropských korporátních zákazníků se nám navíc díky vstupu na burzu otevřely dveře, které do té doby byly zavřené. Navíc jsme na burze nalezli nový zdroj financování, který může významně pomoci v následujících letech při plánované expanzi,“ dodal Palát.

Zbývající objem hodlá Palát alokovat na trhu ještě do konce první poloviny letošního roku. „Za nás i za Prabos bych poděkoval těm členům burzy, kteří IPO svým klientům dokázali zprostředkovat, a díky nimž měla část lidí možnost akcie koupit,“ okomentoval situaci František Bostl, ředitel IPO poradenské společnosti STARTEEPO.

Další investoři do Prabosu dostanou možnost zbylé akcie získat během následujících týdnů tak, aby se většina z nich upsala ideálně do nebo během následujícího START Day, který se bude konat 26. června. „Máme velice kladné ohlasy investorů a novému trhu predikujeme světlé zítřky. Za posledních 20 let je to dle mého názoru nejlepší projekt, který se na kapitálovém trhu realizoval,“ dodal Bostl.

Závěrečná prezentace Prabosu na historicky prvním START Day


Oznámení výsledků aukce akcií Prabos


Fillamentum: Desítky milionů na expanzi, i do USA

Také od vedení Fillamenta zazněla spokojenost. Akcie byly dnes upsány v plném objemu, cena byla stanovena lehce pod celkovou poptávkou na této ceně. Nejnižší přijatelná cena před IPO byla přitom stanovena na 816 korun za jednu akcii. Fillamentum získalo necelých 24 milionů korun za zhruba pětinu podílu na firmě. Peníze chce firma využít na expanzi včetně Spojených států.

Třetí a neúspěšný emitent, výrobce civilního bezpilotního letounu Primoco UAV, který se dnes rozhodl na trh START nevstoupit, další jednání o vstupu na burzu nevylučuje.

Podle šéfa pražské burzy Petra Koblice se dnešní aukce až na výjimky účastnili všichni členové burzy. „Hlásíme, že trh je na další emise připraven,“ uzavřel Koblic.

#START

60 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon