• Redakce

ITRON INC, TO JE SÁZKA NA BUDOUCNOST ENERGETIKY

Aktualizace: 3. úno 2020NEW AGE FUND, investiční fond ekonomiky nového věku, učinil další investici. Tentokrát nakoupil akcie leadera v oblasti inteligentních "Smart Grid" sítí americkou společnost Itron Inc.

Itron je světovým leaderem v technologii inteligentních „Smart Grid“ sítí. Tato americká společnost byla založena v roce 1977. Dnes se řadí mezi přední technologické firmy se zhruba 7800 zaměstnanci ve 100 zemích světa, a spolupracuje s předními technologickými giganty. Např. s Cisco na projektu US Grid Intelligence či s Microsoftem na Smart City řešení Microsoft CityNext.

Společnost je také velice aktivní v akvizicích, díky kterým dlouhodobě dynamicky roste. Itron Inc např. dokončil v lednu tohoto roku akvizici Silver Spring Networks v hodnotě 803 mio. USD. Došlo tak ke spojení dvou největších severoamerických hráčů a Itron Inc tak upevnil svoji pozici leadera trhu. Společnost má nyní již více než 90 milionů koncových odběratelů svých řešení, jejichž počet stále roste.


V severní Americe pokrývá Itron po akvizici Silver Spring Networks více než polovinu trhu Smart Grid. Na druhém místě je pak švýcarská společnost Landis&Gyr s 20% podílem. Celosvětově však tato švýcarská společnost drží prvenství. Itron je pak těsně druhý. Dalšími globálními hráči jsou pak německá společnost Elster, která byla odkoupena firmou Honeywell za 5 mld. USD v roce 2015, a společnost Sensus, kterou koupila vodohospodářská firma Xylem za 1,7 mld. USD v roce 2017. Trh pak svými řešeními doplňují konglomeráty typu GE, Cisco či Siemens.

Velkou konkurencí jsou již několik let výrobci z Číny, kteří prostupují především na asijský trh. Vzhledem k nižší kvalitě jejich výroby je však málo pravděpodobný jejich průnik na americký či evropský trh, které jsou typické svými vysokými nároky na kvalitu a technické parametry.

Více než 52% podíl společnosti drží investiční fondy v čele se Scopia Capital Management (13,32%), BlackRock (10,47%) či The Vanguard Group (8,33%).

Jak fungují inteligentní „Smart Grid“ sítě?


Smart Grid jsou silové elektrické a komunikační sítě, které umožňují regulovat výrobu a spotřebu elektrické energie v reálném čase, jak v místním, tak v globálním měřítku. Na podobném principu pak fungují i vodovodní sítě či teplo a plyn. Jedná se o interaktivní obousměrnou komunikaci mezi výrobními zdroji a spotřebiči nebo spotřebiteli o aktuálních možnostech výroby a spotřeby energie, vody či plynu.

Charakteristikou sítě je plná automatizace, která zahrnuje digitální kontrolní a řídicí systém, integrované senzory monitorující chování sítě a automatické obnovování provozu po poruše. Součástí je dostupnost informací v reálném čase o zatížení sítě, kvalitě dodávky, přerušení apod. Umožňuje také zákazníkům efektivně řídit spotřebu, např. ohřev vody, praní prádla či dobíjení baterií v době s volnou výrobní kapacitou.

Rozvoj inteligentních sítí začal především v období, kdy se do rozvodové soustavy začaly zapojovat menší zdroje elektřiny, které jsou těžce predikovatelné. Např. solární elektrárny a větrné elektrárny, plynové mikroturbíny a dalších decentralizované výrobní technologie, což dává příležitost zákazníkům vyrábět elektřinu z vlastních zdrojů a její přebytky prodávat do sítě. Sluneční svit nebo síla větru se dá velice složitě predikovat na všech místech, kde jsou tyto decentralizované zdroje umístěné. Díky tomu, že inteligentní sítě zasílají v pravidelných intervalech informace o spotřebě z jednotlivých odběrných míst, lze regulovat výkon například v uhelných elektrárnách.

Hlavní trendy v sektoru chytrých měřičů


Infrastruktura elektrické energie, vody i plynu byla koncipována více než před 100 lety, a odpovídala tehdejší době a tehdejší spotřebě. Dnes se „jednosměrné nedatové“ sítě mění na „obousměrné datové“ sítě, které pracují s daty a pomáhají tak s efektivnější, udržitelnější a chytřejší spotřebou. V rozvinutých ekonomikách se tak očekává výrazný nárůst nákladů na nové technologie Smart Grid, a to jak u korporátní tak i retailové klientely.

Společnost Siemens předpokládá, že sektor Smart Grid vzroste globálně na tržbách o zhruba 7 mld. USD mezi lety 2017 a 2020 (CAGR 9,4 %). Analytická společnost Navigant Research předpokládá, že roční počet celosvětově instalovaných chytrých měřičů dosáhne 142 milionů měřičů ročně v roce 2020, tj. téměř trojnásobek celosvětově instalovaných měřičů v roce 2017.

Stabilní ukazatele a značný potenciál růstu

Společnost očekává růst tržeb CAGR 9,49 % pro období 2018 – 2020. V případě EBITDA se jedná o CAGR 22,36 % a u Net Income o CAGR 23,52 %. Náklady na R&D by měly vzrůst o 40 % do roku 2020 na 237,8 mio. USD. Itron Inc disponuje volnou hotovostí ve výši 487,3 mio. USD (YoY +265 %). Celkový dluh společnosti dosahuje výše 613,3 mio. USD. Ukazatel DE se drží na úrovni 0,78, Assets/Equity na úrovni 2,68.

Společnost 15. května oznámila výsledky za Q1 2018. Tržby za Q1 vzrostly YoY o 27 % na 607 mio. USD (vs. 478 mio. USD Q1 2017). Z tohoto nárůstu patřilo 86 mio. USD firmě Silver Spring Network. Bez ní se jednalo o YoY nárůst tržeb cca 9 %. Vlivem nákladů na akvizici a vlivem účetních úprav přechodně poklesly Gross Margin o 29,6 % QoQ a o 33 % YoY. Kromě zmíněných vlivů se do poklesu marže projevily také zvyšující se náklady elektronických komponent a komodit.

Podle vyjádření managementu společnosti by měly do konce roku probíhat optimalizace procesů uvnitř společnosti a očekává se tak nárůst Gross Margin, a to z 33,45 % v roce 2017 na 36,20 % v roce 2020. Náklady na akvizici se také projevily na EPS, které pokleslo na 13 centů na akcii (vs. 57 centů za Q1 2017). EPS by se mělo v roce 2018 dostat na 3,04 USD a v roce 2020 na 5,68 USD.

Stáhněte si kompletní investiční analýzu zde.


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.

Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.

NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

#NEWAGEFUND #Analýza

18 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon