• Redakce

DEERE & CO NEJSOU POUZE TRAKTORY, ALE I ŠPIČKOVÁ AUTONOMNÍ TECHNOLOGIE

Aktualizace: úno 3V NEW AGE FUND se snažíme hledat inovace, které někdy nejsou na první pohled patrné. Třeba jako u naší další investice do firmy Deere & Co. Tradiční značka ale přesto nesmělé inovativní technologie autonomní dopravy a Machine Learning.

Deere & Co je tradiční americký výrobce zemědělské, lesohospodářské a stavební techniky. Firmu založil John Deere v roce 1837 ve městě Moline ve státě Illinois. Dnes firma operuje s více než 50 výrobními a vývojovými závody a zaměstnává přes 60 tisíc lidí po celém světě.

Jedná se o největšího severoamerického výrobce zemědělské techniky a do roku 2012 i o největšího na světě. Na prvním místě jej vystřídala indická automobilka Mahindra, a to díky rychle rostoucí mechanizaci zemědělství v Indii a v okolních asijských státech. Aktuálně se Deere řadí také mezi 5 největších amerických finančních úvěrových institucí zaměřených na zemědělský sektor.

Globální leader na trhu se zemědělskou technikou


John Deere držel v roce 2017 v severní Americe 63% podíl na trhu kombajnů a 53% podíl na trhu traktorů (CNH 30 % u kombajnů a 35 % u traktorů; AGCO má v obou případech 7% podíl). Ve Velké Británii je značka Deere také nejprodávanější, a to se zhruba 30% podílem na trhu v roce 2017. Následuje New Holland (CNH) s 18,7 % a Massey Ferguson (AGCO) s 11 %. Tento podíl přibližně kopíruje i celoevropské poměry.

USA dělají firmě zhruba 59 % tržeb. Kanada 11 %, Evropa 6 %, Latinská Amerika 6 % a Austrálie 3 %. 15 % směřuje z Asie, kde je ovšem vysoká konkurence tamních výrobců (např. Mahindra), kteří sice nedosahují technologické úrovně Deere & Co, ale tamní trh je preferuje. I přesto zažívá Deere na klíčových trzích v Indii a v Číně nebývalý růst prodejů. V Indii má Deere 9% podíl a řadí se tak na 5. příčku. New Holland (CNH) je šestý s podílem 6 %. V čele je tamní výrobce Mahindra s podílem 40 %. Ta si drží podobně jako Deere majoritní podíl na svém lokálním trhu.

Věrnost oblíbené značce a preference lokálního výrobce je vůbec specifická pro zemědělský sektor. Dle analýzy amerického portálu farm-equipment.com z roku 2017 se označuje až 62,3 % dotázaných uživatelů zemědělské techniky za „značce loajální“. 66,7 % stejných respondentů také uvedlo, že vlastní či plánují pořídit zařízení od John Deere. Tento průzkum jen ilustruje hodnotu a sílu značky John Deere.

Autonomní řízení je v zemědělství běžnou praxí


Mnohé asi překvapí konstatování, že tahounem sektoru „Self-driving vehicles“ není Alphabet či Tesla Motors, ale Deere & Co, a to ne pro nic za nic. Autonomní řídící systémy se pro sektor zemědělství přímo nabízejí. Na rozdíl od běžné osobní dopravy se totiž zemědělská technika nemusí vypořádávat s tak rozsáhlým spektrem řešení problémů či regulací.

Deere má navíc s tímto typem softwarových řešení více než 20 letou zkušenost. Svůj první autonomní řídící systém vytvořil již v roce 1994, a v roce 1997 představil systém AutoTrac, díky kterému je dnes obděláváno zhruba 70 % oseté plochy v USA a zhruba 90 % oseté plochy v Austrálii. Deere na svých systémech spolupracuje například se společností Jet Propulsion Laboratory, spin-offem NASA. John Deere je tak jasně dominantním hráčem v sektoru autonomní dopravy. Podle analýzy Goldman Sachs by se měl trh autonomní zemědělské techniky dostat do roku 2020 na velikost 45 mld. USD.

Dravá akviziční politika zárukou inovací


Deere je navenek tradiční konzervativní výrobce, ale ve skutečnosti se jedná o vysoce dynamickou a inovativní společnost. V minulém roce provedl například akvizici společnosti Blue River Technology za 305 mio. USD, která se zaměřuje na „Machine Learning“ v sektoru zemědělské techniky. Deere tak opět navýšil svoji expozici v sektoru autonomní dopravy a robotizace. Rok před tím také představil nový traktor SESAM (Sustainable Energy Supply for Agricultural Machinery) na čistě elektrický pohon. Směr, kterým se Deere & Co vydává je tedy jasný. Technologie a udržitelný rozvoj.

Solventní klientela a oživení globálního trhu

Společnost odhaduje u tržeb CAGR 14,42 % pro období 2018-2020. Růst tržeb souvisí především se silným oživením globálního trhu zemědělské výroby. CAGR EBITDA se očekává 3,81 %. EBITDA margin by měla vzrůst z 22,99 % v roce 2017 na 30,27 % v roce 2020. Čistý zisk by měl pak dosahovat CAGR 23,51 %.

Ukazatel DE je v současnosti na úrovni 4,19. Nominální velikost dluhu je 40 mld. USD. Prakticky celý dluh společnosti souvisí s finančními službami. Deere svým zákazníkům své stroje nabízí skrze leasingové finanční nástroje. Dluh je tak krytý prodanými stroji, které v případě defaultu protistrany Deere přeprodává dál. Společnost tak operuje s velice nízkým rizikem z pohledu řízení dluhu. Společnost navíc uvádí, že na poskytnutých 1 tisíc dolarů půjčky je nesplacený necelý 1 dolar. Deere má totiž drtivou část klientely z řad zemědělců, kteří jsou vysoce solventní, a společnost má také vysoké standardy na řízení finančních rizik. Vedle dluhu Deere disponuje i volnou hotovostí ve výši 9,3 mld. USD.

Stáhněte si kompletní investiční analýzu zde.


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.

Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.

NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

#NEWAGEFUND #Analýza

65 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon