• Redakce

INVESTICE DO VOLTABOX AG NA VLNĚ ELEKTROMOBILITY

Aktualizace: úno 3Jedním ze stěžejních sektorů našeho fondu je doprava budoucnosti. Kromě autonomních systémů jsme se v portfoliu zaměřili i na elektromobilitu. Německý výrobce elektrobaterií Voltabox AG je tak pro nás jasnou volbou.

Voltabox AG je společnost působící v odvětví elektromobility se sídlem v německém městě Delbrück a dalším závodem v Austinu v Texasu. V německém městě Cáchy se pak nachází výzkumné středisko společnosti. Dnes firma zaměstnává zhruba 100 zaměstnanců. Voltabox AG vznikla v roce 2011 původně jako divize mateřské společnosti paragon GmbH & Co. KGaA. V roce 2014 proběhl spin-off této divize do Voltabox AG a následné IPO společnosti v roce 2017.

Mezi zákazníky firmy dnes patří přední němečtí výrobci jako výrobce automobilů BMW, výrobce brzdových systémů Knorr-Bremse či výrobce průmyslových robotů KUKA.

Tři pilíře společnosti


Společnost aktuálně provozuje tři divize. Divize Voltapower vyrábí pokročilé bateriové systémy pro průmyslové využití. Jedná se především o vysokozdvižné vozíky, těžební vozidla, trolejbusy a samořídící dopravní systémy. Tato divize aktuálně představuje 97 % tržeb společnosti.


Druhá divize Voltaforce vyvíjí a vyrábí lithium-iontové baterie pro prémiové segmenty jako jsou startovací baterie pro silniční motocykly a sportovní automobily. Tato divize vznikla poměrně nedávno a generuje prozatím pouze 3 % tržeb.

Třetí divize Voltamotion, která sídlí také v německé spolkové zemi Nordrhein-Westfalen, ale ve městě Cáchy a pracuje na elektrických pohonných systémech. Tato divize by měla začít generovat tržby do konce roku 2018.

Vedení společnosti a vize do budoucna


Vedení společnosti dnes vidí největší příležitosti v segmentu zemědělství, stavebních vozidel a vozidel městské hromadné dopravy, ve kterých operuje hlavní divize Voltapower. Plány na expanzi firmy však zahrnují i dnes prozatím prémiové a málo rozšířené segmenty elektrických motorek a automobilů. V plánu je také otevření nového závodu v Číně ve městě Kchun-šan.

Zhruba 60 % společnosti nyní ovládá její zakladatel a předseda dozorčí rady Klaus Dieter Frers. Tento vystudovaný strojní inženýr se pohybuje v automotive průmyslu již více než 30 let a kromě Voltabox AG založil i společnost paragon GmbH & Co. KGaA., ve které aktuálně drží 50% podíl. Dalšími akcionáři Voltabox AG jsou nadnárodní investiční fondy v čele s Norges Bank, Union Investment, Bellevue AM, Deutsche AM či UBS.

Úspěšné IPO a dravá akviziční politika


Voltabox AG vstoupila na německou XETRA 13. října 2017. Emisní cena akcie byla během IPO stanovena na 24 EUR, tj. na horní hranici upisovacího pásma 20 – 24 EUR, a to s více než desetinásobným přeupsáním. Zájem o akcie byl více než obrovský, což potvrdil i IPO efekt, na základě kterého se akcie obchodovaly i za 32 EUR. Společnost získala díky IPO zhruba 152 mio. EUR výměnou za 40% podíl nově vydaných akcií. Získané prostředky budou využity k získání podílu na nových růstových trzích, čehož chce Voltabox AG dosáhnout především akvizicemi. Nový kapitál by měl také podpořit výzkum a vývoj společnosti.

Doposud společnost provedla akvizici Concurrent Design Inc, díky čemuž rozšířila své působení do USA. Další z akvizic společnosti je pak nedávno oznámené převzetí společnosti Navitas Systems se sídlem ve Woodridge v USA. Ta patří mezi přední americké výrobce baterií a spolupracuje např. s Manz AG, Tesla Inc., Samsung či DuPont. Svá řešení pak dodává do mnoha firem z žebříčku Fortune 500. Voltabox za 100 % akcií společnosti zaplatí zhruba 43 mio. USD (37 mio. EUR) a očekává díky této akvizici rozšíření výrobních kapacit, širší produktové portfolio i nový okruh zákazníků. Voltabox AG také nedávno uzavřela strategické partnerství s Triathlon Batterien GMBH.

Evropa závislá na Číně a Jižní Koreji je příležitostí


Evropská komise nedávno upozornila na nedostatek výrobních kapacit baterií pro automobilový průmysl v Evropě. Evropští výrobci jsou dle slov eurokomisaře pro energetiku Maroše Ševčoviče příliš závislí na dodávkách z Číny a z Jižní Koreji.

Je tedy velice reálné, že by EU přistoupila k možným investičním pobídkám či jiné podpoře evropských výrobců. Včetně zavedení cel na zahraniční výrobce. Voltabox AG je dnes jedním z mála zavedených hráčů, který se na tento segment zaměřuje. Lze tak očekávat zvýšený zájem o její výrobu nebo zájem případných zájemců o převzetí, a to především z řad současných odběratelů mezi které patří např. BMW.

Voltabox AG jsme zařadili do portfolia NEW AGE FUND, jelikož nabízí příležitost růstu v rámci dynamického segmentu elektromobility. Jedná se navíc o mladou rostoucí firmu, která může těžit z převyšující globální poptávky po svých produktech.

Stáhněte si kompletní investiční analýzu zde.


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.

Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.

NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

#NEWAGEFUND #Analýza

55 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon