• Redakce

MATERIALISE NV - 3D TISK PRO PRŮMYSL I ZDRAVOTNICTVÍ

Aktualizace: úno 33D tisk se stává mainstreamem a NEW AGE FUND na tyto nové technologie sází. Vedle SLM Solution Group AG tak do portfolia zařazujeme i Materialise NV.

Materialise NV je belgická společnost působící v oblasti aditivní výroby neboli laicky řečeno 3D tisku. Hlavní činností společnosti je vývoj softwaru pro oblast průmyslové aditivní výroby, dále samotná výroba produktů pomocí 3D tisku (zejména výroba prototypů či certifikovaných výrobků pro zdravotnictví) a poskytování služeb v oblasti 3D tisku.

Společnost byla založena v roce 1990 a těží z více než 25leté historie díky čemuž patří mezi světového lídra ve své oblasti. V současnosti se jedná o mezinárodní společnost s pobočkami po celém světě zaměstnávající přes 1 800 lidí. Od roku 2014 je společnost kótována na americké burze NASDAQ.

Otevřená a flexibilní řešení společnosti umožňují firmám z různých odvětví jako jsou zdravotnictví, automotive, letectví, spotřební zboží, ale i umění či design vytvářet inovativní 3D aplikace. Mezi zákazníky společnosti například patří průmysloví obři jako AIRBUS, Boeing, EADS, Ford, Hyundai, Toyota či Phonak.

3D tisk se stává „mainstreamem“


Odvětví průmyslové aditivní výroby má své počátky na konci 80. let. V té době vznikaly první přístroje, materiály a hlavním zaměřením byl tzv. „rapid prototyping“ neboli rychlá výroba prototypů na zakázku. Firmy působící v tomto odvětví se daly spočítat na prstech jedné ruky.

V roce 2017 figurovalo v odvětví průmyslového 3D tisku podle společnosti Wohlers Associates, která od roku 1993 každoročně vydává studii zaměřenou na trh 3D tisku, již 135 velkých společností a produkty aditivní výroby se stávají plnohodnotnými ekvivalenty klasické „substraktivní“ výroby. Příkladem může být kovový těsnící kroužek používaný v parních turbínách vyrobený pomocí 3D tisku společností Siemens.

Dle první studie Wohlers Associates z roku 1993 dosahovaly celosvětové tržby odvětví 3D tisku hodnoty 52 mil. USD. V současnosti je to přes 7 mld. USD ročně – jedná se tak o impozantní 23% průměrný roční růst a to po dobu 24 let. V příštích sedmi letech by měl růst lehce zpomalit, nicméně stále dosahovat slušných 15 % ročně.

Pro ilustraci – v současnosti aditivní výroba tvoří méně než 0,1 % světové průmyslové výroby. Wohlers Associates predikuje až 5% budoucí podíl – vyjádřeno čísly by se tak jednalo o odvětví o rozsahu přes 600 mld. USD.

Z geografického hlediska jsou hlavními hráči Severní Amerika společně s Evropou, které dohromady tvoří téměř 80 % celosvětového trhu. Na rostoucím významu nabírá samozřejmě Čína jakožto největší „dílna“ světa. Dominantním lídrem však stále zůstávají USA s více než 30% podílem.


Z odvětvového hlediska je hlavním trhem spotřební elektronika, kde se 3D tisk uplatňuje například při výrobě elektronických obvodů. Dále je to automotive, kde aditivní výroba slouží při výrobě komponentů a 3D tisk používá například i stáj F1 Williams. Dělené třetí místo zaujímá zdravotnictví a letectví – důkaz toho, že 3D tisk není pouze zábavou, ale naopak vysoce sofistikovaným odvětvím.

Materialise možným akvizičním cílem?


V červenci 2018 Materialise uzavřelo strategické partnerství s německým chemickým gigantem BASF, který v posledních letech investuje nemalé částky do oblasti 3D tisku. BASF rovněž oznámil, že do Materialise při této přiležitosti investuje 25 mil. USD a získá tak 3% podíl.

Vzhledem k tomu, že BASF již dříve v červenci akvíroval dvě menší společnosti z oblasti 3D tisku, se nabízí otázka, zda by případně později „nespolkl“ i Materialise. Tržní kapitalizace Materialise je přece jen kapkou v moři ve srovnání s velikostí BASF, který je aktuálně oceněn na téměř 74 mld. EUR.

Stáhněte si kompletní investiční analýzu zde.


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.

Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.

NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

#NEWAGEFUND #Analýza

33 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon