• Redakce

KUPUJEME PODÍL V ALBEMARLE CORP. HLAVNÍM SVĚTOVÉM PRODUCENTOVI LITHIA

Aktualizace: 3. úno 2020NEW AGE FUND bere elektromobilitu jako jeden ze svých hlavních pilířů. Investice do největšího světového producenta lithia Albemarle Corp tak nemohla v našem fondu chybět.


Albemarle Corporation je americká společnost podnikající v oblasti vývoje, výroby a distribuce speciálních chemikálií a patří mezi největší výrobce lithia na světě. Společnost byla založena v roce 1993 v americké Virginii a od té doby se rozrostla v globální společnost zaměstnávající přes 4 500 lidí a operující zhruba ve stovce zemí v Severní a Jižní Americe, Evropě, na Blízkém východě a v Asii.

Albemarle rozděluje své podnikání do tří segmentů – lithium & advanced materials, dále bromine specialties a refining solutions. Segment lithia je zaměřen na produkci širokého spektra lithiových derivátů. Lithium nalézá své uplatnění v mnoha oborech světového hospodářství od spotřební elektroniky a automotive, kde se používá při výrobě baterií, dále ve farmaceutickém průmyslu při léčbě bipolární poruchy či například při výrobě vysoce výkonných maziv. Lithium dokonce prodlužuje život. Tento segment dále vyrábí i produkty na bázi cesia, zirconia, baria nebo titanu, jež nacházejí uplatnění například pří výrobě výbušných směsí do airbagů. Lithium má však prakticky nekonečné využití.


Dále je to segment Bromine specialties, volně přeloženo speciální látky z brómu, jehož produkty jsou využívány v oblasti tepelné a požární ochrany, například při výrobě ochranných obalů spotřební elektroniky, plošných spojů či kabeláže. Segment Refining solutions vyrábí produkty používáné v rafinérské oblasti, například při výrobě paliv a maziv. Produktové portfolio společnosti je tak velice široké a z pohledu finanční analýzy společnosti výborně diverzifikované.Jarní výprodej na lithiu

Akcie Albemarle zažily v letech 2016 – 2017 hvězdný růst o 129 %. Hlavní determinantou růstu byly zvěsti, že by snad Čína měla zakázat výrobu a prodej automobilů se spalovacími motory, což by samozřejmě znamenalo budoucí tučná léta pro výrobce elektromobilů a související odvětví.Svého vrcholu dosáhly akcie ALB v listopadu 2017 s cenovkou 144 USD. O pouhých 5 měsíců později se však akcie ALB dostaly na úroveň 89 USD a přišly tak o téměř 40 % své hodnoty. Na podobných úrovních se pohybují dodnes. Důvodem tentokrát byly obavy ohledně možného převisu nabídky lithia nad poptávkou.

Tyto obavy se snažila krotit UBS, která již v lednu 2018, tedy na začátku výprodeje akcií ALB, potvrdila svoje doporučení ohledně akcií ALB na „buy“ a vydala zprávu, ve které tvrdila, že výše zmíněné obavy ohledně nabídky lithia jsou přehnané. UBS navíc očekává ztrojnásobení poptávky po lithiu do roku 2025. Investoři však očividně doporučení UBS nevěřili a akcie ALB dále pokračovaly v korekci.

Přišel tak aktuálně ten správný čas k nákupu? Analytici Goldman Sachs odpovídají, že ano. Dle jejich názoru jsou akcie producentů lithia, mezi nimi i ALB, přeprodané. Goldman Sachs rovněž tvrdí, podobně jako UBS, že prvně se není třeba obávat přebytečné nabídky a zároveň poptávka po lithiu by se měla do roku 2025 až zčtyřnásobit, zejména díky růstu prodejů elektromobilů.


Společně s tím, jak budou automobilky rozšiřovat nabídku elektromobilů, očekáváme, že trh s lithiem bude stále napjat a ve výsledku tak bude pozitivně působit na ziskovost producentů lithia,“ tvrdí Goldman Sachs.Management věří, že je společnost podhodnocenáManagement ALB po oznámení výsledků za 2Q/18 rozhodl o zdvojnásobení programu zpětného odkupu akcií na 500 mil. USD v roce 2018. Vedení totiž věří, že je Společnost podhodnocená. Tato skutečnost by měla dále podpořit dlouhodobý růst akcií ALB.Stáhněte si kompletní investiční analýzu zde.


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.


Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.


NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.


#NEWAGEFUND #Analýza

66 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon