• Redakce

AVAST. KYBERBEZPEČNOST V PORTFOLIU NEW AGE FUND

Aktualizace: 3. úno 2020NEW AGE FUND, investiční fond ekonomiky nového věku, čerstvě vsadil na akcie společnosti Avast PLC, leadera v oblasti kyberbezpečnosti.

Avast Plc je globální (původně českou) softwarovou společností, jež vyvíjí a prodává produkty zaměřené na kyberbezpečnost. Historie firmy sahá až 30 let zpět do roku 1988, kdy pánové Kučera a Baudiš s ostatními výzkumníky z Výzkumného centra matematických strojů založili tehdejší družstvo ALWIL.

Dnes je Avast globální společností a lídrem v počítačové bezpečnosti pro spotřebitelský segment s 435 miliony uživateli a více než 1 700 zaměstnanci. Zajímavostí je, že sídlem společnosti, i přes svoje globální postavení, byla a stále je Česká republika.

Produktové portfolio


Avast rozděluje své produkty do dvou hlavních segmentů, a to spotřebitelský trh („Consumer“) a firemní trh, kde poskytuje produkty a služby zejména malým a středním podnikům (segment „SMB“). V současnosti je zcela dominantním spotřebitelský segment, který v roce 2017 vygeneroval 92 % všech tržeb společnosti.

V rámci spotřebitelského trhu Avast dále dělí příjmy na přímé a nepřímé kanály. V rámci přímých kanálů nabízí produkty k internetovému zabezpečení uživatelských počítačů, serverů či software k optimalizaci výkonu počítačů. Tyto produkty jsou nabízeny ve dvou verzích – zdarma (tzv. freemium verze) a placené. Nepřímé kanály jsou kanály, kde Společnost generuje příjmy z prodeje softwaru třetích stran, reklamy, analytických služeb či zabezpečení webových prohlížečů nebo emailových klientů.

Počet uživatelů na PC v mil.


Avast je ve spotřebitelském (B2C) sektoru jasnou globální jedničkou. Ke konci roku 2017 ho používalo 435 mil. uživatelů skrze všechny platformy a více než 290 mil. klientů na PC. Uživatelská báze Avastuje tak větší, než kombinovaný počet uživatelů produktů třech největších konkurentů. Počet uživatelů na PC (v mil.)

Avast je rovněž průkopníkem na poli spotřebitelských antivirů. Jako první (od roku 2001) totiž začal nabízet svůj antivirus na základě tzv. freemium modelu. Právě tento strategický a velmi riskantní tah (Avast byl v té době na pomezí krachu) stojí za celosvětovým úspěchem společnosti. Počet uživatelů tak v roce 2004 vzrostl na 1 milion. V roce 2006 to bylo již 20 milionů, v 2013 200 milionů a dnes je to 435 milionů – to znamená roční průměrný růst 54 %.

Platících uživatelů jsou sice pouze 4 %, freemium uživatelé však společnosti přináší téměř neomezené množství aktuálních dat o nových bezpečnostních hrozbách, což Avastu umožnuje aktualizovat svou virovou databázi až 250 krát denně a mít tak technologický náskok před konkurencí.

Od private equity investic k londýnskému IPO


V roce 2010 do společnosti kapitálově vstoupil americký private equity fond Summit Partners, který měl již předešlou zkušenost s rozvojem antivirové společnosti McAfee. O čtyři roky později se dalším investorem Avastu stal fond CVC Capital Partners, jehož investice měla za účel rozvoj společnosti na americkém a asijském trhu a ocenila Avast na 1 mld. USD. Logickým vyústěním zmíněných investic tak byl primární úpis akcií na burze. Ten přišel v květnu 2018, kdy Avast úspěšně vstoupil na londýnskou burzu a byl ohodnocen na 2,4 mld. GBP.

Akcie Avastu však hned první den obchodování odepsaly okolo 5 % a jak je patrné z přiloženého grafu, že v sestupném trendu pokračovaly až do začátku července, kdy se obchodovaly s 12% diskontem. Od té doby sice částečně smazaly předešlé ztráty, nicméně stále nabízejí atraktivní cenu a to i přesto, že fundament společnosti se od IPO nijak nezměnil.

Analytici vyhlížejí až zdvojnásobení hodnoty společnosti V červnu vydali akcioví analytici první investiční doporučení ohledně akcií společnosti a všechna doporučují nákup akcií Avastu. Analytici švýcarské UBS iniciovali pokrytí Avastu s doporučením „koupit“ s cílovou cenou 295 GBp. Podobně hodnotí akcie Credit Suisse, která odhaduje cílovou cenu na úrovni 284 Gbp. Analytici Jefferies dokonce započali hodnocení s cenovkou 320 GBp a vidí prostor pro zdvojnásobení hodnoty společnosti v horizontu tří až čtyř let.

Stáhněte si kompletní investiční analýzu zde.


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.

Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.

NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

#NEWAGEFUND #Analýza

34 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon