• Redakce

ELECTRONIC ARTS: FENOMÉN HERNÍHO PRŮMYSLU

Aktualizace: 3. úno 2020Electronic Arts Inc. (EA) je americká společnost zabývající se vývojem, marketingem a prodejem elektronických her pro širokou škálu platforem od PC přes Xbox, PlayStation či Nintendo až například po Facebook. Společnost byla založena již v roce 1982 a stala se průkopníkem herního oboru. V současnosti je Electronic Arts druhou největší herní vývojařskou společností v Severní Americe a Evropě po svém konkurentovi Activision Blizzard.

Zavedená značka mezi hráči

Electronics Arts je mezi hráči zavedenou značkou a za dlouhá léta své existence na trh dodalo desítky herních titulů. Mezi ně patří stálice herního světa jako jsou například FIFA, NHL či NFL, dále je to Need for Speed, Crysis, Mass Effect nebo Battlefield.

Zejména sportovní tituly vyvíjené divizí EA Sports bývají každoročně prodejními taháky a jsou „dojnou krávou“ společnosti. Tituly jako FIFA či NFL jsou totiž vyvíjeny na základě licence udělené stejnojmennými sportovními organizacemi a vydávají se v pravidelných ročních intervalech. FIFA je vůbec nejúspěšnějším titulem EA a v posledních třech letech se podílela na celkových tržbách přibližně 11 %.

Slibně rostoucí odvětví Dle studie společnosti Newzoo, která se specializuje na výzkum trhu v oblasti her a e-sports, je herní průmysl v současnosti odvětvím v celkové hodnotě přesahující 120 miliard USD. V roce 2021 by to mělo být již 180 miliard USD, což znamená průměrný růst téměř 11 % p.a. mezi roky 2017 - 2021.


Nejrychleji rostoucím segmentem jsou mobílní hry, které již v současnosti tvoří téměř polovinu celého herního trhu. Z tohoto fenoménu by mělo těžit i EA, které nabízí řadu her na mobilní zařízení. V Číně tak například EA uzavřelo partnerství na distribuci svých her s čínským internetovým gigantem Tencent a mobilní verze hry FIFA se stala nejstahovanější aplikací čínského Apple Store.

„Netflixace“ herního světa


Video hry jsou jedním z mála posledních odvětví zábavního průmyslu, kde se zatím masově neprosadil streaming. Ten v posledních letech převrátil naruby sledování televize (Netflix) či poslech hudby (Spotify). Podobný vývoj by měl v příštích letech čekat i herní průmysl. Hry by totiž měly být streamovány přímo na hráčovu obrazovku, ať už na TV, počítači či smartphonu. Odpadne tak potřeba často vysokých investic do výkonného herního hardwaru. Jediným problémem je kvalita internetového připojení, na kterém záleží velikost odezvy mezi hráčovou platformou a vzdáleným serverem.

Hlavní technologický stratég EA, Ken Moss, se nechal slyšet, že streaming může v budoucnu zcela transformovat herní průmysl podobně jako tomu bylo u televize a hudby. EA si je zmíněného trendu vědomo a v současnosti pracuje na vývoji služby, která by streamování her umožnila. První testovací verze byla představena v červnu 2018. Jediné, co k tomu bylo potřeba byla chytrá televize, herní ovladač a vysokorychlostní připojení k internetu. A dle přítomných novinářů služba bezproblémově fungovala. O streamování se pozitivně vyjádřil i CEO konkurenčního Ubisoft. Dle něj můžeme do budoucna očekávat ještě jednu generaci herních konzolí, a poté už pouze streamování.

Akcie EA na úrovních nevídaných od ledna 2018 Na konci července společnost představila výsledky za první kvartál finančního roku. I přes překonání očekávání akcie v následujících dnech oslabily o více než 10 % z důvodu slabšího výhledu pro zbytek roku. Druhou ránou o měsíc později bylo oznámení ohledně zpoždění s vydáním nového titulu Battlefield V. V reakci na oznámené měsíční zpoždění oslabily akcie EA o dalších téměř 12 %. Celkově tak od červencových maxim odepsaly přes 20 %. Na současné úrovni se akcie EA obchodovaly naposledy v lednu letošního roku. Takto silná korekce tak nabízí ideální příležitost pro vstup do titulu.

Electronic Arts je jedním ze světových lídrů ve vývoji a distribuci elektronických her. Za dobu své existence vyvinula široké portfolio herních titulů a stala se zavedenou značkou mezi hráči z celého světa. V portfoliu našeho fondu tak tento titul nemůže chybět.

Stáhněte si kompletní investiční analýzu zde.


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.

Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.

NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

#NEWAGEFUND #Analýza

13 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon