• Redakce

Z PRAŽSKÉ BURZY ODCHÁZÍ UNIPETROL. POMŮŽE TRH START?

Aktualizace: 14. lis 2019K dnešnímu dni se na pražské burze naposledy obchodují akcie Unipetrolu. Ty budou z obchodování vyřazeny vzhledem k rozhodnutí valné hromady vytěsnit minoritní akcionáře společnosti. Pražská burza tak přijde o další titul hlavního trhu.

K dnešku, pokud již tedy nebereme v úvahu Unipetrol, je na hlavním trhu pražské burzy kótováno celkem 11 titulů, nicméně i včetně málo obchodovaných akcií jako VGP či Tatra Mountain Resorts. Celkově tak můžeme hovořit o 9 aktivních titulech.

Pražská burza však historicky zažila i lepší časy. Po druhém kole kupónové privatizace se na BCPP obchodovalo celkem 1 764 společností, čímž se v evropském měřítku řadila na druhé místo za londýnskou burzu. Historické srovnání dobře ilustruje vývoj indexu PX, který zahrnoval 50 největších kótovaných firem. Dnešní situace – 12 titulů. Pravděpodobnost obratu trendu, kdy se akcie z pražské burzy spíše stahují, než aby přibývaly nové, je však minimální. Na jaře letošního roku se sice spekulovalo o vstupu staronového titulu AAA Auto či SAZKA Group. SAZKA se však nakonec rozhodla pro londýnskou burzu a ohledně AAA Auto situace utichla.

Ukazuje se, že hlavní trh pražské burzy nedokáže oslovit potenciální emitenty z řad větších českých společností. Pozitivním impulsem pro burzu by tak mohl být nový trh START zaměřený na emise menších českých podniků poptávajících nový kapitál. Na ten již letos úspěšně vstoupily společnosti Prabos a Fillamentum a aktuálně svůj úpis chystá developer UDI CEE a společnost Primoco. Trh START tak má kapacitu uvést každoročně 4-5 nových emitentů a rozčeřit tak klidné vody pražské burzy.“, říká analytik STARTEEPO Adam Maryniok.


32 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon