• Redakce

NEW AGE FUND VSTUPUJE DO DVOU NOVÝCH SPOLEČNOSTÍ ZE SEGMENTU OBNOVITELNÉ VĚTRNÉ ENERGIE

Aktualizace: 3. úno 2020Investice etického fondu nové ekonomiky NEW AGE FUND míří do dalšího atraktivního segmentu. Nyní do obnovitelné větrné energie, a to konkrétně do dánské společnosti Vestas Wind Systems AS a španělské Siemens Gamesa Renewable Energy SA.

Rostoucí význam obnovitelných zdrojů v energetickém mixu Fosilní paliva od 70. let držela konstantní podíl ve světovém energetickém mixu okolo 60 – 70 %. Dle agentury Bloomberg se však v současnosti tento trend obrací s tím, jak se elektřina z obnovitelných zdrojů stává cenově dostupnější a obnovitelné zdroje jsou tak schopny konkurovat těm konvenčním.

Do roku 2050 by tak až polovina celkové vyrobené elektřiny měla pocházet ze solární a větrné energie a podíl fosilních paliv by měl naopak klesnout na méně než třetinu z dnešních 63 %. Hlavní hnací silou tohoto trendu jsou klesající náklady na solární a větrné elektrárny a bateriové systémy. Solární a větrná energie je dle Bloombergu dnes již levnější než výstavba nových velkokapacitních uhelných a plynových elektráren. Cena větrné energie by měla navíc do roku 2050 klesnout až o 58 %.

Objem generované elektřiny 2007, 2017, 2040 (TWh)


Konec feed-in tarifů tlačí na ziskovost výrobců větrníků Historicky fungovala podpora obnovitelných zdrojů na principu tzv. feed-in-tarrifs, kdy měli výrobci elektřiny využívající obnovitelné zdroje zajištěny dlouhodobé kontrakty na odběr elektřiny za garantovanou výkupní cenu. Tento přístup měl za účel eliminovat investiční riziko a umožnit tak investice do obnovitelných zdrojů, které by postupně vedly ke snížení nákladů na jejich vývoj a výrobu a zvýšení jejich konkurenceschopnosti vůči konvenčním zdrojům.

V posledních letech je však na vzestupu trend aukčních řízení, ve kterých výrobci elektřiny soutěží o podporu pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů a vítězí zpravidla výrobce nabízející nejnižší cenu dodávané elektřiny. Tato skutečnost má však logicky negativní dopad na výrobce větrných elektráren, vzhledem k tlaku na dodání levnějších řešení a tedy i nižších marží, což se obratem odráží i v ziskovosti a v ceně jejich akcií.

Vývoj cen akcií Vestas, Siemens Gamesa, Nordex a Senvion


Nejhůře jsou na tom akcie německých společností Nordex a Senvion, které v posledních třech letech shodně odepsaly přes 50 %. Nejhůře jsou na tom akcie německých společností Nordex a Senvion, které v posledních třech letech shodně odepsaly přes 50 %. Korekce se však nevyhnula ani Siemens Gamesa a Vestas, jejichž akcie v průběhu léta a podzimu 2017 výrazně oslabily a od té doby zůstávají víceméně beze změny. Vzhledem k stlačené ceně tak aktuálně existuje příhodná situace pro vstup do dlouhé pozice.

Vestas Wind Systems AS


Vestas Wind Systems AS je dánská společnost, která vyvíjí, vyrábí a prodává zařízení pro větrné elektrárny a poskytuje navazující služby.

Společnost byla založena v roce 1945 a z počátku její zaměření nemělo zhola nic společného s tím, co dělá dnes. Na výrobu „větrníků“ se začala výhradně soustředit až v roce 1989 a dnes je Vestas globální jedničkou ve svém oboru s výrobními kapacitami po celém světě a s více než 90 GW instalovaného výkonu.

Stáhněte si kompletní investiční analýzu Vestas zde.

Siemens Gamesa Renewable Energy SA


Siemens Gamesa Renewable Energy SA je španělská společnost, která vyvíjí, vyrábí a prodává zařízení pro větrné elektrárny a poskytuje navazující služby.

Společnost Siemens Gamesa vznikla v dubnu 2017 fúzí dvou společností pohybujících se v oblasti výroby větrných elektráren – Siemens Wind Power and Gamesa. Siemens Wind Power byla divize německého gigantu Siemens a historicky si držela silnou pozici v oblasti offshore větrných elektráren. Gamesa je na druhou stranu silná v onshore projektech na rozvíjejících se trzích jako Indie a Latinská Amerika a rovněž v jižní Evropě. Aktuálně je Siemens Gamesa světovou dvojkou za dánským Vestas.

Stáhněte si kompletní investiční analýzu Siemens Gamesa zde.


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.

Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.

NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

#NEWAGEFUND #Analýza

19 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon