• Redakce

FIBER LASERY OD IPG PHOTONICS DOBÝVAJÍ SVĚT. NEW AGE FUND FIRMU ZAŘAZUJE MEZI SVÉ TOP PICKS

Aktualizace: 3. úno 2020IPG Photonics je globálním lídrem v oblasti vývoje, designu a výroby vláknových "fiber" laserů. Toto odvětví dynamicky roste a IPG Photonics zde drží více než 50% globální tržní podíl.

Společnost byla založena v roce 1990 v Rusku, v současnosti se však jedná o americkou firmu se sídlem v americkém Oxfordu a od roku 2006 rovněž listovanou na burze NASDAQ. Společnost se za svou téměř 30letou historii rozrostla do globálního lídra ve své oblasti a dnes zaměstnává přes 5 000 lidí po celém světě.

Ze Sovětské akademie věd až po IPO na NASDAQu


IPG Photonics založil v roce 1990 v Moskvě, po více než 20letém působení v Sovětské akademii věd, ruský fyzik Valentin Gapontsev ze svých úspor. Společnost začínala ve skromných podmínkách sklepa na předměstí Moskvy. V roce 1992 společnost vyhrála přelomový kontrakt pro italského operátora Italtel na dodávku vláknového zesilovače. V roce 1994 IPG získalo další významný kontrakt pro německý DaimlerBenz Aerospace, což vedlo k otevření výzkumného a výrobního závodu v blízkosti Frankfurtu.

V průběhu dalších let IPG získávalo nové kontrakty a započalo s masovou výrobou laserů a jejich dodávkami OEM zákazníkům. Společnost narazila až na přelomu tisíciletí, kdy došlo v USA k prasknutí dot-com bubliny. Tržby společnosti v roce 2000 poklesly o 60 % společně s tím, jak velcí zákazníci omezili investice. IPG však pod vedením svého zakladatele přežilo a naopak investovalo nemalé prostředky do nových inovací, díky nimž se postupně stalo světovou jedničkou svého oboru. V roce 2006 společnost úspěšně vstoupila na burzu.

Odvětví vláknových laserů roste dvojciferným tempem


Za 50 let od objevení laseru tato technologie umožnila revoluci výrobních postupů a aplikací v širokém spektru odvětví jako průmyslová výroba, automotive, medicína, aplikovaný výzkum, spotřební elektronika či komunikace.

Laserová technologie je nejčastěji používána v odvětví zpracování materiálů, všude tam kde je potřeba řezání, svařování či gravírování. Historicky byly tyto úkony v průmyslu dělány pomocí klasických mechanických strojů jako jsou například lisy, řezačky či vodní pily.

Průzkum společnosti Gardner Business Intelligence z roku 2017 odhaduje hodnotu globálního trhu s těmito nástroji okolo 82 miliard USD. Laserové technologie v tomto odvětví každoročně nabývají na větší důležitosti, a to díky svým lepším vlastnostem v porovnání s konvenčními metodami.

Výzkumná společnost Technavio navíc odhaduje, že trh vláknových laserů v příštích 5 letech poroste o cca 10 % ročně, zejména laserové aplikace v oblasti aditivní výroby (3D tisk).

Letní a podzimní korekce na akcii vybízí k nákupu Akcie IPG v červenci po ohlášení výsledků hospodaření za druhý kvartál roku, které byly horší než odhady analytiků a trhu, odepsaly přes 25 %.

Společnost uvedla, že za slabší poptávkou z Evropy a Číny pravděpodobně stojí napětí ohledně geopolitického vývoje a případných obchodních válek. Minulý týden akcie odepsaly znovu více než 10 % v reakci na zprávu, že společnost upravuje své odhady hospodaření na tento rok dolů. Celkem tak akcie IPG tento rok odepsaly 37 %.


Tato korekce znamená, že IPG se aktuálně obchoduje za relativně nízké ohodnocení na úrovni 17 násobku P/E, přičemž medián posledních pěti let je 21,57. Aktuálně se tedy IPG obchoduje s diskontem cca 21 % oproti svému dlouholetému průměru a panuje tak vhodná situace pro vstup do pozice.

Stáhněte si kompletní investiční analýzu IPG Photonics zde.


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.

Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.

NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

#NEWAGEFUND #Analýza

57 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon