• Redakce

MACHINE VISION? NEW AGE FUND INVESTUJE DO STROJOVÉHO VIDĚNÍ

Aktualizace: 3. úno 2020Machine vision je fascinující obor, který v našem portfoliu nemůže chybět. Zainvestovali jsme tak do dvou velice zajímavých firem, které jsou leadery v tomto segmentu. Americké Cognex a německé ISRA Vision.

Co je to machine vision?

Již od počátku první průmyslové revoluce hrálo lidské vidění nezastupitelnou roli ve všech procesech průmyslové výroby. Lidský zrak byl schopen toho, co žádný stroj nedokázal – lokalizovat součástky při výrobě, kontrolovat tok komponentů a kvalitu výsledných produktů.

Na novodobé výrobní procesy však již lidský zrak nestačí – výrobní linky jsou často plně automatizovány a chrlí produkty dosahující malých rozměrů ve vysoké rychlosti. Tolerance odchylky ve kvalitě či rozměrech je navíc obvykle velmi malá. A právě z těchto důvodů vznikla oblast „machine vision“ neboli „strojového vidění“.

Tato technologie umožňuje strojům „vidět“ a to pomocí různých čidel, laserů a dalších technologií. Strojové vidění bylo historicky doménou výrobců spotřební elektroniky, kde jednotlivé komponenty obvykle dosahují až miniaturních rozměrů. Technologický pokrok však postupně umožnil užití strojového vidění i v jiných oblastech jako jsou automotive či letectví.

Strojové vidění kombinuje kamery disponující inteligentním softwarem analyzujícím obraz a následně je schopno zodpovídat otázky související se snímaným obrazem. Tato technologie tak například slouží k přesné lokaci a orientaci komponentů ve výrobním procesu, tak aby byl výrobní robot naveden na správné umístění těchto komponent.

Dalším příkladem je snímaní čárových kódů výrobních komponent a jejich sledování skrze celý výrobní postup nebo výstupní kontrola již hotových výrobků. Výrobky strojového vidění tak lze shrnout dle toho, na kterou ze čtyř následujících základních otázek odpovídají – Kde je to?, Co je to?, Je to v požadované kvalitě? a Jaké to má rozměry?

Cognex Corporation


Cognex Corporation je přední světovou společností podnikající v oblasti strojového vidění. Společnost byla založena v roce 1981 v americkém Massachusetts a od té doby se rozrostla v globálního hráče na popředí svého oboru působícího ve více než 20 zemích s téměř 2 000 zaměstnanci.

Cognex nabízí široké portfolio technologií strojového vidění. Produkty lze tedy rozdělit do čtyř hlavních kategorií – software strojového vidění, systémy strojového vidění, sensory a ID řešení.

Software strojového vidění od Cognex umožňuje zákazníkům kombinaci proprietárního softwaru Cognex s kamerami, sensory a dalšími stroji, které jsou na základě tohoto softwaru schopny provádět celou řadu úkonů jako jsou lokace komponentů, jejich identifikace, měření a podobně.

Systémy strojového vidění kombinují jak software, tak hardware strojového vidění do uceleného celku, který je posléze dodán zákazníkovi. Tyto integrované celky pak provádějí stejné úkony, jako byly zmíněny o odstavec výše. Sensory, na rozdíl od systémů, mají za úkol provádět pouze jednoduché úkony jako například kontrola přítomnosti komponentů či měření jejich velikosti.

ID řešení slouží k identifikaci objektů pomocí čtení známých čárových kódů. Tyto produkty využívají zákaznící z široké škály oblastí, namátkou automotive, letectví nebo farmacie, kteří ve zvýšené míře využívají tzv. Direct Part Mark identifikaci, která zabezpečuje, že je výrobní proces proveden ve správné sekvenci kroků a nebo je rovněž využíván ve správě dodavatelského řetězce.

Akcie Cognex v průběhu prvního a druhého kvartálu prošly korekcí, kdy odepsaly více než 30 % své ceny v průběhu několika měsíců. Hlavním důvodem byly nižší investice na straně hlavních odběratelů společnosti, jako jsou výrobci smartphonů a souvisejících komponent, což mělo za následek snížený výhled tržeb a ziskovosti pro rok 2018.

Akcie od svého minima již sice smazaly část ztrát po neočekávaně silném druhém kvartálu a optikou valuačních násobků se dají označit za relativně drahé, věříme však, že silné postavení společnosti v takto atraktivním sektoru jako je strojové vidění a její finanční postavení vyústí v další růst v příštích letech.

Stáhněte si kompletní investiční analýzu COGNEX zde.

ISRA Vision


ISRA Vision je německou společností s dlouholetou tradicí podnikající v oblasti strojového vidění. Společnost byla založena v roce 1985 ve spolupráci s Technickou univerzitou v Darmstadtu a tamními experty v oblasti robotiky a zpracování obrazu.

V roce 2000 proběhl primární úpis akcií společnosti na frankfurtské burze a od té doby společnost nepřetržitě roste. V současnosti působí ve více než 25 zemích světa a zaměstnává přes 600 zaměstnanců.

Produkty ISRA Vision se dají rozdělit do tří oblastí, a to na systémy robotického vidění, systémy povrchového vidění a výrobky zaměřené na inspekci kvality. Portfolio robotického vidění je světově unikátní a pokrývá celou škálu vidění od 2D až po vidění v rovině 6D.

Systémy povrchového vidění slouží k inspekci povrchů komponent ve výrobě a finálních produktů. Za pomocí kamer se ověřuje, zda je povrch bez defektů, a to aby se předešlo případným chybám a odstávkám ve výrobním procesu.

Systémy pro inspekci kvality slouží k plně automatické kontrole kompletního výrobního procesu, k rozeznávání komponent ve výrobě či ke kontrole balení a správného okódování finálního produktu.

Ředitelem ISRA Vision je již od založení Enis Ersü, věděc, který historicky působil na Darmstadské univerzitě a zakladatel ISRA Vision. Pod jeho vedením společnost nepřetržitě roste (vyjímkou byl pouze krizový rok 2008/2009). ISRA Vision rovněž získala řadu ocenění za svou inovativnost.

Společnost byla například v roce 2015 vyhlášena jako nejinovativnější německá firma v segmentu SME díky svým 3D sensorům používaným při automatizaci výroby pomocí robotiky.

Stáhněte si kompletní investiční analýzu ISRA Vision zde.


NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku. Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.

Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.

NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.

#NEWAGEFUND #Analýza

29 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon