• Redakce

AMAZON INC - SVĚTOVÝ LÍDR V OBLASTI E-COMMERCE A TECHNOLOGIÍ

Aktualizace: úno 3Představení společnosti


Amazon, Inc. je mezinárodní technologickou společností specializující se v oblastech e-commerce, cloudových technologií a umělé inteligence. Amazon byl založen roku 1994 jako jedna ze společností nastupujícího internetového období a od té doby se z původně online knihkupectví stala nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností na světě a diverzifikovaným lídrem technologických inovací. Od svého založení se Amazon rozrostl do mnoha odvětví s vedením v podobě největšího tržního místa na současném internetu.Současná dominance Amazonu


Současná tržní dominance Amazonu se rozpíná do mnoha odvětví, jmenovitě e-commerce, logistika, platby, hardware, datová úložiště nebo média. Úspěch společnosti je založen v prvé řadě na komplexní logistické sekci, která slouží jako nezanedbatelná základna pro současné aktivity Amazonu. Tato sekce obsahuje více než 180 skladišť, 28 třídících středisek a 59 lokálních doručovacích stanic. Dle investiční banky Piper Jaffray žije momentálně 44 % populace Spojených států v maximální vzdálenosti 20 mil od skladiště nebo doručovací stanice Amazonu. Bez podpory této sekce by Amazon nemohl nabízet skrze svůj webový portál milióny různorodých produktů od kosmetiky až po vědecké nástroje nebo sportovní vybavení.


Dnes je Amazon také největším poskytovatelem cloudové infrastruktury na světě, sekce známé jako Amazon Web Services, která od roku 2006 roste každým rokem o průměrných 50 %. Dále je také Amazon od roku 2007 světovým producentem hardwaru, kdy na trh představil svou první verzi čtečky Kindle e-reader. Od té doby se sekce rozrostla a začala vyrábět produkty v oblastech rozšířené reality nebo hlasové technologie známé jako Amazon Alexa. Další důležitou součástí dnešní podoby Amazonu je Amazon Prime, streaming platforma soustředící se na poskytování online hudby, videa nebo knih.


Trh e-commerce – nevyhnutelná budoucnost?


Aktuální rapidní rozvoj trhu e-commerce, ve kterém je Amazon globálním lídrem a je stále jeho hlavním komponentem, je relativně novou záležitostí, která vděčí svému vzniku roku 1991, kdy byl internet oficiálně otevřen pro možnosti komerčního využití. Z termínu prvotně používaném specificky pro elektronické peněžní transakce se postupem času stalo synonymum pro online výměnu, prodej a nákup zboží nejčastěji pomocí webových stránek. Čistě „brick and mortar“ společnosti začaly vnímat výhody online obchodu a postupně se začaly přeměňovat na společnosti „brick and clicks“, kdy do modelu založeném pouze na fyzických obchodech přibyla i možnost nakupovat online. Amazon stál u zrodu tohoto segmentu globálního trhu a už od prvotních počátků hrál v rozvoji e-commerce důležitou roli.

Nejdůležitější rolí dnes v business-to-client (B2C) segmentu e-commerce hraje shopping cart software. Tento systém umožňuje zákazníkovi online nakupovat zboží a zřizovateli monitorovat zákazníkovy nákupy a celkové chování na stránce, které je následně možno využít pro marketingové nebo interní účely.


V roce 2017 dle serveru eMarketer dosáhly globální tržby trhu e-commerce hodnoty 2,8 miliard dolarů. Do roku 2021 se pak má celkový trh více než zdvojnásobit a růst průměrným ročním tempem přes 20%. Zároveň se bude dále zvyšovat podíl e-commerce na celkových retailových prodejích. V roce 2021 se podíl odhaduje na skoro 18% a má dále růst. Desktopové aplikace jsou stále nejčastějším prostředníkem pro používání možností e-commerce, avšak používání mobilních zařízení se v posledních letech velmi rychle zvyšuje. Toto reflektují takzvané Progressive Web Apps, které současně optimalizují webové i mobilní použití. S tímto je spojená i v posledních letech měnící se podoba typického zákazníka, který čím dál tím více vyžaduje produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí.Amazonifikace konkurence


Dle vyjádření šéfa Amazonu Jeffa Bezose se online trhům daří v posledních letech válcovat konkurenci. Toto s sebou nese nevyhnutelné následky v podobě kopírování zaběhnutých a úspěšných strategií Amazonu konkurečními podniky. Operování online trhů může v současné době přinést společnosti zvýšené příjmy z prodejů nebo přidané komise ze zprostředkování prodejů. Hlavní konkurencí Amazonu v oblasti e-commerce jsou pak Alibaba, Walmart, Best Buy, JD, Target a eBay. Jedná se tedy o relativně rozdrobený trh.


Stáhněte si kompletní investiční analýzu Amazon Inc zde.NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku.


Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.


Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.


NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.


#NEWAGEFUND #Analýza

16 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon