• Redakce

ASML HOLDING NV - SVĚTOVÝ LÍDR LITOGRAFIE

Aktualizace: úno 3Představení společnosti


ASML je nizozemskou společností podnikající v oblasti pokročilé fotolitografie (optické litografie), která se používá v polovodičovém průmyslu. Jednoduše řečeno ASML vyvíjí a vyrábí technologie používané společnostmi jako jsou Intel či Samsung při výrobě čipů.Krátce k historii společnosti


Společnost ASML byla založena již v roce 1984 v nizozemském Eindhovenu pod jménem ASM Lithography. Po pouhém roku fungování se společnost rozrostla na více než 200 zaměstnanců a přestěhovala se do svého současného sídla v Veldhovenu. V roce 1991 společnost představila svůj průkopový produkt PAS 5500, který se stal ikonou tohoto odvětví a je používán dodnes. V roce 1994, v návaznosti na své úspěchy, byla společnost uvedena na burzu NASDAQ a Euronext Amsterdam.


Společnost posléze pokračovala ve svém raketovém růstu, a to i s pomocí akvizic. V roce 2001 tak ASML koupilo společnost Sillicon Valley Group. Díky tomu ASML získalo vývojové centrum společnosti v americkém Wiltonu, které je dodnes jedním z hlavních výrobních a vývojových center celé společnosti. Ve stejném roce ASML rovněž představilo technologii TWINSCAN, která umožnila výrazný nárůst produktivity při výrobě čipů. V průběhu dalších let společnost akvírovala množství dalších firem, díky čemuž se dále etablovala na poli optické litografie a utvrzovala svou pozici lídra.


V současnosti ASML operuje v 16 zemích světa a má vývojové a výrobní kapacity v USA, Číně, Taiwanu, Korei a Nizozemí; zaměstnává cca 26 000 lidí, z toho 7 000 lidí v samotném vývoji a mezi své zákazníky řadí všechny světové výrobce čipů.Co je to litografie a co vůbec ASML dělá?


Optická litografie patří ke stěžejním procesům při výrobě (mikro)čipů. Systémy ASML jsou v podstatě projekční systémy podobně jako projektory. Namísto promítání snímků však stroje ASML projektují ultrafialové světlo, které na wafer (základní disk vytvořený z polovodiče, nejčastěji křemíku) pokrytý světlocitlivou chemikálií vypaluje rozložení tranzistorů, což jsou základní stavební jednotky každého čipu. Po odstranění nadbytečné vrstvy zmíněného světlocitlivého materiálu vznikne na waferu vzor čipu. Co nejlepší litografický proces je důležitý z prostého důvodu – přesnější litografie umožňuje, aby na čipy bylo možno natěsnat co nejvíce tranzistorů a postupně tak zmenšovat rozměry čipů. Bavíme se zde o známém Moorově zákonu, který praví, že počet tranzistorů vměstnaný na integrovaný obvod se přibližně každé dva roky zdvojnásobuje.EUV – budoucnost polovodičového odvětví


Má-li si Moorov zákon udržet svou platnost i do budoucna, musí být výrobci čipů schopni, lidově řečeno, nacpat co nejvíce tranzistorů na jeden čip. V současnosti je nejvyspělejší technologií umožňující masovou výrobu čipů 7nm (7nm zjednodušeně znamená, že vzdálenost mezi dvěmi tranzistory na čipu je 7nm). V roce 2020 by měly být na trh uvedeny čipy 5nm. Tento technologický posun by měl být umožněm díky EUV neboli extreme ultra violet litografií. Dnešní technologie výroby čipů je tzv. 193nm litografie, to znamená, že světlo při vypalování šablony na wafer má vlnovou délku 193nm – to je však několikanásobně víc, než zmíněných 7nm či 5nm, na které výrobci cílí. Dnes se zmíněných 193nm „zkrátí“ na požadovaných 7nm sadou optických triků. Technologie EUV však se svými 13,5nm dokáže počet požadovaných triků a procesů minimalizovat a zefektivnit celý výrobní proces. Výsledkem tak je zachování platnosti Moorova zákona. A právě ASML je v popředí vývoje této technologie. V roce 2018 ASML plánuje doručit celkem 18 EUV strojů, každý v hodnotě cca 110 mil. EUR. Současný backlog je na úrovni 31 a příští rok společnost plánuje svým zákazníkům doručit dalších 30 strojů. Vyhlídky společnosti do budoucna jsou tedy díky vedoucí pozici v technologii EUV více než růžové.


Stáhněte si kompletní investiční analýzu ASML Holding NV zde.NEW AGE FUND je investiční fond, který se rozhodně neřadí mezi běžnou investiční šeď. Investuje totiž do jediné spolehlivé komodity na světě. Do budoucnosti. Máme totiž unikátní strategii, která spojuje svět zavedených pravidel se světem inovací. Zajímá nás jedinečné portfolio, které definuje svět zítřka. Ekonomiku nového věku.


Hledáme investice do stabilních firem i do odvětví, která znamenají pokrok. A to nejen v technologiích. Zakládáme si na společensky odpovědných investicích, a to v rámci strategie udržitelného rozvoje, který definuje ekonomický růst v souladu s lidskou společností i s životním prostředím.


Máte zájem o investici do fondu NEW AGE FUND? Kontaktujte nás na info@starteepo.com. Více informací na www.newage-fund.com.


NEW AGE FUND je podfondem STARTEEPO Invest SICAV a.s. (fondu kvalifikovaných investorů) patřící mezi projekty společnosti STARTEEPO, s.r.o.


#NEWAGEFUND #Analýza

184 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon