• Redakce

KARO ZAŽÍVÁ SKOKOVÝ NÁRŮST POPTÁVKY. KORONAVIRUS DUSÍ ITALSKOU KONKURENCI


Výrobní skupina KARO z Boršova u Jihlavy dnes oznámila kromě předběžných finančních výsledků za rok 2019 i aktuální situaci kolem koronavirové pandemie. Firma letos plánuje i přes aktuální turbulence na trzích upsat další akcie a dluhopisovou emisi v objemu až 50 milionů korun.


Předběžné výsledky za rok 2019 a potvrzení výhledu za rok 2020

Tržby skupiny za rok 2019 dosáhly dle prvních odhadů výše téměř 148 milionů korun. Oproti roku 2018 se jedná o nárůst tržeb o zhruba 5 %. Skupina původně plánovala tržby ve výši necelých 191 milionů korun, avšak za předpokladu vyšších cen hovězí a buvolí kůže, kterou v Boršově skupina zpracovává a odtud dále putuje především evropským výrobcům nábytku. Na komoditních trzích však došlo k poklesu cen a obrat skupiny je tak v korunovém vyjádření nižší. Přidanou hodnotu realizované produkce však pokles cen ovlivnil minimálně.


Obrat vyjádřený ve zpracovaných metrech čtverečných kůže hovoří o významném nárůstu produkce. Skupina KARO v roce 2018 zpracovala celkem 417 297 metrů čtverečných kůže vlastních výrobků, v průměru tak 34 775 metrů čtverečných měsíčně. V roce 2019 to bylo celkem 534 380 metrů čtverečných zpracované kůže vlastních výrobků, což je průměrný měsíční výkon 44 532 metrů čtverečných kůže. Meziroční nárůst produkce tak činil více než 28 %.


EBITDA skupiny dosáhla úrovně 29,3 milionu korun a EBITDA marže tak činila 19,8 %. Výsledek hospodaření po zdanění pak činil 11,1 milionu korun.


Skupina zároveň potvrzuje výhledy z října minulého roku, kdy firma vstupovala na trh START. Tržby by letos měly dosáhnout výše 259 milionů korun, to v závislosti na vývoji cen kůží na světových trzích. Plán také počítá s EBITDA na úrovni téměř 42 milionů korun a výsledek hospodaření po zdanění by měl dosáhnout zhruba 13,6 milionu korun.


Koronavirus posílil naši pozici u zákazníků

Skupina KARO je jediným výrobním podnikem svého typu na sever od Alp. Většina konkurence a zároveň největší produkci tvoří podniky ze severní Itálie. Aktuální koronavirová pandemie však tamní podniky významně ochromila a výrobci nábytku po celé Evropě tak musí řešit nepříjemné výpadky dodávek opracovaných kůží. Skupina KARO tak v současné době zaznamenala výrazný růst poptávek od evropských výrobců, kteří si uvědomili nutnost regionální diverzifikace dodavatelů. Skupina tak vlivem koronaviru posílila svoji pozici na trhu, což by se mělo dlouhodobě projevit ve stabilním růstu.


Rekordní čtvrtletí a příprava na možné zpomalení

Skupina KARO zaznamenává rekordní čtvrtletí v počtu zpracovaných metrů čtverečných kůže. Měsíční výkony nyní přesahují 60 000 metrů čtverečných vlastních výrobků. I přes poptávku evropských výrobců nábytku, která převyšuje současné výrobní kapacity, nemůže KARO vyloučit ani omezení výroby v následujících měsících. „Vše záleží na vývoji situace v Evropě a ve světě. Jsme stále v úzké komunikaci s našimi zákazníky, u kterých panují obavy z karantény a omezení výroby v Polsku či Německu. Obavy mají i ze zavírání či zavřených obchodních domů s nábytkem, který se nyní sice více obchoduje skrze e-shopy, ale část zákazníků je stále zvyklá nábytek nakupovat v obchodních domech,“ uvedl finanční ředitel skupiny Jakub Hemerka. Dodal však, že skupina KARO je připravena i na takovéto negativní scénáře. Výhled hospodaření však zatím vidí dle původních odhadů.


Příprava na další úpis akcií a emisi dluhopisů

Skupina KARO vstoupila se svojí holdingovou společností KARO INVEST a.s. na trh START Burzy cenných papírů Praha v říjnu loňského roku. Společnost zde získala na svůj růst 40 milionů korun. V letošním roce hodlá společnost umístit zbývající akcie představující zhruba 10procentní podíl v objemu 15 až 20 milionů korun. Mimo to má již KARO schválený prospekt u 50 milionové emise dluhopisů, které se začnou v průběhu letošního roku obchodovat na trhu Free market na pražské burze.


O skupině KARO

Historie skupiny KARO, kterou zastřešuje holdingová společnost KARO INVEST a.s., sahá až do poloviny 90. let, a původně se věnovala obchodu s kůžemi pro nábytkářský průmysl. Čistě obchodní skupina se v roce 2015 začala postupně transformovat na komplexní obchodně-výrobní skupinu. Vlastní výroba začala v listopadu roku 2015 v Boršově u Jihlavy a v současnosti stále dochází k intenzivní investiční aktivitě.


KARO je jedinou výrobou svého druhu v celém regionu střední a východní Evropy a zavádí na evropský trh disruptivní systém výroby ve formátu just-in-time. Ten je v oboru zpracování kůží obrovskou inovací, jelikož současná konkurence KARO, která operuje převážně v jižní či západní Evropě, je svázána cechovními tradicemi, neflexibilní kooperací menších manufaktur, vyššími náklady na pracovní sílu, dražšími energiemi, i méně výhodnou logistickou polohou.


Více informací o emitentovi na www.karo-leather.com.


Zdroj: Tisková zpráva skupiny KARO

166 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon