• Redakce

PREZIDENTSKÉ VOLBY SE BLÍŽÍ. VYHRAJE TRUMP, NEBO BIDEN?

Aktualizace: 29. říj 2020V úterý 3. listopadu se konají ve Spojených státech prezidentské volby, a i když je kandidátů na hlavu státu více, vítězem bude buď Donald Trump, nebo Joe Biden.

Americké prezidentské volby jsou ve skutečnosti daleko složitější a zadělávají na nejeden možný problém. Prezidenta sice volí občané, ale přes systém volitelů. Každý stát USA má podle počtu obyvatel určitý počet tzv. volitelů a ten kandidát, který získá nejvíce hlasů v daném státě, získá celý počet volitelů uvedeného státu. V praxi se tak stává, že americkým prezidentem se stane kandidát, který nezískal celkově nejvíce hlasů. Tradice volitelů sahá do období vzniku USA. V té době se sjížděli na koních volitelé do hlavního města USA, aby oznámili a potvrdili výsledek volby jejich státu. Přeneseně tato tradice trvá do dnes.


A ve Spojených státech si na tradicích velmi zakládají. Politik, zvolený za prezidenta, může být v úřadu max. dvě volební období. Je to poměrně známá věc, ale dříve se jednalo jen o tradici, která se uzákonila až v roce 1951. Proto mohl být např. Franklin Delano Roosevelt zvolen čtyřikrát.


Naopak nejkratší dobu byl v prezidentském úřadě William Henry Harrison v roce 1841 a to jen 31 dní. Ironií osudu je, že měl nejdelší inaugurační projev ze všech prezidentů, a to přes půldruhé hodiny. Při projevu bylo chladné počasí a Harrison si odmítl vzít kabát. Následně onemocněl zápalem plic a zemřel. Jiné zdroje uvádějí příčinu jeho smrti tyfovou infekci. Jeho vnuk Benjamin Harrison se stal prezidentem o padesát let později.


Nejmladším prezidentem se stal v 42 letech Theodore Roosevelt v roce 1901. Nejstarším byl v 70 letech Donald Trump, když nastoupil do úřadu v roce 2017. Jeho protikandidát Joe Biden by byl v případě vítězství ještě starší. V lednu mu bude 78 let. Pokud by opravdu uspěl, nabízí otázka, zdali by kandidoval i na druhé funkční období, které by se u něj protáhlo do jeho 86 let. Pro srovnání – Miloši Zemanovi je nyní 76 let. Joe Biden vypadá fyzicky zdatně, ale i tak to zadává spekulacím o jeho síle v dalších letech. Úřad amerického prezidenta, který současně řídí i vládu a má plně nabitý program (široká zahraniční agenda) je přece jen něco jiného, než se zavřít za měsíc na zámku v Lánech a vysílat televizní rozhovory.


O to více bude zřejmě důležitá role viceprezidentů, ať případně Mike Penceho nebo Kamaly Harrisové, která si nyní může připravit cestu k budoucí kandidatuře.


Už nyní roste nervozita, že volba skončí nejednoznačně a že se budou muset zdlouhavě (možná i několik dní) přepočítávat volební lístky. Komplikací budou totiž zaslání velkého počtu hlasovacích lístků poštou kvůli pandemii. A není vyloučeno, že o vítězi voleb by rozhodoval Nejvyšší soud USA. I to může být jeden z důvodů, proč současný prezident Trump tolik spěchá s jmenováním nové soudkyně Amy Coney Barrettové na místo nedávno zesnulé Ruth Bader Ginsburgové a ovlivnit si tak složení soudu podle sebe.


V každém případě nově zvolený americký prezident bude mít náročný úkol – zvládnout ekonomické oživení po celosvětové pandemii koronaviru, která způsobila prudký nárost nezaměstnanosti, která nebyla vidět od Velké hospodářské krize v 30. letech. Ekonomický program obou kandidátů je tak důležitější než kdy jindy.Jak se dařilo investici v dolarech za amerických prezidentů?


Až na George W. Bushe ml. dokázaly po 2. světové válce vždy americké akcie posílit během funkčního období prezidenta. Neplatilo by to ale i pro Donalda Trumpa, kdyby končil v úřadě 23. 3. 2020. Tehdy by byla, při koronavirové panice na trzích, "Trumpova výkonnost" zhruba -2 %.K tomuto tématu jsme připravili exkluzivní webinář přímo v den vyhlášení výsledků 4. listopadu 2020.


3 DŮVODY, PROČ BY MĚLY AKCIOVÉ TRHY KLESAT PO AMERICKÝCH PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH


Jaké budou ekonomické priority nového amerického prezidenta? Které akcie z toho mohou mít prospěch a které naopak propadnou?


KDY: středa 4. listopadu v 18 hodin

KDE: online na mobilu či PC

REGISTRACE: zdarma ZDE!


103 zobrazení0 komentář

Copyright © 2021 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon