• Redakce

SKUPINA KARO ÚSPĚŠNĚ VSTOUPILA NA PRAŽSKOU BURZU. NA TRHU START ZÍSKALA 40 MILIONŮ KORUN

Aktualizace: 13. lis 2019Skupina KARO, zpracovatel kůží z Boršova u Jihlavy, úspěšně vstoupila na trh START pražské burzy. Za nově vydané akcie získala skupina od privátních investorů i penzijních fondů 40 milionů korun. Na trhu START se stala šestým obchodovaným titulem a letos vůbec prvním IPO na pražské burze.


Skupina KARO, která se zabývá strojním zpracováním kůží pro evropský nábytkářský průmysl, úspěšně vstoupila na trh START pražské burzy. Výrobce z Boršova u Jihlavy získal za nově vydávané akcie celkem 40 milionů korun a postaral se tak o druhý nejlepší úvodní úpis v historii trhu START. Více v prvním upisovacím kole získala pouze developerská skupina UDI v říjnu loňského roku. Skupina upsala všechny nabízené akcie, tj. celkem 1 milion kusů akcií. Cena transakce byla stanovena na spodním cenovém pásmu 40 korun za akcii. IPO poradcem byla finanční skupina STARTEEPO.


Získané prostředky využije skupina KARO na nové investice a na provozní kapitál pro právě probíhající expanzi. „Díky získanému kapitálu budeme schopni zajistit další růst naší skupiny a jsme rádi, že u toho mohou být i naši noví investoři, kterým děkujeme za důvěru,“ okomentoval úspěšný vstup na burzu Jakub Hemerka, akcionář a finanční ředitel skupiny KARO.


Na trhu START se KARO stává již šestým obchodovaným titulem a prvním pražským IPO v letošním roce. Radost z nového přírůstku tak neskrývá ani generální ředitel burzy Petr Koblic: „Na trh START vstupuje další česká společnost s velmi zajímavým podnikatelským příběhem a historií. Současně jde o firmu, která vyrostla z pozice lokálního hráče na pozici firmy, která je partnerem velkých evropských výrobců nábytku. Finance získané na kapitálovém trhu by měly KARU pomoci tuto pozici upevnit, respektive posílit.“


KARO oslovilo institucionální i drobné investory

Z celkových 40 milionů korun přišlo zhruba 27 milionů korun z řad investičních a penzijních fondů. Institucionální investoři se tak postarali o 67,5 procenta emise. Jedním z nakupujících fondů byl i etický investiční fond NEW AGE FUND. Skupina KARO oslovila fond především svým společensky odpovědným podnikáním a atraktivní valuací. „NEW AGE FUND hledá zajímavé investiční příležitosti po celém světě a jsme tak rádi, že jsme do portfolia mohli zařadit i českého emitenta. V KARO vidíme velký potenciál a zcela naplňuje naše představy o etické investici,“ uvedl člen správní rady fondu NEW AGE FUND Dušan Jilčík.


Akcie holdingové společnosti KARO INVEST a.s. by se měly také do konce tohoto týdne začít obchodovat na burze RM-SYSTÉM, kterou vlastní Fio banka. Na tento trh již úspěšně vstoupily akcie Prabosu, které se od svého uvedení v červnu 2018 zobchodovaly v objemu téměř 18 milionů korun. To ukazuje, že malé a střední české podniky nejsou doménou pouze privátních a institucionálních investorů. „Předpokládám, že o akcie KARO INVEST bude zájem i mezi drobnými investory, kterým burza RM-SYSTÉM umožní investovat do zajímavého růstového příběhu i v nižších částkách a současně jim nabídne možnost obchodovat akcie na denní bázi“, okomentoval rozhodnutí vedoucí oddělení Sales Fio banky David Lamač. „Ziskové hospodaření s perspektivou dalšího výrazného růstu v dalších letech díky navyšování výrobních kapacit představuje příslib další úspěšné emise na domácím parketu“, dodává.


Další kolo úpisu snad v prosinci

Skupina KARO hodlá nabídnout akcie i v dalších kolech. Celkem by se mělo na trhu START objevit až 40 procent akcií společnosti KARO INVEST a.s. Mezi investory se tak umístí dalších maximálně 328 tisíc kusů nových akcií, ovšem s předpokladem vyšší emisní ceny. Nejbližší příležitost bude 10. prosince při dalším START day. „Trh START je skvělý projekt, který dovoluje emitentům flexibilní formu financování. Skupina KARO si velice úspěšně otestovala apetit českých investorů a má tak dobrou výchozí pozici pro další kola financování. Nemám obavy, že by zbývající akcie do konce roku nenašly své kupce,“ uvedl František Bostl, ředitel finanční skupiny STARTEEPO.


KARO do konce roku vydá dluhopisy za 80 milionů korun

Skupina KARO již dříve deklarovala, že kapitál na rozvoj hodlá získat skrze emisi akcií na trhu START a emisi dluhopisů na portálu BONDYO.cz. Dluhopisy by se měly také obchodovat na pražské burze a KARO očekává jejich prodej ještě v tomto roce. U emise bude opět STARTEEPO jakožto poradce transakce. „Pro skupinu KARO jsme se snažili vytvořit ideální kombinaci financování jejich růstu. Myslím si, že jsme navrhli takové řešení, které potěší i investory. Ti si mohou od stejného emitenta koupit růstovou akcii v kombinaci s fixně úročeným dluhopisem. Vzniká tak investice s ideálním poměrem výnos/riziko,“ okomentoval transakci Bostl.

O skupině KARO

Historie skupiny KARO, kterou zastřešuje holdingová společnost KARO INVEST a.s., sahá až do poloviny 90. let, a původně se věnovala obchodu s kůžemi pro nábytkářský průmysl. Čistě obchodní skupina se v roce 2015 začala postupně transformovat na komplexní obchodně-výrobní skupinu. Vlastní výroba začala v listopadu roku 2015 v Boršově u Jihlavy a v současnosti stále dochází k intenzivní investiční aktivitě.


KARO je jedinou výrobou svého druhu v celém regionu střední a východní Evropy a zavádí na evropský trh disruptivní systém výroby ve formátu just-in-time. Ten je v oboru zpracování kůží obrovskou inovací, jelikož současná konkurence KARO, která operuje převážně v jižní či západní Evropě, je svázána cechovními tradicemi, neflexibilní kooperací menších manufaktur, vyššími náklady na pracovní sílu, dražšími energiemi, i méně výhodnou logistickou polohou.


Analytici skupiny STARTEEPO předpokládají v roce 2019 tržby KARO INVEST a.s. ve výši 191 milionů korun a čistý zisk 16 milionů korun. V pětiletém horizontu by měl podle jejich názoru dosáhnout průměrný růst tržeb 23 procent ročně na 410 milionů korun. Růst čistého zisku odhadují ve stejném období v průměru 34 procent ročně a dosáhnout by měl 38 milionů korun.


Více informací o emitentovi na www.karo-leather.com.


O trhu START

Trh START Burzy cenných papírů Praha a.s. je trhem pro menší inovativní společnosti s hodnotou od velikosti 25 mil. Kč, které chtějí získat nový kapitál, případně jejichž majitelé chtějí částečně nebo zcela ze stávajícího podnikání vystoupit, a to vše za minimálních nákladů.


START nepřináší možnosti jen emitentům, ale i investorům. Zaměřuje se zejména na profesionální investory, kteří se chtějí stát akcionáři i partnery úspěšných společností nabízených na trhu. Obchodování na trhu START není kontinuální jako na jiných trzích pražské burzy, ale probíhá jen několikrát v roce v předem stanovených dnech, tzv. START Days.


Více informací o trhu START na www.pxstart.cz.

394 zobrazení

Copyright © 2020 STARTEEPO s.r.o.

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon